Mezinárodní výstava

CACIB - Brno - 27. června 2004

Úvod (Home) Výstavy (Shows)  Chov číňani (CCD) Z médií (Press) Inzerce (Puppies)
Standardy Ke čtení Chov peruáni (Peruvians) Foto (Photo)  z Haliparku
 

Americký bezsrstý teriér - výstavní premiéru má úspěšně za sebou. Blahopřejeme.Už ani nevím po kolikáté jsem byla letos na letní výstavě v Brně. Určitě sem s manželem jezdíme pravidelně od roku 1990, od světové výstavy, ale myslím, že mi ke dvacáté návštěvě mnoho chybět nebude. Potřetí za sebou jsem měla díky nakladatelství Minerva (vydává časopisy Svět psů, Náš miláček a Naše kočky) příležitost podílet se na moderování programu veletrhu Propet a také tady propagovat všechny naháče. V sobotu jsem o plemenech naháčů povídala návštěvníkům dvakrát, v neděli jen odpoledne, protože jsem dopoledne soutěžila s Codym z Haliparku. Naši pejskové, Akim, Arny, Gessi a Cody, se mohli při představování plemene proběhnout volně po pódiu, pohrát si s dětmi a Cody s Akimem osvědčili i své canisterapeutické kvality, když se bez problémů věnovali slečně na vozíčku. Gessi se nechala podrbat od Honzy Musila, který celý program uváděl a Codýsek si možná vzpomněl, jak ho na stejném místě, coby malé štěňátko, chovala před dvěma roky zpěvačka paní Pilarová. Známé osobnosti vystřídali chovatelé papoušků, fretek a morčat. V neděli byli vylosováni výherci věcných cen, předplatného časopisu Svět psů a také fotoaparátu. Pro děti byla připravena soutěž v kreslení a v každé části programu všetečné otázky k právě probíhajícímu tématu. Otázka, kolik existuje uznaných plemen naháčů ani jejich vyjmenování nečinilo soutěžícím zvláštní potíže. Na druhou stranu mě i letos rozesmutnilo zjištění, kolik lidí se stále ještě diví, že existují labutěnky. Jak se zdá, propagace a osvěty není nikdy dost.

V neděli se ve výstavním kruhu sešlo 62 čínských chocholatých psů (28 PP a 34 HA). Čekal na ně zkušený mezinárodní rozhodčí Petr Řehánek. Otevřeně přiznávám, že dění v českých výstavních kruzích rozumím čím dál méně a tak si dnes dovolím trochu všeobecné polemiky. Kdybych tohoto zkušeného posuzovatele nezažila v zahraničí a kdyby naše plemeno hodnotil poprvé, snad bych se ani nedivila. Když však porovnám například výsledky z loňské Lodže z Polska, kde u téhož rozhodčího bez problémů a zaslouženě vyhrál BOB krásný, leč jak známo výrazně vyšší Nabab Germanika, pak mě brněnské zadání známek dobrá a velmi dobrá u krásných jedinců jen za vyšší kohoutkovou výšku nutí k zamyšlení. Co se změnilo za dvanáct předchozích měsíců mezi Lodží, Národní výstavou v Mladé Boleslavi a Brnem? Je něco jinak u nás a v zahraničí? Osobně větším psům či fenám vášnivě nefandím, ale proč o dva stupně snížit známku jinak bezchybnému a elegantnímu jedinci? Pamětníci si vzpomenou, že jsem ve funkci poradkyně chovu navrhovala omezení kohoutkové výšky do chovu na 36 cm plus 1 centimetr, jako možnou chybu při měření, již před pěti lety. Členská schůze tehdy návrh zamítla a od té doby byli do chovu zařazováni všichni jedinci bez ohledu na naměřenou kohoutkovou výšku (pominu-li ty, jejichž výška byla při bonizaci zahrnuta pod pojem celková hrubost a na jejím základě byli vyřazeni, stačí když se podíváte do posledních dvou let bonitací). S postupujícím časem nepovažuji rozhodnutí členské schůze za negativní. S velkým psem nikdo sice nekryje, ale alespoň je podle jeho bonitace patrné, jaké má jiné kvality. Je to jistě lepší, než kdyby byl z chovu vyřazen a rozšiřoval řady odchovů bez rodokmenu. Navíc si myslím, že chovatelům se lépe pracuje s jedním negativním jevem (výška) při jinak celkově výborných kvalitách jedince, než když musí napravovat řadu hrubých exteriérových vad na ideálně velkém jedinci. Když se podíváte na náš chov, jistě zjistíte, že až na pár výjimek nikdo velkými psy nekryje a ti obzvláště vysocí se potomků téměř jistě vůbec nedočkají. Když se za dané situace v chovu čínských chocholatých psů s rodokmenem (a s přihlédnutím ke kvantitě psů bez rodokmenu, se kterým musí chovatelé dnes a denně bojovat), začnou vyřazovat sice velcí, ale jinak krásní psi a feny, výsledek se dostaví raz dva. Zkvalitní se chov psů bez průkazu původu a to tak, že se nebudeme stačit divit. Kdopak spláče nad výsledkem? Berte to o ode mě jako námět na prázdninové zamyšlení.

Stále častějším jevem na našich výstavách je i nově vyžadovaná plnochrupost labutěnek se snížením známky při chybějících zubech. S ohledem na způsob posuzování v zahraničí udiveně uvažuji, kam na tyhle požadavky posuzovatelé tak najednou chodí. Ano, jsem proto, aby každý čínský chocholatý pes měl co nejlepší skus i co nejúplnější chrup a aby co nejlépe splňoval znění standardu. Upřednostňujme nejlepší jedince, to je cíl chovu plemene. Ale proč má jinak typický představitel plemene – labutěnka - dostat sníženou známku proto, že jí chybí třeba 1x P1. Otázka totiž mimo jiné zní: kde brát všechny dokonale plnochrupé labutěnky, když je využíváme v chovu proto, aby nám napravovali chudozubost naháčů? Úkolem labutěnek by mělo být udržovat celkový typ a vzhled plemene, zdokonalovat osrstění, vylepšovat povahy a podporovat zdraví plemene. To je samo o sobě dost velký kus práce. Chtě nechtě došla jsem k podobnému závěru jako s kohoutkovou výškou. Raději uvidím celkově krásnou a kvalitní labutěnku bez premoláru než plnochrupé zvíře, u kterého budu zvažovat, k jakému plemeni vlastně patří. Co vy na to?

Suma sumárum se toho v Brně seběhlo povícero. Když například v jedné ze tříd vypadli jinak pěkní psi pro velikost, zbyli tam jedinci, u kterých bych se zavřenýma očima viděla dvě výborné. A ejhle, vyšlo jich docela dost. Stran povah se situace také třídila dost dobře, ale ne vždy se sebejistější jedinec prosadil na přední místo. Snad se mi to jen zdá, že v poslední době někteří rozhodčí zapomínají pro snáze hodnotitelné jednotlivosti posoudit psa jako celek a především jako typického představitele plemene. Souhlasím s argumentem, že je čínských naháčů hodně a je třeba je hodnotit přísněji. Na druhou stranu by nás ale měli s vrcholnými výstavními tituly reprezentovat psi a feny, kteří jsou podobní ideálu svého plemene a nevykazují základní exteriérové vady (chybějící celková elegance, slabá kostra, krátká kulatá hlava, příliš špičatý čenich, křivé končetiny, nedostatečná pohybová mechanika, u labutěnek kudrnatá řídká nebo příliš hrubá srst ...)  Posuzovat naše plemeno není snadné. Typově i nyní neustálení naháči a v kvalitě srsti i v typech nevyrovnané labutěnky jsou někdy oříškem i pro specialisty. Však se dívejte na výsledky z výstav číňánků na internetu po celém světě, je to ohromná škola a poučení (Finsko, Švédsko, Polsko, Anglie, Amerika ...). Současný světový ideál čínského chocholatého psa je jasný a čitelný (ukažte mi jinou zemi, kde mají za poslední tři roky čtyři evropské vítěze, světovou vítězku, dvě výhry a druhé místo v chovatelských skupinách pro jedince podobného typu na nejprestižnějších světových soutěžích) a od něj by se mělo odvíjet i posuzování u nás. Pevně doufám, že na našich výstavách nezačne platit okřídlené české úsloví, že budeme papežštější než papež. Vemte tedy rozum do hrsti a ozvěte se tam, kde máte dojem, že všechno není v pořádku. Naši číňánci za to přece stojí! - LB

Pódium Propet 2004. Ve dvou se to lépe "táhne". Akim a Cody předvádějí synchronizované panáčkování. Cody s Akimem se nechali chovat a hladit dívkou na vozíčku a jejím doprovodem. A pak že nejsou kouzelní! Další příjemný rozhovor s paní Evou Pilarovou (na podzim jí vyjde nová deska a při jejím křtu obdrží Platinovou desku za svůj rekordní počet prodaných nosičů). 

Veletrh Propet 2004 - i letos jsem mohla nejen spolupracovat s Honzou Musilem na moderování dvou částí programu, ale také představit naše naháčky veřejnosti.  Akim, Gessi, Cody a Arníček byli vzornými účinkujícími a k dětem se chovali náramně. Akim s Codym udělali radost v i roli canisterapeutických psů a Geska předvedla svůj nový trik - salto vzad za piškotu (nacvičila ho úplně sama!) Na pódiu vystoupila a zazpívala paní Eva Pilarová a Zora Jandová, vidět jste mohli papoušky, fretky, morčata a mnoho jiného. Tak nashledanou zase příští rok!

Posuzoval: Petr Řehánek (Česká republika - Czech republic)

Čínský chocholatý pes osrstěný - Powderpuff

Třída

Pes / Dog

Ocenění / Result

Majitel/Owner

P-TM

Brian Pernštejnský anděl

B64_BrianPA5816.jpg (17402 bytes)V3

Skoumalová

 

Cassidy Čertova stěna

B64_CassidyCS5814.jpg (28700 bytes)VD4

Kusá

 

Corti Čertova stěna

B64_CortiCS5815.jpg (25975 bytes)V1, CAJC

Koneční

 

Fabien Gavany’s Bohemia

B64_FabienGB5805.jpg (32091 bytes)D

Machová

 

Harvi Conny Pupo-Haichi

B64_HarviConnyPH5804.jpg (28712 bytes)V2

Hyblerová

P-Mz

Arés Stín kapradiny

B64_AresSK5826.jpg (30055 bytes)V1, CAC

Dubná

 

Carbon Quantara Avokaduh

B64_CarbonQAvkh5824.jpg (26961 bytes)V2, res. CAC

Hudáková

 

Praclík Alexa Lachesis

B64_PraclikAL5822.jpg (27077 bytes)VD3

Cimlová

P-TO

All-day Affair Moravian crest

B64_AllDayAfMorCrest5840.jpg (20951 bytes)VD4

Procházková

 

Cody z Haliparku

B64_CodyzH5842.jpg (32115 bytes)V1, CAC, CACIB

Jansa, Brychtová

 

Fill Modrý květ

B64_FillMK5832.jpg (31309 bytes)V2, res. CAC

Kadlecová

 

Gil Bet Mahtob

B64_GilBetMht5835.jpg (32837 bytes)V3

Třešňáková

P-TS

Bonifácio Avokaduh

B64_BonifacioAvkh5843.jpg (26425 bytes)V1, CAC

Hudákovi

F-TM

Adélka ze Zatopené chajdy

B64_AdelkaZCH5844.jpg (29259 bytes)V3

Vozníková

 

Clea Čertova stěna

B64_CleaCS5859.jpg (29510 bytes)VD

Suchánková

 

Dara z Allšova nábřeží

B64_DarazAL5856.jpg (25515 bytes)VD

Vlková

 

Heidi Conny Pupo-Haichi

B64_HeidiConnyPH5853.jpg (34192 bytes)V4

Hyblerová

 

Konnie Modrý květ

B64_KonnieMK5858.jpg (23962 bytes)V2

Pospíšil

 

Quincy Powder od Chlpíků

B64_QuinciPChlp5860.jpg (26346 bytes)V1, CAJC

Chlpíková

F-Mz

Amber Sue of Moonlight Shadow

B64_AmberSofMS5867.jpg (21399 bytes)V1, CAC

Martinů

 

Andromeda Stín kapradiny

B64_AndromedaSK5865.jpg (33752 bytes)V2

Dubná

F-TO

Ajka Libachar

B64_AjkaLBCH5869.jpg (25770 bytes)V1, CAC

Chlpíková

 

Drosera Powder od Chlpíků

abs.

Skoumalová

 

Ester z Jasné hvězdy

abs.

Gotthardová

 

Fanny Pupo-Haichi

B64_FannyPH5875.jpg (36636 bytes)VD2

Drahozalová

 

Cibetka z Haliparku

abs.

Zářečtí

 

Jokime Modrý květ

B64_JokimeMK5874.jpg (27273 bytes)VD3

Dandanová

F-TS

Justine Modrý květ

B64_JustineMK5880.jpg (24661 bytes)V1, -

Skramuská

Čínský chocholatý pes bez srsti - Hairless

Třída

Pes

Ocenění

Majitel

P-TM

Adonis Divoký měsíc

B64_AdonisDivMes5883.jpg (28038 bytes)VD

Kotasová

 

Baron Brno-Frost

B64_BaronBF5906.jpg (23331 bytes)V2

Široká

 

Bastien Magni-Loquentia

VD

Kadlecová

 

Boston z Kamilkové zahrady

B64_BostonzKamizahr5895.jpg (27398 bytes)V4

Břečková

 

Carlo Prague Limit

B64_CarloPL5889.jpg (25400 bytes)D

Šimečková

 

Devil z Alšova nábřeží

B64_DevilzAL5896.jpg (26664 bytes)VD

Martinů

 

Enriquillo Avokaduh

B64_EnriquilloAvkh5886.jpg (35840 bytes)odstoupil

Hudáková-Byrtusová

 

Erny z Alšova nábřeží

abs.

Vyskočilová

 

Kevin Modrý květ

B64_KevinMK5885.jpg (50778 bytes)V1, CAJC

Pacinová

 

Sunny Boy od Chlpíků

B64_SunnyBChlp5893.jpg (21756 bytes)V3

Jelínková

P-Mz

Adonis Stín kapradiny

B64_AdonisSK5920.jpg (33258 bytes)V1-

Dubná

 

Argos Stín kapradiny

B64_ArgosSK5921.jpg (25741 bytes)V2

Dubná

 

Cavalcante Avokaduh

abs..

Grabowiecká

 

Keep my Promise Lionheart

B64_KeepmyPromiseLhrt5914.jpg (35786 bytes)VD3

Nosková J.

P-TO

Albi Ga-He-Mi

B64_AlbiGHM5933.jpg (28677 bytes)V1, CAC, res. CACIB

Machová

 

Casanova Pupo-Haichi

B64_CasanovaPH5928.jpg (30158 bytes)V3

Kvíčalová

 

Casey z Haliparku

B64_CaseyzH5922.jpg (28089 bytes)V2, res. CAC

Drábková

 

Irwin Modrý květ

abs.

Dandanová

 

Briliant z Haliparku

B64_BriliantzH5924.jpg (46382 bytes)V4

Bastl

 

Lampion Pink od Chlpíků

B64_LampionPChlp5934.jpg (21958 bytes)V

Chlpíková Farníková

P-TS

Family Song’s Hopkirklachesis

V1, CAC

Dudáš

F-TD

Elli od Kimovy boudy

VN

Prášková

F-TM

Aira Aktark

B64_AiraAktark5944.jpg (18288 bytes)V

Černíčková

 

Arabela z Igorova dvora

VD

Gajdůšková

 

Banhilaré Pernštejnský anděl

B64_BanhilarePA5942.jpg (28433 bytes)V3

Halouzková

 

El Djazaira Avokaduh

B64_ElDjazairaAvkh5954.jpg (32845 bytes)V4

Hudáková

 

Genie Pupo-Haichi

B64_GeniePH5950.jpg (37900 bytes)V2

Fritschová

 

Kiara Modrý květ

B64_KiaraMK5948.jpg (30507 bytes)V1, CAJC

Strnadová

 

Taijan Dreamer Showtime

B64_TaijanDShowtime5946.jpg (28012 bytes)V

Niklová + Pištěková

F-Mz

Effi Ka-La-Em

B64_EffiKLM5961.jpg (32632 bytes)V1, CAC, res. CACIB

Hyblerová

 

Goldie Pupo-Haichi

B64_GoldiePH5962.jpg (28713 bytes)V2, res. CAC

Machová

F-TO

Cumbria Blaze Pazzda

B64_CumbriaBPzz5965.jpg (32049 bytes)V2, res. CAC

Moskalenková

 

Negritka Nefis od Chlpíků

B64_NegritkaNChlp5963.jpg (16578 bytes)V1, CAC

Chlpíková

F-TS

Francesca Modrý květ

B64_FrancescaModrykvet5967.jpg (35850 bytes)V1, CAC, CACIB, BOB

Šimečková

Peruánský naháč malý - Perro sin pelo del Peru Small

Třída

Pes

Ocenění

Majitel

F-TV

Imelda Elimar CS

V1, Nejl. veterán, BOB

Jankovská

Peruánský naháč střední - Perro sin pelo del Peru Medio

Třída

Pes

Ocenění

Majitel

P-TM

Delgado Amaru Pazzda

VD2

Drábková

 

Dino Capac Měsíční květina

VD1

Křížová

P-Mz

Capac Mayta Pazzda

V1, CAC, CACIB

Jurová 

P-TO

Este Pedro Cler-Arwen

V1, CAC, r. CACIB

Straková 

F-TM

Dorita Ina Měsíční květina

V1, CAJC

Jankovská

F-Mz

Caqueta Illapa Pazzda

V1, CAC, CACIB, BOB

Linhart

F-TO

Cornelia Měsíční květina

abs.

Mandusová

Peruánský naháč velký - Perro sin pelo del Peru Grande

Třída

Pes

Ocenění

Majitel

P-TD

Dorado Intiwasi Pazzda

VD1

Rajič

P-TO

D´Allko Chimok Delfino Can

V1, CAC, res. CACIB

Viel 

P-TS

D´Allko Sipan Delfino Can

V1, CAC, CACIB, BOB

Viel

F-TM

Adeleid Noit Brun

V1, CAJC

Rajič

F-Mz

Uqullu Inti de Bodhisattva

V1, CAC, CACIB

Viel 

F-TO

Uqullu Mama Quila de Bodhisattva

V1, CAC, res. CACIB

Viel 

 

Encantada Delfino Can

abs.  

Kocmanovi

29.6.2004, text: Brychtová, foto: Brychta