Mezinárodní výstava (2x CACIB)

Nicosia - Kypr  (Cyprus)  - 1. + 2. dubna 2006 (April 1st + 2nd)

Úvod (Home) Výstavy (Shows)  Chov číňani (CCD) Z médií (Press) Inzerce (Puppies)
Standardy Ke čtení Chov peruáni (Peruvians) Foto (Photo)  z Haliparku
 

* 2x CACIB in Nicosia
* Sobota: 539 psů / Saturday: 539 dogs 
* Neděle /  495 psů v katalogu + 2x kyperský lovecký pes / Sunday: 495 dogs in catalogue + 2 cyprus hound dog
* Rozhodčí / Judges: Petru Mundean (RO ), Marja Talvitie  (FIN), Antonio di Lorenzo (I), Christina Opara (PL), Ole Staunskjaer (DK), Kyriakos Georgiou (CY), Gunte Swedes (D)

SOBOTA
Číňánky posuzoval pan rozhodčí Ole J. Stanskjaer z Dánska, usměvavý, příjemný pán, ale velice, velice přísný. Nikomu nic nedaroval, kontroloval fontanely, kůži, pejsky pečlivě prohmatal a vyžadoval správné předvedení, nezkušeným vystavovatelům poradil jakým tempem jít, dal druhou šanci, držel se velikosti standardu.

Ráno, poté co jsme postavili s manželem náš stan a doběhli si pro čísla a katalog, se k nám přidala naše kamarádka Olga Pávkova a nedlouho po ní nás také našla vystavovatelka z Čech paní Čermáková, která nám prozradila, že tato výstava je pro ní premiérou a že vlastně nemá ani tušení, co se bude dít. Ale zvládli to s Gondolierem na výbornou 1 a CAC. Do kruhu jako první nastoupila štěňátka – fenky Nany Pupo-Haichi z Čech a Apriori Vip Bogema z ruského chovu. Nany se ale vůbec nechtělo chodit, byla jako tvrdohlavé kůzle a tak předvádění proběhlo stylem přískoky vpřed, přískoky vzad. No katastrofa. Prohlídka na stole a pokecání ( tím myslím její!) s panem rozhodčím jí zvedlo náladu a pak už to jakž takž šlo, ale stačilo to jen na VN2. Na sebeobviňování, že jsem jí mohla vystavit líp, nebyl čas. Měla jsem plné ruce práce s úpravou a přípravou dalších psů do kruhu. Tak jako loni jsem měla možnost předvést pejska Malibu Sua Sponte, který získal V1, CAC, nejlepší pes plemene, ale CACIB se rozhodl pan rozhodčí nezadat. Ve třídě mladých fen se představily 2 fenečky. První byla z českého chovu a je v majetku O. Pávkové. Inge Cherie Boheme byla na výstavě poprvé a hned si odnesla V1 a titul Best junior of breed a také třetí místo v závěrečné soutěži o Best junior in show. Druhá fenka byla z maďarského chovu Asvany-Volgyi Donatela. Tato fenečka získala loni v září na výstavě malých plemen titul BIS. Třetí byla fenečka kyperského chovu Arabeska Michiamo Mishca of Etoner Blue a dostala dobrou. Ve třídě otevřené nastoupily fenky Orchidea Alis a Strong Stael Gvendelin Blue Point, obě ruského chovu. Fenka Strong Stael byla loni v Pafosu vyloučena z posuzování pro agresivitu, ale letos si asi řekla, že by se pro jednou mohla chovat jako dáma a získala V1, CAC, CACIB a BOB. Ve třídě mladých psu nastoupili 3 psi, všichni puffíci. Pes Carney Al Shraifi českého chovu získal VD 1 , Volshebnaja Loshadka Kristmas Star z ruského chovu VD2 a Adorable Khalit of Etoner Blue kyperského chovu D3.

NEDĚLE
Naháčky posuzovala paní rozhodčí Krystyna Opara z Polska, což je paní, která ráda vidí krásné, pružné, veselé předvedení a dávala tedy přednost psům, kteří chodili zvesela a s ocáskem nahoře. Také si pečlivě prohlížela zuby.

Posuzování začalo v 8:30, naháčci šli na řadu hned ráno tedy v 9 hod. Také jako v sobotu do kruhu šla jako první štěňátkafeny, pak šly na radu všechny třídy psů a po nich ostatní třídy fen. V kruzích byly tak jako vždy počítačetiskárnami, takže se posudky vydávaly během chviličky hned po posouzení každému majiteli. V kruhu se dávala také kartička s oprávněním k nástupu do závěrečných soutěží. Pomocnice v kruhu měla k dispozici mikrofon a vyvolávala čísla psů, kteří mají nastoupit do kruhu a kteří se mají připravit.

Musím pochválit kyperský klub za zakoupení obrovských stanů – přístřešků, které byly rozestavěny po celém výstavišti (kterým bylo otevřené fotbalové hřiště s krásnou udržovanou a posekanou travičkou), takže stínu pro pejsky a majitele bylo dost a dost, o plastikových židličkách, které jsou k dispozici v hojném počtu pro unavené nohy vystavovatelů i návštěvníků, ani nemluvě. Přes noc, tak jako každý rok, vše zůstalo na výstavišti a nikdo nic neukradl.

Také v neděli jsem dostala možnost vystavit pejska Malibu Sua Sponte paní Olgy Pávkové a dařilo se nám výborně. O pomoc s předvedením svého pejska Gonáše mě požádala také paní Čermáková, která s vystavováním nemá žádné zkušenosti, ale bohužel jsem pomoct nemohla, měla jsem toho opravdu moc. Úprava mých psů, svého odchovu, ale také úprava psů mých přátel a jejich předvedení, mě nenechalo si oddechnout.

Jak jsem psala, do kruhu napřed nastoupily fenky třídy štěňat Nany Pupo-Haichi z chovu paní Fritschové a fenka Apriori Vip Bogema z Ruska. Nany se asi dobře vyspinkala, protože si vystavování doslova užívala, jako správné rozverné štěně, připravená nepokazit žádnou legraci, ale zároveň si hrála na dospělou psí slečnu. Opravdu jí to moc hezky šlo, běhala zvesela, ocásek nesla pyšně nahoře. Při prohlídce na stole paní rozhodčí nečekala, žeNany doslova vlepí pusu a se omlouvala za její rozjařenost. Nany pusinkuje každého na potkání ať jí to kdo dovolí nebo ne a pozdě uhne. Následovala pečlivá kontrola na stole a pak předvedení v pohybu tam a zpět, pak posouzení, napsání posudků a pak společně s druhou fenečkou kolečko, opět spolu tam a zpět a postavení do výstavního postoje. Ve třídě mladých psů se představili dvě labutěnky. Jeden psík z prvního vrhu číňánků na Kypru, druhý dovezený z Čech z chovu paní Čermákové. Oba dva dostali oproti sobotě výbornou. Ve třídě otevřené se představil Malibu Sua Sponte, kterému po předvedení v pohybu a po kontrole na stole paní rozhodčí zadala CAC. Ve třídě šampionů se představili Vellar Pljus Orsiris ruského chovu a Gondolier Sasquehanna již zmíněné české majitelky paní Čermákové. Paní rozhodčí měla velkou trpělivost a dávala šanci Gondolierovi, aby si to rozmyslel a chtěl se vystavit, ale Gondolier na to měl jiný názor a chodit se mu prostě nechtělo. Výbornou 1 a CAC získal Vellar Pljus Orsiris, ale protože v sobotu to bylo obráceně a CAC získal Gondolier, splnil podmínku k udělení kyperského šampiona sobotu. K získání šampiona na Kypru je zapotřebí pro zahraniční vystavovatele získat jeden CAC v třídě šampionů na mezinárodní výstavě. Na Kypru se konají vždy dvě dvou CACIBove výstavy, jedna na jaře v Nikosii druhá na konci léta v Pafosu. Po šampiónech psech přišly na řadu fenky juniorky Inge Cherie Boheme z českého chovu maj. Olga Pávková a Asvany-Volgyi Donatella z maďarského chovu a také tady se pořadí vyměnilo. V sobotu získalabornou 1 a také titul Best junior of Breed Inge Cherie Boheme, v neděli získala Výbornou 1 a Best junior of Breed fenka Asvany-Volgyi Donatella. Do třídy otevřené feny nastoupila fence Orchidea Alis ruského chovu získala V1 CAC. CACIB a pak BOB suverénně získal Malibu Sua Sponte, kterému se má společnost líbila a tak jako Nany se do vodítka opřel tak, ze jsem mu málem nestačila. Své kvality potvrdil v závěrečné soutěži BIG. Stal se nejlepším psem 9 skupiny FIC, do které nastoupil s nádherným papilonem, finským šampiónem pekinezem, shih-tzu z Maďarska, francouzským buldočkem českého chovu a také královským pudem, který loni získal oba dva dny titul BIS, toy pudlem, lhasákem a dalšími. Malibu Sua Sponte nechal všechny za sebou a získal BIG, BIG 2 byl pekiňáček a pokud se nepletu třetí byl papilon, ale měla oči jen a jen pro Malibu, takže jsem si moc dění kolem nás nevšímala.

O BIS nastoupilo všech 10 psů. Pan rozhodčí si pro malá plemena nechal přinést do kruhu stůl a velké psy prohlédl na zemi. Nás malé si postavil na stůl, nechal oběhnout kolečko, pak každého tam a zpět a pak každémunás podal ruku a řekl buď odejde nebo že zůstává. Vedle mne anglickému kokrovi řekl, že zůstává, nám také řekl, že máme zůstat a afgánovi řekl, že může odejít. Další přede mnou jsem neslyšela, pak ale se mikrofonu chopila paní Sonia Filipou a sdělila nám, že máme kruh opustit všichni, ze nám chce říct ještě něco jiného a že ještě vítěze této výstavy neprozradí. Nato jsme všichni opustili kruh a do kruhu nastoupil pes a fenka kyperského loveckého psa. Kyperský klub představil plemeno, podle údajů prý na Kypru chované před 2000 lety, a teď se ho snaží znovu vzkřísit. Plemeno je velice podobné greyhaundům. Pro zajímavost jsem se ptala různých chovatelů a také v loveckém spolku, ale že by tady takové plemeno někdy existovalo, to nikdo neslyšel. Poté jsme jen čekali, kdy nás, ty co pan rozhodčí vybral, zavolají zpět do kruhu a rozhodne se o vítězi. Ale do kruhu jen na třetí místo zavolali výmaráka (nejsem si ale 100% jista), na druhé anglického kokra a na první BIS velkého japonského psa který BIS získal také v sobotu.

Třešničkou na dortu byla večerní reportáž v televizních novinách a záběry ze závěrečné soutěže o nejlepší štěně výstavy. K vidění byly i záběry fenečky Nany Pupo-Haichi, které to opravdu moc slušelo

Čínský chocholatý pes  -- Chinese Crested Dog
1. 4. 2006 - Saturday
Posuzoval / judge: Mr. Ole J. Staunskjaer(Dánsko - Denmark)
2. 4. 2006 - Sunday Posuzovala / judge: Mrs. Krystyna Opara (Polsko - Poland)

Class Dog 1.4. - Saturday 2.4. - Sunday Foto Owner
P-TM Volshebnaja Loshadka Christmas Star (PP) Cy1406_VLKristmasStar.jpg (37839 bytes)VD 2 xxx INFO Aliki Panagi
  Adorable Khalit of Etonner Blue (PP) Cy1406_AdorableLofEtBlue.jpg (34127 bytes)D3 V2 --- Marina Michaelidou
  Carney Al Shraifi (PP) Cy1406_CarneyAS.jpg (30262 bytes)VD 1 V1 INFO Nikos Aggelodimou
P-TO Malibu Sue Sponte (HA) Cy1406_MalibuSuaSponte.jpg (65358 bytes)V1, CAC, Best male V 1, CAC, CACIB, BOB, BIG INFO O.Pavkova
P-TS Sasquehanna Gondolier (HA) Cy2406_PTS_Apr0306.jpg (58601 bytes)V1, CAC V2 INFO A. Čermáková
  Vellar Pljus Orsiris (HA) V2, res. CAC V1, CAC, res. CACIB ---

Neothytos Panagiotou

F-TD Apriori Vip Bogema (HA) Cy1406_FTD.jpg (38615 bytes)VN1, Baby BOB VN2 INFO Marina Michaelidou
  Nany Pupo-Haichi (HA) Cy1406_FTDNanyPH.jpg (39399 bytes)VN 2 VN1, Baby BOB INFO

K.Stoszkova-Paspari

F-TM Inge Cherie Boheme (HA) V1, Junior BOB, Jun. BIS 3 V2 --- Olga Pavkova
  Asvany-Volgyi Donatella (HA) V2 V1, Junior BOB --- Nikos Aggelodimou
  Arabeska Michiamo Mishca of Etonner Blue (HA) D3 xxx ---

Aliki Panagi

F-TO Orchidea Alis (HA) Cy2406_FTO.jpg (46448 bytes)V2, res. CAC V1, CAC --- Marina Michaelidou
  Strong Stael Gvendelin Blue point  (HA) Cy1406_BOBSaturday.jpg (43391 bytes)V1, CAC, CACIB, BOB abs. --- Chrysanthi Theodoridou

Junior male 2.4. Junior class female - 1.4. Open class female 1.4.
Females - youth class - 1.4. Apriori + Nany Females - youth class - 2.4. Apriori + Nany Junior class female 2.4. Cy2406_PTDNanyPH.jpg (44759 bytes)

Photos from www.chinesecrested.no
6.4. 2006 - text + results sent by Kateřina Paspari, Cyprus; photo Katerina Paspari
- Thank you Kateřina!