Mezinárodní výstava

CACIB - Praha - 13. června 2004

Úvod (Home) Výstavy (Shows)  Chov číňani (CCD) Z médií (Press) Inzerce (Puppies)
Standardy Ke čtení Chov peruáni (Peruvians) Foto (Photo)  z Haliparku
 

* Chcete vědět, jak viděl naše čínské chocholaté psy Steven Seymour? Čtěte dál ! *    

Jch. Kevin Modrý květDo Prahy jsem se rozhodla své psy přihlásit proto, že propozice slibovaly pro naše plemeno zahraničního rozhodčího, tuším z Francie. Třikrát sláva výboru KCHN za schválení tohoto počinu, ať by byl jeho výsledek jakýkoliv! Jestliže můžu jezdit soutěžit po celé Evropě k různým neznámým posuzovatelům, přece nebudeme sedět doma, když někdo ze zahraničí konečně zase posuzuje u nás, nota bene přímo v Praze. Jch. Elizabeth z HaliparkuRisk je to pro nás úplně stejný jako venku, jen za podstatně menší peníze. Pravda, neznámého rozhodčího z Francie jsem neměla zrovna za super odborníka na číňany, ale k překvapení mohlo dojít kdykoliv. A spokojeně i se zvědavostí jsem odeslala přihlášky na výstavu. Alespoň neuslyším, že se bojím jezdit s Akimem a Gessi do české konkurence (Cody v Čechách soutěží tak či tak). Až později mě napadlo, že možná vyslechneme pro změnu poznámky na téma, že se cpeme všude, i když nepotřebujeme žádné tituly, ale upřímně řečeno, bylo mi to jedno. Zajímavý bude výsledek soutěže a to, jestli pan rozhodčí psy posoudí tak, abychom si všichni výstavu pěkně užili.

Ch. Amanda Hvězda z PodmokNa výstaviště PVA v Letňanech jsme se s manželem zašli podívat už v sobotu odpoledne, na finálové soutěže. Omrkla jsem prázdný kruh, v katalogu jsem si početla v konkurenci 67 přihlášených jedinců (38 HA, 29 PP)  a zjistila jsem, že opravdu došlo ke změně rozhodčího z Francouze na Australana, jak jsem od kohosi zaslechla sotva pár dní před výstavou. Přiznám se, že jsem docela zajásala. V Austrálii jsou číňánci krásní a jestli je tenhle rozhodčí někdy posuzoval, bude jeho posudek v každém případě velmi cenný. Začala jsem se na neděli těšit. Někdo ze známých mi u finálového kruhu řekl: "Tobě se to bude zítra soutěžit, když máš světovou a evropskou vítězku." A přesně vím, co jsem odpověděla: "Žádné tituly, a tím méně ty nejvyšší, vůbec nic neznamenají. Každá výstava začíná ráno od nuly a všechno je pokaždé otevřené, zejména pokud posuzuje kdokoliv ze zahraničí. A to je také důvod, proč nejraději jezdím k zahraničním rozhodčím." Večer jsem vyfénovala manželem nádherně vykoupané psíky a v noci se mi v hlavě vylíhl nápad, jehož realizace mě pak během neděle začala lákat čím dál víc.

Artush ČičikoTomu, kdo u kruhu číňánků a stál, nemusím říkat téměř nic. Pro naše ostatní čtenáře mám pár osobních postřehů. V první řadě se sešla nádherná konkurence, především u naháčů. Třídy mladých byly nabité a na pejsky byla radost pohledět. Moc mě potěšilo, jak se stále větší množství majitelů snaží své svěřence co nejlépe předvést. Výborně! Pokroky jsou vidět, do kruhu se lépe dívá a myslím, že i pan rozhodčí mohl být se způsobem předvedení většiny psů docela spokojen. Za povedený žertík považuji své ranní konstatování, že brzy nadejde doba, kdy nás Kevin Modrý květ porazí všechny. Mám na to svědky! Jen jsem netušila, že ta doba přijde okamžitě, což mě ale těší dvojnásob. Kevin číňánky skvěle reprezentoval i ve finále IX. skupiny FCI, kde v silné konkurenci a rozhodnutím dánské rozhodčí paní Petersen obsadil 4. místo za veleznámým ši-cu a maltézáčkem! Myslím, že Ich. Cenn Modrý květ má vynikajícího nástupce. Je jen škoda, že peruánské naháče v V. skupině FCI zastupoval jen malá fena a velký pes, střední fena s titulem BOB chyběla. Obdivuhodné je, že fena paní Jankovské získala nejen BOB ze třídy veteránů, ale dosáhla i na páté místo ve skupině FCI mezi psy v nejlepším soutěžním věku. Inu, zkušenosti se někde projevit musí a před takovým výkonem klobouk dolů.

Steven H. Seymour - the judge from AustraliaPrávě teď je vhodný prostor k tomu, abyste se místo mého obvyklého komentáře psů seznámili s výsledkem nápadu, za jehož realizaci děkuji svému manželovi a naší šikovné překladatelce. Po nedělních soutěžích párů a skupin nám pan Seymour laskavě poskytl následující rozhovor. Dověděli jsme se o něm, že žije v Anglii a sám úspěšně chová grifonky. Je rozhodčím pro celou řadu různých plemen z několika skupin FCI.

Můžete nám říci něco o svých předchozích zkušenostech s posuzováním čínských naháčů?
Posuzoval jsem speciální výstavy tohoto plemene v Austrálii, ve Finsku (naposledy 8.5.2004 v Oulu - pozn. Brychtová) a v USA, mnohokrát jsem posuzoval velké počty jedinců najednou a vybíral vítěze. Váš dnešní mladý Vítěz plemene je jeden z nejlepších, jaké jsem kdy viděl. Někteří psi byli opravdu výborní, řada z nich soutěžila ve třídě mladých.

Artik GolfikJch. Kevin Modrý květCo považujete u českých psů za nejlepší a na čem bychom naopak měli pracovat?
Viděl jsem dva velmi dobré prvky. Prvním je tmavý pigment pysků, čenichů a zejména očí, které byly skutečně velmi tmavé. Druhým pozitivem byla výborná kvalita kůže u většiny naháčů. Když jsem se jich dotýkal, byla jejich kůže hladká, teplá, jemná, prostá nemocí nebo uhříků. Opravdu hodně jedinců mělo krásnou kůži. A výborný byl u některých psů také pohyb.

A co se vám u psů méně líbilo?
Je to věc, společná mnoha čínským naháčům kdekoliv ve světě. Mám na mysli vystouplé líce, které jsem tu mnohokrát viděl. A pak povahy. Někteří psi měli fantastické povahy, ale mnoho dalších mělo velké problémy.

Je problém povah stejný i v dalších zemích nebo je u nás situace horší?
Obávám se, že je to u vás poněkud  horší. Nic podobného jsem neviděl minulý rok ve Finsku ani v Americe. Někteří psi byli hodně nervózní, myslím, že asi tři byli velice bázliví na stole a jeden se mě pokusil kousnout. Ale jak jste sami viděli, i méně jistým jedincům jsem nakonec dal nějaký titul.

Artík GolfíkGil Bet MahtobLíbili se vám více naháči nebo labutěnky?
Dal jsem přednost pěkným naháčům, labutěnky se mi převážně nelíbily. Některé byly ve velmi špatné kondici, hodně hubené, s vytrhanou a zanedbanou nebo málo vyčesanou srstí. Srst byla často zvlněná, řídká, příliš hrubá. Někteří psi vypadali na labutěnky hodně podivně, spíše měli vzhled jako dlouhosrstá čivava nebo jako boloňský psík. To bylo velmi neobvyklé. Viděl jsem asi tři výrazněji oholené naháče, z nich jednoho velmi špatně. Vyšší ponožky a úpravu čenichové partie však nepovažuji za důležitý prvek v hodnocení.

Můžete nám říci svůj názor na velikost psů, které jste viděl?
Pokud je to možné dávám přednost menším jedincům. Jestliže je ale o něco větší jedinec opravdu krásný, nemám problém dát mu CAC, ale při srovnání dvou stejně kvalitních psů u mě vyhraje menší. Tak jako dnešní vítěz BOB. Ten odpovídá mojí představě o ideální velikosti i typu.

Kterou zemi považujete momentálně za nejlepší z hlediska chovu CCD?
Ve Finsku mají opravdu velmi dobré psy, v USA jsou na mě psi poněkud velcí a velmi pěkné čínské naháče mají také v Anglii. Nicméně i tady jsem viděl v kruhu některé krásné jedince. Děkujeme za vaše posuzování i za rozhovor.

Albína Danielova volbaZ posuzování samotného pak vyplynuly některé další poznatky. Pan rozhodčí hodnotil v mnoha případech velmi tolerantně, však také nepadla jediná známka dobrá, i když na ní dojít mohlo. Pokud dostal jinak líbivý jedinec sníženou známku, povětšinou šlo o nejistotu povaze. Pro lidičky na výstavě nepřítomné dodávám, že rozhodčí hodnotil projev povahy na stole a přezkoušel jej i po předvedení tam a zpět, kdy po návratu psíkovi nabídl ruku s pomyslnou odměnou a sledoval výslednou reakci. Přednost tedy měli volně vystavovaní jedinci s pevnou povahou a ti, kteří šli "kamarádit". Širší líce uváděl často u jedinců s kratším a užším čenichem, než jaký by k šířce hlavy odpovídal. Snad by se to dalo z hlediska standardu plemene shrnout jako malý soulad mezi čenichovou a lebeční partií. Zohlednění výběru ideální výšky se dalo vypozorovat několikrát. Samozřejmě v soutěži o BOB, kde vyhrál Kevin, pak u fen, kde byla kandidátkou na res. CACIB i Fanny Pupo-Haichi a také psů, kde byl Cody větší než Albi. A protože to uvádím vždycky, musím i dnes napsat: pan rozhodčí byl ke psům citlivý, tolerantní a trpělivý, obvykle na sobě nedal znát, co si myslí, nad vítězi se mile usmíval a nad nejlepšími jedinci rozplýval. Gesta měl jasná a srozumitelná, systém posuzování anglicky jednotný (ze třídy vybral čtyři do pořadí, nechal je pro ujištění o výsledku oběhnout kolečko a na prstech ukázal potvrzení zadaného pořadí.). Na stole posuzoval hodně rukama (se psem na stole psal i posudek), na zemi v pohybu tam a zpět a celé kolo po kruhu. Posouzení ve statice i v postoji vycházelo v poměru půl na půl. V posudcích u svých psů mám napsáno to, co o nich vím, tedy skutečné klady či případné nedostatky. Zadané tituly u mých svěřenců mě nesmírně těší a jen doufám, že pro přítomné majitele a chovatele bylo toto posuzování stejně dobrou školou jako pro mě. Aniž bychom to předem tušili, hodnotil naše naháče člověk, o kterém si dovolím tvrdit, že zkušenějšího (z hlediska světového přehledu ve stavu a chovu našeho plemene) jsme v Čechách zatím neměli. S tím, co všechno teď o panu rozhodčím víme, je klidně možné, že předvedení psi absolvovali stejné posouzení jako na Cruftově výstavě v Anglii. Tak si toho važme.

Posuzoval: Steven H. Seymour (Austrálie - Australia)
Čínský chocholatý pes bez srsti - Hairless

Třída

Pes/Dog

Ocenění/Result

Majitel/Owner

P-TD

Alphaville Alocatia

P64_AlphavilleAlocasia4604.jpg (25289 bytes)VN

Páníková

P-TM

Kruise Modrý květ

P64_KruiseMK4618.jpg (27423 bytes)V

Nováková

 

Carlo Prague Limit

P64_CarloPragueLimit4631.jpg (26710 bytes)V3

Šimečková

 

Eso z Haliparku

P64_EsozHaliparku4611.jpg (30894 bytes)V2

Markovičová

 

Devil z Alšova nábřeží

abs.

Martinů

 

Kevin Modrý květ

P64_KevinMK4627.jpg (29167 bytes)V1, CAJC, BOB, BIG 4

Pacinová

 

Adonis Divoký měsíc

P64_AdonisDivmesic4630.jpg (26994 bytes)V4 

Kotasová

 

Baron Brno-Frost

P64_BaronBrnoFrost4616.jpg (30035 bytes)V

Široká

 

Keep my Promise Lionheart

P64_KMPLionheart4619.jpg (19745 bytes)V

Nosková

 

Picasso Pink od Chlpíků 

VD

Chlpíková 

 

Cris Čertova stěna

P64_CrisCS4609.jpg (25731 bytes)VD

Salátovi

P-Mz

Zholesk Truffaldino

abs.

Thoma

P-TO

Casanova Pupo-Haichi

P64_CasanovaPH4649.jpg (31036 bytes)V

Kvíčalová

 

Albi Ga-He-Mi

P64_AlbiGHM4660.jpg (28960 bytes)V1, CAC, res. CACIB

Machová

 

Gremi Modrý květ

P64_GremiMK4640.jpg (31159 bytes)V4

Jansovi

 

Briliant z Haliparku

P64_BriliantzH4814.jpg (36360 bytes)V

Bastl

 

Casey z Haliparku

P64_CaseyzH4658.jpg (20639 bytes)V

Drábková

 

Irwin Modrý květ

V3

Dandanová

 

Benn Ga-He-Mi

P64_BennGHM4654.jpg (38959 bytes)V2, res. CAC

Sarkányová

 

Accord Sunny od Bílé laně

P64_AccordSodBilelane4647.jpg (26891 bytes)VD

Kavalírová 

 

Artík Golfík

P64_ArtikGolfik4655.jpg (27822 bytes)V

Kantová Soňa

 

Cheon Modrý květ

VD

Zavadilová

P-TS

Ich. Akim Hvězda z Podmok

V1, CAC, CACIB

Brychtová

F-TD

Cidonie z Frýdeckého zámku

VN1

Ivančová

 

Eichi od Kimovy boudy

VN2 

Schvalierovi

F-TM

Kiara Modrý květ

abs.

Strnadová

 

Dulzaina Avokaduh

P64_DulzainaAvkd4678.jpg (27133 bytes)V3

Postlová

 

Goldie Pupo-Haichi

VD

Machová

 

Elizabeth z Haliparku

P64_ElizabethzH4805.jpg (44337 bytes) V1, CAJC

Markovičová

 

Taijan Dreamer Showtime

V2

Pištěková

F-Mz

Bohemian Supreme di Gabritho

abs.

Thoma

 

Daia od Kimovy boudy

P64_DaiaodKB4687.jpg (25512 bytes)VD

Vlasáková

F-TO

Carrie od Kimovy boudy

P64_CarrieodKB4692.jpg (29510 bytes)V2, res. CAC

Pokorná

 

Negritka Nefis od Chlpíků

V1, CAC 

Chlpíková

F-TS

Ch. Francesca Modrý květ

P64_FrancescaMK4706.jpg (29703 bytes)V2, res. CAC

Šimečková

 

Ch. Amanda Hvězda z Podmok

P64_AmandaHzP4706.jpg (30090 bytes)V3

Čtyroká

 

Ich. Gessi Modrý květ 

P64_GessiMK4811.jpg (45565 bytes)V1, CAC, CACIB

Brychtová

 

Jaštěrica Alexa Lachesis

neúč.

Pištěková

F-TV

Nena Van Jo Van

V1

Pištěková

Čínský chocholatý pes osrstěný - Powderpuff

Třída

Pes/Dog

Ocenění/Result

Majitel/Owner

P-TM

Diamond Black Avokaduh

P64_DiamondBAvk4723.jpg (25270 bytes)VD

Musilová

 

Cliff Čertova stěna

P64_CliffCS4719.jpg (28808 bytes)VD4 

Papšová

 

Asterix Čičiko

P64_AsterixCCK4732.jpg (31029 bytes)VD3

Šamšulová

 

Korrdn Modrý květ

abs.

Vacková

 

Cassidy Čertova stěna

P64_CassidyCS4733.jpg (28955 bytes)V2

Kusá

 

Artush Čičiko

P64_ArtushCCK4731.jpg (40410 bytes)V1, CAJC

Hozmanová

 

Artuš Spolov

abs.

Vedralová

P-Mz

Carbon Quantara Avokaduh

abs.

Hudáková

P-TO

Gil Bet Mahtob

P64_GilbetMahtob4742.jpg (27664 bytes)VD2

Třešňáková 

 

Chearle Modrý květ

P64_ChearleMK4745.jpg (26468 bytes)VD3 

Zavadilová

 

Jch. Cody z Haliparku

P64_CodyzH4740.jpg (25088 bytes)V1, CAC

Jansovi, Brychtová

F-TM

Quincy Powder od Chlpíků

P64_QuincyPChlp4748.jpg (26056 bytes)V1, CAJC

Chlpíková

 

Adélka ze Zatopené chajdy

P64_AdelkazeZatopchajdy4760.jpg (33013 bytes)V2

Vozníková

 

Clea Čertova stěna

abs. 

Suchánková

 

Konnie Modrý květ

V3

Pospíšil

 

Baletka Powder Lásky dar

P64_BaletkaPLDar4762.jpg (23312 bytes)VD 

Ing. Ondřej ?

 

Albína Danielova volba

P64_AlbinaDanvolba4763.jpg (24685 bytes)VD4 

Langer 

F-Mz

Bernadette od Bílé laně

P64_BernadetteodBLane4775.jpg (35064 bytes)VD3 

Zenklová

 

Balerina od Bílé laně

P64_BalerinaodBlane4774.jpg (27120 bytes)VD4 

Černíková

 

Baška od Kimovy boudy

P64_BaskaodKB4769.jpg (24752 bytes)V2, res. CAC 

Patocsová

 

Amber Sue of Moonlight Shadow

P64_AmberSofMShadow4767.jpg (26887 bytes)V1, CAC

Martinů

F-TO

Cibetka z Haliparku

VD2 

Zářečtí

 

Baby od Kimovy boudy

P64_BabyodKB4782.jpg (21763 bytes)VD3 

Zavadilová

 

Fanny Pupo-Haichi

P64_FannyPH4781.jpg (26710 bytes)V1, CAC

Drahovzalová

 

Jokime Modrý květ

abs.

Dandanová

F-TS

Ch. Justýne Modrý květ

P64_JustineMK4790.jpg (26354 bytes)VD2 

Skramuská

 

Ch. Cindy z Kamilova dvora

P64_CindyzKD4788.jpg (31480 bytes)V1, CAC, res. CACIB

Páníková

 

Ch. Zholesk Selin Klio

abs.

Thoma

F-TV

Ich. Gwendy od Zlaté Samanty

V1, Nejlepší veterán

Hořáková

Elizabeth z Haliparku, Negritka Nefis od CHlpíků a Benn Ga-He-Mi splnili podmínky šampionátů.

Posuzoval: Petr Řehánek (Česká republika - Czech republic)
Peruánský naháč malý - Perro sin pelo del Peru Small

Třída

Pes

Ocenění

Majitel

P-TO

Este Pedro Cler-Arwen 

V1, CAC, CACIB 

Straková

F-TV

Imelda Elimar CS

V1, Nejl. veterán, BOB, BIG 5

Jankovská

Peruánský naháč střední - Perro sin pelo del Peru Medio

Třída

Pes

Ocenění

Majitel

P-TM

Delgado Amaru Pazzda

 VD

Drábková

P-TO

Cenón Měsíční květina

 V1, CAC, CACIB

Rieglová

P-TS

Benží Every

 abs.

Chudobová

F-TD

Ambra z Libického ráje

 N

Pikalová

F-TM

Dorita Ina Měsíční květina

 V1, CAJC

Jankovská

F-Mz

Caqueta Illapa Pazzda

 V1, CAC, CACIB, BOB

Linhart

F-TO

Cornelia Měsíční květina

 VD

Manduszová

Peruánský naháč velký - Perro sin pelo del Peru Grande

Třída

Pes

Ocenění

Majitel

P-TM

Dios Inty Měsíční květina

VD

Havlíková 

P-TO

Asyn z Krásného Botiče

V1, CAC, CACIB, BOB

Pangrácová

F-Mz

Uqllu Calista de Bodhisattva

 V1, CAC, res. CACIB

Růžičková

F-TO

Encantada Delfino Can

V1, CAC, CACIB 

Kocmanovi

Finálové soutěže:
BIG IX. 4. místo Kevin Modrý květ
BIG V. -
5. místo Imelda Elimar

14.6.2004, text: Brychtová, foto: Brychta