Klubová výstava ATK (Club dog show ATK)

Budapešť - Maďarsko (Hungary)  - 7. května 2006 (May 7th)

Úvod (Home) Výstavy (Shows)  Chov číňani (CCD) Z médií (Press) Inzerce (Puppies)
Standardy Ke čtení Chov peruáni (Peruvians) Foto (Photo)  z Haliparku
 

BOB ATK Club show - Ich. Cody z Haliparku, judge: Petru Muntean, RO* 208 psů 39 plemen / 208 dogs in the catalogue, 39 breeds
* 10 přihlášených číňánků / 10 chinese crested dogs

* Cody zopakoval výsledky po Gessi Modrý květ z roku 2003 a vyhrál BIS interšampionů i res. BIS celé výstavy
* Získal 80-tý CAC a už 5. titul Klubový vítěz
* Stejně jako tentýž den v Praze vyhrál BIS peruánský naháč!
* Výstava byla pohodová a příjemná jako vždy...

Úspěch českých majitelů v roce 2003... vzpomínáte?Na klubové výstavy do Maďarska jezdíme pravidelně od roku 2001 a nejinak tomu bylo letos. Protože účast na takové výstavě je jednou z podmínek pro soutěž o prestižní titul Pes roku, sejde se tu pokaždé zajímavá konkurence ode všech 39 v klubu zastoupených plemen. Dokud byly variety čínských naháčů v Maďarsku posuzovány odděleně, lákali jsme sem pravidelně i početnou českou skupinu našich přátel. Úspěchy se pak počítaly na desítky cen! Po sjednocení variet naše řady prořídly a také Maďaři už mají své čínské naháče. 

Dva čeští zástupci - Briss a Cody. Šikovné pejsky je možno nafotit ve výstavním postoji rovnou a bez vodítek. Za posledních pět let se kvalita zdejších klubových výstav nezměnila a drží stabilně vysokou laťku. I letos dostali všichni vystavovatelé k obědu nijak neošizený maďarský guláš (nečlenové si jej mohli dokoupit za 800 Ft), po výstavě byla přichystána tradiční tombola, složení sboru rozhodčích bylo kvalitní a mezinárodní (Valerio Nataletti - Itálie, Karin Bernardis - Rakousko, Petru Muntean - Rumunsko, Bánhidi Pálné a Dr. Jekelfalussy Kinga - Maďarsko), každý z rozhodčích dostal zlatou upomínkovou medaili se znakem klubu, datem a svým jménem. atd. atd. Jen obvyklá květinová výzdoba se už do sálu nevešla. Předseda klubu v obleku a bílé košili nejen na všechno dohlížel, ale akci moderoval a s přehledem vedl. Takhle ho známe celou dobu a není divu, že se klubu pod jeho vedením daří. Řeší věci s nadhledem, rozhodně, když je to třeba, a odvádí velký kus manažersko-ekonomické práce.

Atmosféra výstavy...Několik let je možno získat propozice na výstavu v češtině (i v angličtině samozřejmě). Vstupní listy zasílají pořadatelé pomocí e-mailu, čímž výrazně ušetří. Kartičky CAC, Klubový vítěz, BOB i potvrzení o finálových umístěních jsou graficky sladěné navzájem i s katalogem. Někdo u organizace akcí ATK dobře přemýšlí. Jedinou změnou pro letošek bylo místo konání výstavy. Tím se stal kulturní dům, v němž se obvykle koná soutěž Top Ten v lednu každého roku. Pořadatelé počítali, že se jim podaří minimálně tři kruhy umístit venku na travnaté ploše, ale ranní déšť jim pokazil plány. Tak se stalo, že se pět výstavních kruhů muselo vejít do sálu (4 kruhy) a do předsálí (1 kruh). Živě jsem si představila průběh takové situace a reakce lidí u nás. Maďarští majitelé psů vzali vše sportovně a s dokonalým pochopením, takže celá výstava proběhla bez problémů a v naprosté pohodě. Pravda, kruhy nebyly z největších, ale zvládnout se dalo všechno, protože převážná část plemen patří mezi plemena malá. Největší jsou šarpejové a tibetští teriéři. Navíc přes den vysvitlo sluníčko, pobyt na něm vylákal ze sálu majitele i psy a v sále zbyli jen ti, kteří tam zrovna museli být. Oběd se podával venku, v příjemné zahradní restauraci a kolem ní.

Kristýna Bidařová s Brissem Nort Brun - skvělí reprezantanti českého chovu. Gratulujeme i chovatelce pí Kocmanové.Hned po ránu jsme se přivítali s manželi Dlabalovými a jejich bišonky a také s Kristýnou Bidařovou, která přijela se svým krásným Brissem hájit barvy českých peruánů. Dlabalovi zabojovali na všech frontách včetně BOB a druhého místa v odpolední soutěži párů, zato Kristýně přijela nečekaná konkurence dvou peruánů - velké fenky a středního psa. Zatímco fenku Gallie Royal Bernadot známe, protože pochází z chovu Daniely Podařilové, střední fenka přicestovala loni přímo z Peru a na svém kontě měla americké tituly a finálové 3. místo z BIS národní výstavy peruánského kynologického svazu. K němu připojila podzimní úspěch na Alpe-Adria poháru ATK a doplnila ho o další BOB z této klubové výstavy. Briss se předvedl moc pěkně i přesto, že právě jemu stačilo na přeběhnutí kruhu jen pár kroků. Výborně stojícíma ušima, celkovou elegancí, pohybem, povahovým projevem a Kristýniným výborným předvedeným pak předčil svou konkurentku, takže k titulu Klubový vítěz ATK 2006 zcela zaslouženě získal i titul BOB. Střední fenka byla podle mě zvyklá na americké profesionální vedení, jež v nové domovině maličko postrádala a "ulovit jí" na fotku v solidním postoji a se stojícíma ušima byl docela kumšt. Po delší době to pro mě byla ukázka toho, jak moc dokáže (nebo nedokáže) vystavovatel pomoci psovi. V každém případě je ve střední Evropě zajímavý jedinec, tentokrát fenka ze spojení Raymi D´Renzo Y Beatriz x Becara.

Sherabill PlayboySherabill PlayboyČíňánci se sešli v nepočetné sestavě, ale na maďarské poměry ve slušné kvalitě. Příjemně mě to překvapilo. Zatímco z podzimní ATK CAC výstavy si BOB odvezl Arno Cristo Piciri, tentokrát na Codýska nestačil ani on ani Sasquehanna Empressa. Naštěstí na dvou mezinárodních výstavách v dubnu v Tatě nevyhrál BOB stejný jedinec, takže Dunajský pohár z číňánků nemohl nikdo získat a nikdo nemusel být smutný, že díky Codymu o takovou šanci přišel. Klub udělil Dunajský pohár 2006 pouze jedinci, který na obou mezinárodních výstavách v Tatě a na této výstavě klubové získal BOB - takových zástupců plemen bylo letos jen 5! Z minulých let je jeho dvojnásobnou držitelkou naše Gessi Modrý květ ( 2002 a 2004).

Cody z HaliparkuTakhle Cody běhá o BOB i v malém kruhu...Pauzu na oběd (zmíněný gulášek, čerstvý chléb, pití a kávička) jsme doplnili fotografováním Codýska (klub měl připravený foto koutek a fotil všechny držitele BOB pro klubové účely), navíc se tu pohybovali i dva profesionální fotografové, jejichž práce jistě skončí na stránkách psího magazínu A kutya. Do finálových soutěží pořadatelé přestavěli finálový kruh, nazdobili stoly rozhodčích a pan předseda mohl zahájit i moderovat finále jako vždy. V umístění se prostřídala řada plemen a zatímco u soutěží párů, chovatelských skupin, odchovů po psu a feně, u štěňat a u dorostu se udělovala dvě místa, u soutěží BIS jednotlivých tříd jen místo jediné - vítězné. Mimochodem štěňata a veteráni dostali pohár všichni! Nadto bylo možné na základě kopie diplomu přihlásit zúčastněné interšampiony do BIS interšampionů. Junior BIS a BIS vítězů plemen měl samozřejmě samostatnou soutěž. Kristýna s Brissem si zasoutěžila v BIS vítězů třídy otevřené a také v závěrečném finále. Štěstí se ale usmálo na menšího peruánského kolegu, an fenku z Peru, která vyhrála BIS vítězů třídy otevřené a posléze celou klubovou výstavu. Codýsek si zaběhal hned třikrát. Jednou mezi vítězi tříd šampionů, podruhé mezi interšampiony, kde vyhrál BIS a potřetí mezi vítězi BOB, kde se postavil po bok peruánského naháče. Tak se paradoxně stalo, že ve stejný den a téměř ve stejný čas dopadla klubová výstava v Maďarsku stejně jako klubová výstava v Čechách. BIS vyhrál peruánský naháč, čínský naháč byl druhý. V Maďarsku se ale soutěží mezi čtyřicítkou plemen převážně z IX. skupiny FCI plus některá navíc.

Pro členy klubu byl jako vždy přichystán dort...Codýsek je vzorný stolovník a z vidličky papá velmi kultivovavně...Po finále se členové klubu podělili o dort vyzdobený znakem klubu, vyzvedli si poháry za tituly Klubový vítězů mladých, Klubových vítězů a nádherné veliké plakety za BOB a mezi losování a vyhlašováním tomboly si stihli popovídat. Ani Codýsek tentokrát nezaváhal a ochutnal s námi sladké, což při své vybíravosti obvykle nedělá. Mám ovšem za to, že chuti maďarského dortíku propadl a teď ho začne po výstavě pravidelně vyžadovat. Ono se mu není co divit, i my s manželem jsme si s chutí před cestou domů zamlsali.

Příjemný podvečer nás nalákal ještě jednou ven do atria, kde vznikly fotografie Brisse a Codýska v zeleni. Oba pejskové vzorně spolupracovali a během chvilky bylo hotovo. Codýskovi to na skalce a jemné větříku hodně slušelo...Jak můj manžel poznamenal, díky šikovnosti obou psů by se jako uživatel photoshopu neuživil. Oba se dali na volno postavit, včas se podívali kam bylo třeba a mě s Kristýnou zbylo jediné: snažit se vedle našich chytrých svěřenců tvářit příjemně. Máme to ale šikovné pejsky! Za odměnu jsme jim dopřáli proběhnutí po trávníku, kde se podepsala nějaká hodně voňavá psí slečna. Na tomhle zjištění se pejskové shodli. Codýska jsem pak rovnou rozčesala a srst ošetřila první slabou vrstvou oleje. Nedá se nic dělat, pečlivá péče o šampiona je nezbytná a cestování, byť v měkoučce vystlané kleci, nepatří mezi k srsti nejšetrnějším prostředím. Doma pak psíka ošetřím další tenkou vrstvou oleje a do příští výstavy máme vystaráno. Může venku řádit podle libosti. Krasavce z něj udělá až zase předvýstavní koupání. To už ale budeme na Mallorce...

Do Prahy jsme se tentokrát vrátili bez újmy na materiálu či zdraví po klasických 5,5 hodinách jízdy se třemi přestávkami. Byli jsme ale tak unavením, že jsme si jen udělali radost prohlédnutím fotografií a šli spát. Výsledky z výstav holt někdy musí počkat. Tak zase brzy na další výstavě nashledanou!

Čínský chocholatý pes  -- Chinese Crested Dog
Posuzoval / judge: Mr. Petru Muntean (Rumunsko - Romania)

Class Dog Result Owner
P-TB Caliber O´Vamos ATK6_CAliberOvamos_4300.jpg (52290 bytes) VN Vámosné + Vámos
P-TM Piciri Allen Arko ATK6_PiciriAllenArko_4308.jpg (43074 bytes) VD Simon Jozsefné
  Sherabill Playboy ATK6_SherabillPlayboy_4307.jpg (52745 bytes) V1, HPJ, Junior club winner Rózsa Erika
P-Mz Jch. Piciri Arno Cristo V1, CAC Kiss Ibolya
P-TO Salemi Starlight ATK6_SalemiStarlight208_4317.jpg (62444 bytes) V1, CAC Vámosné + Vámos
P-TS Ich. Cody z Haliparku V1, CAC, Club winner, BOB, Interchampion BIS, res. BIS ATK Brychtová
F-TB Cuky O´Vamos ATK6_CukyOvamos_4327.jpg (46410 bytes) VN Vámosné + Vámos
F-TD Nagymancs Tappancs Sanny ATK6_NagymandsTapSanny_4330.jpg (34490 bytes) VN Szabóné Áss Ildikó
F-TM Sherabill Jezabell ATK6_SherabillJezabell_4336.jpg (51776 bytes)V1, HPJ, Junior club winner, Best junior Rózsa Erika
F-TO Sasquehanna Empressa ATK6_SQEmpressa_4338.jpg (53600 bytes) V1, CAC, Club winner Kiss Ibolya

Peruánský naháč velký - Perro sin pelo del Peru grande

P-TO

Briss Nort Brun

ATK6_PENBrissNB_4286.jpg (48696 bytes)V1, CAC, Club winner, BOB

Bidařová Kristýna

F-TO

Gallie Royal Bernadot

ATK6_PENGalllieRB_4292.jpg (65069 bytes)V1, CAC, Club winner

Bazula Szabolcs

Peruánský naháč střední - Perro sin pelo del Peru medio

F-TO

Amazona D´Renzo Y Beatriz

ATK6_PENAmazonaSRYBeatriz_4294.jpg (51196 bytes)V1, CAC, Club winner, BOB, Open class winner BIS, ATK BIS

Rózsa Zsolt

Mexický naháč - Xoloitzcuintle

F-TB

La Chavita Freeman Villalobos

ATK6_Xolo_4283.jpg (62085 bytes)VN1

Freeman Gomez Roberto

Interchampion BIS winner Ich. Cody z Haliparku, judge: Karin Bernardis, AFinale:
Interchampion BIS - 1st
place Ich. Cody z Haliparku, judge: Karin Bernardis, A
BEST IN SHOW - 2nd
place Ich. Cody z Haliparku, judge: Petru Muntean, RO

Z většiny klubových výstav jsme přivezli nádherné úspěchy. Až teď mě napadá, že jsme je možná ani nedokázali úplně docenit. Tak se k nim vraťme a zavzpomínejme: 
Jaké byly předchozí ATK výstavy / Past ATK club shows:
2005  Club   xxx
2004  Club   CAC
2003  Club   CAC
2002  Club   CAC
2001   xxx   CAC

Třída štěňat je pokaždé kouzelnou podívanou 4 měsíční Caliber O´Vamos  

8.5. 2006 - text Brychtová, photo © Brychta