Mezinárodní výstava (CACIB)

Offenburg - Německo (Germany)  - 11. března 2006 (March 11th) 

Úvod (Home) Výstavy (Shows)  Chov číňani (CCD) Z médií (Press) Inzerce (Puppies)
Standardy Ke čtení Chov peruáni (Peruvians) Foto (Photo)  z Haliparku
 

BOB CACIB Offenburg 2005 - Ich. Cody z Haliparku, judge: Hans v.d. Berg, NL Baden halle - polovina celé haly s výstavními kruhy. Ve druhé půlce byly prodejní stánky a finálový kruh.19. International dog show - Offenburg - Ortenau
* 2 890 psů ve dvoudenním katalogu / 2 890 dogs in the catalogue
* 10 přihlášených číňánků / 10 chinese crested dogs (8 HA, 2 PP)
* trasa dálnice D1 Praha, Plzeň, Norimberk, Heilbron a po dálnici č. 6 až na křižovatku Walldorf, zde na dálnici č. 5 na Basel, Karlsruhe, Baden-Baden, pak odbočka č. 55 na Offenburg, podle směrovky Messe až namísto.
* informace a rozpis kruhů na webu Landessverband Baden-Württemberg včetně rozpisu kruhů 14 dní před výstavou
* Vstupní list s mapkou oblasti Německa i Offenburgu, programem, veterinárními podmínkami, vstupenkou, kuponem na katalog a sponzorským dárkem
* Parkové 2 EUR / Parking 2 EUR, parkoviště poblíž výstaviště, haly rozlehlé, kruhy ve třech různých halách, většina v největší Baden halle, kde byl i finálový kruh.
* Výdej katalogů hned u vchodu na výstaviště na základě vstupního listu
* Platba v Baden hale možná na místě bez přípatku, pokud byla přihláška zaslána v termínu příslušného data uzávěrky, nutno platit v Eurech
* Kruh 15, podlaha beton s lesklou úpravou, standardní vybavení kruhu (stůl na posuzování malých plemen, výsledková tabule s připravenými tabulkami plemen...)
* Prodejní stánky a stánky s občerstvením v halách (zejména v Baden hale), stánky chovatelských klubů, velké množství cenově přijatelných chovatelských potřeb! / A lot of stands with products for dogs 
* WC zdarma, čisté, udržované v průběhu dne, papír k dispozici, velká zrcadla a světlo
* Finálové soutěže v Baden hale, celodenní program, přípravný kruh, finálový velký se zeleným kobercem, ozvučeno, dobré osvětlení
* Nástup na soutěže z přípravného kruhu na základě kartičky, kterou dostane držitel BOB v kruhu. Čínský naháč má pořadové číslo 26 dle seznamu plemen, nastupuje za lhasa apso a před čivavami skoro na konci.
* V katalogu převaha domácích rozhodčích Dr. Wilfried Peper, Walter Schicker, Jochen Eberhardt, Hassi Assenmacher-Feyel,  Walter Holtorf, Walter Jungblut, Peter Machetanz (Judges from abroad): Margret Mastegani (CH), Marco Schadegg (CH), Hans van den Berg (NL), Jacques Mulin (F).
* Finálové soutěže od 15. hodin (juniorhandling), skupiny FCI od 16. hodin - čas vcelku dodržen
* pohár za CACIB i za BOB, poháry za umístění ve finálových soutěžích. Psi s CAC dostali lahvičku norkového oleje od sponzora. 
* 30. BOB pro Codyho z Haliparku / Cody z Haliparku won his BOB nr. 30 !

Hans vand den Berg - HollandskoDo Offenburgu jsem dvakrát chtěla jet, dvakrát jsem psy nepřihlásila, nejela a nakonec nad výsledkovou listinou litovala. Na potřetí jsme opravdu vyrazili, protože jménu rozhodčího Hanse van den Berga se prostě nedalo odolat. Ovšem není nad to vybrat si výstavu na první březnový víkend, kdy si počasí vymyslelo sněhovou kalamitu... Zatímco jsme se brodili sněhem, Anglie se chystala na čtvrtý den výstavy Crufts 2006... - Výsledky číňánků už tam najdete....

Výstavní kruhPůvodně měl být náš víkend ještě náročnější. Chtěla jsem přejet v noci ze soboty na neděli z Offenburgu do Grazu, kde měla číňánky posuzovat Karin Bernardis. Tu ale nahradila Ivana Bakal a tak jsem účast na rakouské výstavě vzdala a ani jí nehlásila. Zato Offenburg bych tentokrát nevynechala ani náhodou. Codymu by se další německý CAC hodil, ale hlavním důvodem naší účasti byl rozhodčí. Potkali jsme ho v roce 2002 na světové výstavě v Amsterdamu, kde posuzoval psy a mě se jeho posuzování moc líbilo. Akim od něj dostal výbornou a posudek, v němž bylo přesně to, co o svém psu vím. Proto jsem tolik stála o tom, aby od něj měl Cody posudek bez ohledu na to, jakou známku dostane. Rozhodčího mám zařazeného mezi ty, kteří našemu plemeni rozumí, mají skvělý přehled a druhý konec vodítka je vcelku nezajímá. Doufala jsem proto, že nám výstava v Offenburgu hodně přinese.

Podle znění propozic se výstava nedala zaplatit předem. Bankovní spojení chybělo. Ale bylo tu uvedeno, že výstavu bude možné uhradit na místě bez příplatku, dle data uzávěrky. Of06_Codydressed2436.jpg (60615 bytes)A opravdu jsem 40 EUR (platbu na první uzávěrku) v pohodě doplatila až v sobotu na místě. Vstupní list přišel brzy, jen s číslem přijetí přihlášky a na druhé straně s mapkou Německa a okolí výstaviště. Ze stránek německé oblasti Baden-Würrtenberg (dostanete se na ně přes vvv.vdh.de přes mezinárodní výstavy) jsem si týden před akcí vytiskla seznam kruhů i rozpis plemen (nikoliv tříd). Šli jsme na řadu poslední po 44 setrech, jednom peruánovi, jednom mexičanovi a dvou thajských ridgebacích a mělo se nás sejít deset. V sobotu ráno jsme vyjeli z Prahy ve 3.15 a už v půl deváté stáli na parkovišti. Cesta 650 kilometrů trvala manželovi 5 hodin s jednou zastávkou na tankování. Na chvíli jsme usnuli po noční jízdě a teprve pak vyložili věci i Codýska. Blížily se mraky a déšť. Jakmile jsme se rozložili u kruhu a já získala startovní číslo, mimochodem naše 1177 vypadalo nadějně, vzala jsem Codýska ven. Kdo nás viděl na výstavách ví, že do zimního počasí a do vlhka používám nepromokavou kombinézu od Zdeničky Novákové (firma Itaco) a afganářskou síťku přes ouška. Když se vykoupaná srst dobře přichytí klipsnami a šetrně srovná do kombinézy, psík si nepočurá nožky ani bříško a srst i při intenzivním venčení utrpí jen minimálně. Zdeniččin vynález, zdrhovadlo v pase a u krčku, slaví úspěch na každé výstavě od podzimu do jara. Díky Zdeničko, pokaždé si na tebe s povděkem vzpomenu! Codýsek se vyběhal, zvládl všechny potřeby a po očistě tlapek spokojeně zalehl na celé dopoledne do klece, kde na kvalitní měkoučké chlupaté podložce rakouské výroby spinkal až do oběda. Pak už jsem ho vyndala, pečlivě rozčesala tlapky, tělo, ocásek i ouška, přečesala hlavu a zapózovali jsme německé televizi. Codýsek už proceduru dobře zná a ví, že jakmile mu nasadím výstavní vodítko, bude zase běháníčko a psina v kruhu a potom piškotky a mazlení. Prostě pohoda a radost.

A jak jim bylo? Dobře přece!Piknik ve výstavní kleci? Přece tu pejsek nebude sám!Ve volném dopoledni jsem stihla obejít výstavní halu, pobavit se výstavními momentkami, jako jsou lidé zavření v klecích i se svými psy nebo místní vystavovatelé v krojích. Obdivovala jsem množství nápaditě vyřešených stánků chovatelských klubů, které po vzoru Crufts expozice Discover dogs představovaly plemena i formou živých exemplářů psů. O tom, že chovatelé na stáncích poskytovali informační servis, příručky a materiály, asi není třeba hovořit. Řekla bych, že česká kynologie a ČMKU má ještě co dohánět. Velkou nabídku chovatelských potřeb všeho druhu poskytla druhá polovina Baden haly. Veletrh Propet by měl co dělat a i já jsem si tu vybrala. Ve spojovací chodbě našli místo všichni hladovějící. Restaurace nabízela několik druhů teplých jídel i rychlé občerstvení. Jednoduše se tu dalo najít cokoliv, co si člověk pro výstavní víkend vymyslel. Opravdu pěkná výstava! Ale to už jsem musela zpátky a připravit se na posuzování naháčků.

Di Gabirellas BaroniFadia Gou Gou AvokaduhFadia Gou Gou AvokaduhZvládla jsem se vrátit v předstihu. Cestou jsem potkávala zmáčené dvojice neboť venku začalo vydatně pršet. Ještě že jsem vyvenčila včas! Náš pan rozhodčí si v malé pauze mezi plemeny dodal energii kouskem čokolády a pak už se zjevně těšil, co uvidí. Z pejsků se nejprve předvedli dva mladí, když třetí nepřijel. Jasným favorirem byl český odchovanec Fadia Gou Gou. Mrkla jsem do kruhu a ani jsem nepotřebovala katalog, aby bylo jasné, kdo jsou jeho rodiče (Zenek Sasquehanna x Blondie Avokaduh). Podobu nezapře ani náhodou a jeho kvality jsou nesporné. Pravda, svému tatínkovi byl podobný i Di Gabriellas Baroni. Otisk Di Gabriellas Otise nese jednoznačně, však jsem ho viděla na vlastní oči. Pořadí dopadlo dle mého odhadu.

Of06_NDimensShinb2491.jpg (37590 bytes)Of06_DGabriXarius2497.jpg (39390 bytes)Of06_DGabriXarius2494.jpg (28779 bytes)New Dimension von Shinbashi (The Natural N´Co x Unknow Lady von Shibashi) je více podobný mamince a druhé generaci svému dědovi než otci samotnému, což je jeho velká deviza. Zdál se mi nepatrně vyšší, ale pan rozhodčí to na rozdíl od světové výstavy v Amsterodamu 2002 neřešil. I podle fotek se asi přesvědčíte, že k pravým naháčům se daly počítat leda dvě dospělé feny, ostatní naháči patřili k mezitypům, někteří i k ne zcela dobře upraveným. Ve třídě šampionů se sešel Cody s druhou labutěnkou, pejskem Di Gabriellas Xarius (Di Gabriellas Otis x Di Gabriellas Nikita), kterého jsme viděli loni na jaře v Luxembourgu, ale přiznávám, že jsem si pamatovala jen jeho jméno, pejska vůbec ne. V hlavě a pohybu se prosadil tatínek, v srsti babička s maminčiny strany. Jeho tituly jsou povzbuzením pro všechny, kdo si myslí, že bez zvednutého ocásku nelze vyhrát. Získal totiž za Codym res. CACIB.

Di Gabriellas Butterfly eturn to Inocence von Shinbashi O titul Nejlepšího psa si zaběhal mladý Fadia Gou Gou a Cody. Thomas mi gratuloval předem, což nemám moc ráda, protože to znamená, že majitel psa soutěž předem vzdal. Na projevu psíka to bylo bohužel znát a směrem k rozhodčímu při jednotlivém tam a zpět obou psů odmítl chodit. Codymu výsledek hodně usnadnil. Ale je ještě mladý a budoucnost má před sebou. Uvidíme se znovu na apríla v Berlíně, kde se prý očekává kolem 50 číňánků. Ti přijedou na anglickou rozhodčí Marion Spavin z Velké Británie. Pojedeme to samozřejmě také zkusit.

Asima Al ShraifiAsima Al ShraifiObě mladé fenky dostaly VD a netuším proč. Mě osobně se docela líbily. Asima al Shraifi (Sasquehanna Gondolier x Petycia Sasquehanna) českého původu v mezitřídě dostala CAC i res. CACIB. V kruhu se o mnoho vylepšila, pěkně chodí a díky své majitelce se čím dál lépe převádí. Myslím, že z ní jednoho dne bude šampionka Německa.

Magic Carpet´s CleopatraMagic Carpet´s Cleopatra (Wanna Talk about N´Co x Tu You a Beauty of the Night) ve třídě otevřené byla dle slov její sympatické milé majitelky na vůbec první výstavě. Mám za to, že ani netušily, jaké tituly si odnášejí. I to je zajímavostí výstav. Přijet, zkusit, zvítězit. A dlužno říct, že na první pokus to byl velmi pěkný výkon. Právě s ní si Cody zaběhal o BOB. Pan rozhodčí se v pohybu po kruhu, individuelně tam a zpět a znovu v pohybu utvrdil ve svém rozhodnutí a vítězství v plemeni zadal Codýskovi. Postaral se nám o oslavy jubilejního 30. titulu BOB (Cody jich má 21 z mezinárodních výstav, 7 z národních, 2 z výstav šampion šampionů a 1 ze zahraniční speciální výstavy.) Codýsek tulísek si dopřává mazlení po odměnění piškotkami. Výstavy si spolu opravdu užíváme.Ačkoliv to běžně nedělám, dnes přidám i Codýskův posudek: "Velice krásný pes v super výstavní kondici, naprosto vynikající osrstění, nádherná hlava s tmavou pigmentací, vynikající úhlení končetin, výborné končetiny s vynikajícím prostorným pohybem, výborná povaha - nejlepší pes." Od specialisty na plemeno je to pěkné čtení. A praktická poznámka, u tohoto rozhodčího ocásek v postoji dolů, protože je "odkojený" Anglií!

Ve fotogalerii vás provedu posouzením psa na stole, což by se vám mohlo hodit k našemu seriálu o vystavování. Přečtěte si i popisky fotek. V kruhu nebyl stůl pro malá plemena nejprve vůbec k dispozici, protože na velká plemena ho nebylo třeba, ale vedoucí kruhu pak přesunula ceny pro vítěze a udělala na odděleném stole místo. Na měkoučké podložce Eukanuby se psům stálo výborně. Háček byl jen v tom, že rozhodčí měl od svého stolu, kde diktoval posudky, psa stojícího zadkem k sobě. Bylo tedy nejvýše takticky vhodné, aby majitel po individuální prohlídce svého svěřence otočil k rozhodčímu bokem a umožnil mu pohodlně dokončit posouzení. Následovalo up and down a návrat na místo v kruhu. Mimochodem pan rozhodčí hodnotil stejně dlouho i stejně důsledně postoj i pohyb.

První pohled na psa na stole. Cody má přední končetiny příliš pod tělem, chtělo by to k dokonalosti o délku tlapky vpřed. Kontrola zubů - Cody jí ústojí sám, proto mohu jen přihlížet. Pan rozhodčí kotroloval vše, ale byl dostatečně jemný i zkušený. Stůl rozhodčího byl vlevo od nás, proto jsem Codyho otočila tak, aby byl k rozhodčímu, diktujícícmu posudek, opět bokem. To už je výstavní taktika. Mladý pes se otáčí po rozhodčím, kterého má za sebou. Bylo by taktičtější otočit ho bokem, tak jak jsem otočila Codyho. Psík by se cítil jistější. U naháčů byla kotrolována i kvalita kůže. Sahá-li rozhodčí na psa zezadu, je lepší ho přidržet u hlavy a dát u oporu. Pozornosti rozhodčího neunikl ani poslední článek ocásku. Blahopřání vítězi patří do kapitoly dobré vychování a slušnost.

Po výstavě zbyl čas na hraní...Po skončení posuzování se volný kruh v rohu haly stal rájem pro číňánky. Přizpůsobila jsem se německým majitelům a nechala Codýska kamarádit a běhat s ostatními psy. Myslím, že se to líbilo všem včetně pana rozhodčího, který se za stolem na běhající a hrající si skupinku číňánků usmíval.

České kamarádství - Cody a AsimaVe finále IX. skupiny mají čínští naháči místo jako čtvrté plemeno od konce. Ve zdejší velké hale to nebyl problém a Cody se pěkně proběhl i tak. Výběrem Petra Machetanze se stal lhasa-apso (vítěz BIG), druhý kavalír s Renate Roberto (ano, to je ta dáma od fotografů), třetí tibetský teriér (ten se mi hodně nelíbil) a dva pudlové. Úroveň skupin FCI nebyla nic moc. Z páté skupiny vynikal čau čau a malý špic "jiného zbarvení", ale vyhrál tradičně basenji, ačkoliv moc nechodil a v Best of Day na sebe nenechal sáhnout. U jezevčíků jsem byla vůbec rozpačitá, v šestce vítěz dokázal na stupních vítězů jen rozcapeně sedět, zatímco druhý bígl byl přepychový, v sedmičce jsem jen nechápavě kroutila hlavou a ani osmička mě vítěz neoslnil. Ze skupiny deset se vítězem dne stal zaslouženě greyhound. Jak dopadlo Best of Day a Best in Show v neděli, to určitě najdete na internetu.

Po zadání titulů se vítěz staví k ceduli a číslem, dává možnost fotografům a současně trénuje postoj psa. Tady je Codyho postoj bez chybičky.Na cestu domů jsme se vydali v šest hodin. Mrholení se u Karlsruhe změnilo na sněžení, sněžení ve vánici a chumelenice vydržela až do Prahy. Jet se dalo tak akorát 80 km/h, kolem Plzně čtyřicet, vál silný vítr a o pohodovém řízení mám úplně jiné představy. Manžel dojel až na hranice, domů jsem auto dotlačila já. Zatímco na německém území se dalo jet ještě vcelku solidně a pluhy jsme potkávali často, u nás jsem se vlekla za pluhem asi 20 kilometrů od Plzně a pak už jsem žádný nepotkala až do Prahy. Silničáři byli asi opět překvapení počasím a možná si říkali: "Než to uklidíme, třeba to roztaje." Na zasněženém Smíchově jsme zastavili v půl třetí v noci a ani jeden z nás nechtěl auto chvíli vidět. Myslela jsem v duchu na ty statečné, kteří tou dobou vyjížděli do rakouského Grazu. Všechno bylo jak mělo být. Tuhle výstavu jsem vynechala a tak jsme mohli zapadnout s úlevou do postele a na padající vločky koukat z okna. Až pojedete zase někdy na březnovou výstavu, pamatujte, že může být i docela zima...

Čínský chocholatý pes 
Posuzoval/judge: Mr. Hans v.d. Berg (Holandsko - Nederland)

  Čínský chocholatý pes  - Chinese Crested Dog

Class Dog Result Owner

P-TM

Di Gabriellas Baroni (HA)

Of06_DiGabriBaroni22477.jpg (51965 bytes)V2

Gabriele Damschen, D

 

Fadia Gou Gou Avokaduh(HA)

Of06_FadiaGGAvk2484.jpg (46165 bytes)V1, Jg. CAC

Thomas Hövener, D

 

Frendor´s Upcreate

abs.

Rauschenber/Martin, D

P-Mz

New Dimension von Shinbashi (HA)

Of06_NDimensShinb2512.jpg (39417 bytes)V1, CAC

A. + M. Körner, D

P-TS

Di Gabriellas Xarius (PP)

Of06_DGabriXarius2500.jpg (36252 bytes)V2, res. CAC, res. CACIB

Gabriele Damschen, D

 

Ich. Cody z Haliparku (PP)

Of06_Codymove2495.jpg (34444 bytes)V1, CAC, CACIB - Ortenau sieger, Best male, BOB

Libuse Brychtova, CZ

F-TM

Return to Inocence von Shinbashi (HA)

Of06_ReturnInnocShinb2519.jpg (41831 bytes)VD2

Michaela beutel, D

 

Di Gabriellas Butterfly (HA)

Of06_DGabriButterfly2523.jpg (40380 bytes)VD1

Gabriele Damschen, D

F-Mz

Asima al Shraifi

Of06_AsimaAlShraifi2525.jpg (34534 bytes)V1, CAC, res. CACIB

L. + M. Peter, D

F-TO

Magic Carpet´s Cleopatra

Of06_MagCarpCleopatra2530.jpg (27120 bytes)V1, CAC, CACIB - Ortenau sieger

Karin Krieger, D

Finale:
BIG IX. judge Peter Machetanz, D

12. 03. 2006, foto ©: H. Brychta; Text: L. Brychtová