Mezinárodní výstava

Mladá Boleslav 9. září 2001

Úvod (Home) Výstavy (Shows)  Chov číňani (CCD) Z médií (Press) Inzerce (Puppies)
Standardy Ke čtení Chov peruáni (Peruvians) Foto (Photo)  z Haliparku
 

Ačkoli v Boleslavi často pršelo, brali to návštěvníci většinou s úsměvem.Pořadatelů mezinárodní výstavy v Mladé Boleslavy je mi opravdu líto. Se vším se dá bojovat, hodně jde vylepšit, ale větru a dešti poručit neumíme. Dobře vím, že výstavní tým, v čele s panem Vondroušem, se snažil i o přesun zářijového termínu, ale to se nezdařilo s ohledem na konání dalších výstav. Po loňské slunečné přestávce se tedy desátá jubilejní Mladá Boleslav stala opět akcí spíše pro otužilce a plavce, případně pro zápasníky v bahně. A to jsme v neděli měli ještě relativně hezky (pršelo jen s přestávkami, zato vydatně).

Téměř 3300 psů je ohromné číslo. Devatenáct naháčků, sedmnáct labutěnek a třináct peruánských naháčů (3 malí, 7 středních a 3 velcí), je počet někde kolem průměru. Na posuzování byla delegována paní Mezinárodní rozhodčí Zdena JílkováZdena Jílková a neměla to věru jednoduché. Peruánští naháči byli, Bůh ví proč, rozděleni tak, že ráno v 9.30 zahajovali 3 malí, pak šli na řadu všichni čínští naháči a po poledni ve 12.25 teprve nastupovali peruáni střední a velcí. Snaha Světlany Beránkové a Dany Podařilové, o domluvu na sloučení plemene, se nesetkala u vedení výstavy s úspěchem, takže časový režim i pořadí podle katalogu bylo bezpodmínečně dodrženo. Riziko případného protestu z našich řad je prý příliš veliké, což zdůraznila i velmi vstřícná paní rozhodčí. Objektivně viděno, přes pořadí v katalogu vlak nejede a pořadatelům je nutno dát za pravdu.

Náš kruh byl naštěstí umístěn ve velké plechové hale a tak jsme aprílové počasí - slunce, déšť, slunce, déšť - přežili relativně v pohodě. Po zkušenostech z let minulých jsem na sebe navlékla teplé body, rolák, huňatý svetr a nepromokavou bundu, což byla jediná funkční obrana před zimou a vodou. Nahulky jsem nasadila do roláčků a do klece jim přidala teplou deku. V kombinéze se líbilo nejen naháčkům. Filípek, malý Akimův páneček, sladce prospal většinu výstavy.Nebyla jsem sama. Jiní naháčci měli dokonce kožíšky, flanelové kabátky a kombinézky. Jak vidno, týrání chovem (rozumějte trápení naháčků zimou) mezi našimi chovateli opravdu nehrozí.

Po dvouměsíční pauze, od červencové brněnské výstavy, jsem se těšila na nové pejsky ve třídách dorostu a mladých, protože mnohé z nich jsem viděla jako psí miminka na kontrolách vrhů. Arnee z Alšova nábřeží je pejsek skutečně vyvedený, ale ve vyspívajícím a nyní výrazně osvalenějším Henkovi měl těžkého soupeře. V mezitřídě jsme mohli vidět dva pejsky z našeho chovu, kteří se mají báječně u paní Schäfer v Německu.Griffin Modrý květ je opravdu pohledný pejsek a temperamentu má na rozdávání.Ti se potkali s Griffinem Modrý květ a s Akimem Hvězda z Podmok, jehož předvedení se pro tentokrát ujala sama jeho chovatelka Václava Nohejlová. O tom, že mezi prvními dvěma byl jen nepatrný rozdíl svědčí zadání CAC i res. CAC. Ve třídě otevřené se sešel Arden s Damiánem a po téhle výstavě vede Arden 3:1 na body ve vzájemných utkáních. Fenka April Violet od Bílé laně má pěknou hlavičku, ale kostra je zatím ve vývoji, což je u dorostenky pochopitelné. Štěstí se usmálo na Amandu Hvězda z PodmokNová česká juniorská šampionka Amanda Hvězda z Podmok. , která při absenci obou přihlášených soupeřek s přehledem získala poslední CAJC pro udělení titulu Český junior šampion, k čemuž jí srdečně blahopřejeme. V mezitřídě se utkaly tři výborné kvalitní feny: Frencis, Gessi a Petycja. O pověstný chloupek zvítězila Gessi a při svém prvním působení v mezitřídě získala CAC. Účinkování Eyllin a Francescou zvedlo diváky ze sedadel a obecenstvo se rozdělilo na dva tábory. Eyllin s Petrem Fitschem předváděla v pohybu divy a Francesca s ing. Chrtkovou jim statečně „šlapaly na záda“ s elegancí oběma vlastní. Paní rozhodčí mi bylo skoro líto. Opravdu to neměla jednoduché. Ale za udělení CAC Francesce se jí dostalo ten den největšího potlesku od obecenstva. Ve třídě šampionů došel humor německé chovatelce paní Hellmund. Známe jí z řady zahraničních výstav, kde sbírá se svou interšampionkou solidní úspěchy. Už od rána pokukovala po našich zvířatech a mám pocit, že její představa o snadném získání dalšího CACIBa, rychle vzala za své. Krom toho 36 číňanů asi jinde běžně neviděla. Od Ellie Modrý květ dělila německou zástupkyni kvalitativní třída a tak odnesla jen V2 bez dalšího titulu.

„Labutí píseň“ zahájili tři psí dorostenci. Artuš Lásky dar je mezi dorostenci jasně vedl. Všimněte si hustoty a délky a jeho srsti. Nádhera.Artuš je své mamince Anye Avokaduh neuvěřitelně podobný a na svůj věk vyniká bohatou srstí. Stejně krásný i výtečně předvedený byl Boston Prague Limit, jemuž ke smutku všech jen indispozice ve skusu zřejmě zabrání v dalším výstavním účinkování. Apollon z Dagovy zahrady také nezapře svou maminku ani její předky. Mrzelo mě, že do třídy mladých nepřijela paní Mlatečková s importovaným pejskem Impresariem Vellar Pljus. Jistě by byla do pořadí ve třídě zasáhla. Titul získal zajímavě zbarvený Enrico Čin-Čin Pet paní Holečkové. Arees Pupo-Haichi nikým neohrožován v mezitřídě získal CAC. Trošku rozdílně od paní rozhodčí jsem viděla výsledek ve třídě otevřené. V srsti se neuvěřitelně zlepšil Eddy Modrý květ a ani jeho předvedení nemělo chybu. Tipovala jsem, že bude s Elvisem soupeřit o první místo. Paní Jílková však dala přednost menšímu Akoubkovi od Ken-di před Elvisem. Další zástupkyní chovatelské stanice paní Elznicové byla Afroditte z Dagovy zahrady, která pod vedením paní Rychlovské obdržela velmi nadějné ocenění.Heppy Modrý květ získala BOB ze třídy mladých. Jen dostat jí co nejlépe na naše stránky bylo umění! Heppy Modrý květ bezkonkurenčně zvítězila ve třídě mladých, i když jí na záda dýchala krásně osrstěná i zajímavě zbarvená Sasquehanna Basta. Mimochodem jedna z mála labutěnek u nás, které dokonale stojí uši! Arkáda Candy ze Země pokladů byla ve třídě nejmladší a ačkoli má krásnou dlouhou hlavu i pěknou mechaniku pohybu, v délce srsti zatím předchozím fenkám konkurovat nemohla. V mezitřídě soutěžila jen Debbie Čin-Čin Pet a při delším formátu i ona musí do své srsti ještě dozrát. Třída otevřená nabídla další dramatický souboj. Skvěle upravená Adina Chérie Boheme dělá své majitelce jistě radost. Její předvedení bylo vynikající.Adina Chérie Boheme a Evita Modrý květ. Obě kvalitní, elegantní, bezchybně předvedené. Ani jsem se neodvážila tipovat. Tak vyrovnaná to byla soutěž. Nakonec uspěla Evita a Adina získala res. CAC (protože je Evita už českou šampionkou, bude Adině uznán res. CAC jako CAC).

Skončila utkání ve třídách a na jejich vítěze čekaly tituly CACIB a o BOB. Jako první nastoupili psi: Akim Hvězda z Podmok, Arden Solutre Pazzda.Arden Solutra Pazzda, Arees Pupo-Haichi a Akoubek od Ken-di. Neskromně musím konstatovat, že Akim neudělal jedinou chybu a v pohybu šel se svou chovatelkou jako dokonale seřízený stroj. Paní rozhodčí se však zdál s ohledem na konkurenci „příliš hubený“. Areese zřejmě vyřadila velikost a tak na titul zbyl jen Arden s Akoubkem. První jmenovaný získal CACIB. Dámskou sešlost tvořily výhradně „modrověťačky“: Gessi, Francesca, Ellie a Evita. Každá z nich měla na svém kontě minimálně BOB z mezinárodní výstavy, takže paní rozhodčí vlastně mohla sáhnout bez výčitky po kterékoliv. Mě pobavil jen útržek hovoru dvou neznámých divaček za mými zády: „No ale tahle je krásná! A tamta taky. Podívej a ta chlupatá! A mě se líbí ta světlejší!“ Fakt nemůžou být všichni první? Údiv Filípka byl veliký a nelíčený. Fandil všem bez rozdílu a Akimovi slíbil drbání za oušky.Dát na diváky, tak byly potřeba 4 CACIBy. Perličkou je, že kromě osrstěné Evity spolu soupeřily tři hairless členky soutěžního týmu chovatelské stanice Modrý květ, které se chystaly na své odpolední účinkování! Kdyby alespoň jejich vystavovatelé udělali chybu. Jenomže čtyři zkušení: Pospíšil, Dandanová, Chrtková ani Brychtová paní Jílkové neulehčili ani tohle. Až po večerním shlédnutí videa si myslím, že kousek štěstíčka navíc připadl na Gessi díky pohybu. I mě samotnou její výkon překvapil. Ale ve skutečnosti mohlo rozhodnout samozřejmě cokoliv. K Ardenovi s Gessi se do kruhu připojili mladí s CAJC: Henk, Amanda, Enrico a Heppy. Sbírka to byla na pohled dost nesourodá a při zvážení všech možných, objektivních i diplomatických, pro a proti padl titul do těch nejlepších rukou – paní Dandanové s kouzelnou Heppy Modrý květ. Také máte dojem, že se vítězství v plemeni ze třídy mladých zadává stále častěji? Mám z toho osobně radost, protože to ukazuje na vysokou kvalitu nastupující generace číňánků.

Před odpoledními soutěžemi nás po zhltnutí oběda čekala secvičná chovatelské skupiny. Ještě že máme Jitku Hořákovou! Pěkně nás prohnala po kruhu, diváci se určitě dost pobavili, v postoji nás sjednotila do nejmenšího detailu a spokojeně odjela domů s pokynem, abychom jí zavolali, jaký pohár jsme dostali. Ó ta skromnost! Faktem je, že její i naše snaha vynesla chovatelské stanici Modrý květ nádherné třetí místo a veliký pohár volbou rozhodčího pana Řehánka. Abyste si ale nemysleli, že to bylo nějak jednoduché! Třetí místo jsme tentokrát dostali i za statečnost. Psí holčičky předvedly, že naháči nejsou žádné padavky. Jen nám, jejich majitelům, bylou ouzko u srdíčka, aby nenastydly.Vystavovali jsme v černých nepromokavých bundách, psy jsme do poslední chvíle drželi před sílícím vichrem v dekách a svetrech, a když nám při předvedení v postoji lilo na hlavu a kouřilo se ze psů, všichni tři jsme si mysleli něco o týrání našem i psím. Jasné je jedno. V dešti a zimě i přes krásné umístění už nikdy více! Druhé místo obsadili malí černí knírači Andois pí Horákové a první pudlové Arkanus Illiria ing. Klírové.

Za sebe musím připsat ještě pár řádků. Pro mě se letošní Mladá Boleslav stala místem nečekaně milých setkání. Po dlouhé době jsem se setkala s MUDr. Bechyněm (řada kynologů si ho bude pamatovat z brněnské světové výstavy 1990), k nádherným 71. narozeninám jsem od srdce popřála MVDr. Stankovi (jeden ze čtyř rozhodčích u nás, kteří mohou posuzovat všechna plemena a já jsem se od něj moc a moc naučila), o současné kynologii jsem si báječně pohovořila s panem Markem (pořádá výstavu Pražský pohár), pár vět jsem stihla prohodit s řadou chovatelů i rozhodčích. A výsledek? Po delším čase mám pocit, že současný stav kynologie začíná lidi zase spojovat a to je dobře. Tak přeji i vám, abyste z výstav odjížděli v tak příjemné náladě, jako já.

Ing. Libuše Brychtová

Mladá Boleslav - hodnocení

Vzdálenost od Prahy: 55 km; Délka jízdy: 1 hodina včetně průjezdu přes Prahu; Polovina cesty je po dálnici, sjezd u Boleslavi je na silnici číslo 38 na Českou Lípu a lze jej snadno přehlédnout !
Nalezení výstaviště: příjezd k výstavišti díky mapce zaslané pořadateli poměrně snadný, vjezd horší pro toho, kdo to v Boleslavi nezná, parkové levné - 20 Kč

Výstaviště:

  • 1. hala plechová, otevřená vrata z obou stran, i přes chlad venku v ní bylo snesitelně a hlavně nepršelo, povrch: beton

  • 2. velký venkovní přístřešek na několik kruhů, chrání jen před deštěm, všude chladno

  • 3. venkovní kruhy nekryté, po dešti mokrá tráva, pro rozhodčí stan

  • Finálové soutěže venku! Alternace pro přesun do haly je složitá. Cesty mimo asfalt rozbahněné.

  • Vybavení kruhů: standardní, velikost solidní, pro malá plemena stolek pokrytý neklouzavým ubrusem.

  • Organizace: výdej katalogů u vchodu na výstaviště, výdej startovních čísel v kruhu

  • Ceny: pro všechny psy příslušné stužky, tricolory se zlatými nápisy pro vítěze tříd s CAJC a CAC, poháry pro psy a feny s CACIBem; ve finálových soutěžích velké poháry pro první tři umístěné.

  • Klady: každý vystavovatel obdržel zdarma kalendář na rok 2002, sáček pro psa a poukázky na pěkné sponzorské vzorky krmiva (Pedigree, Bono, Delikan), solidní počet prodejních stánků včetně občerstvení, dobře upravený venkovní trávník, dostatek WC, v kruzích výsledkové tabule, přesný časový rozpis posuzování psů.

  • Zápory: vysoce rizikové počasí (za to organizátoři nemohou, jen je třeba počítat s deštěm a zimou), parkování na deštěm rozmáčené louce (klece se po vysoké trávě tahají opravdu těžko).

Posuzovala: Zdena Jílková (ČR)

Čínský chocholatý pes bez srsti

P-TM

Arnee z Alšova nábřeží

V2

Martinů

 

Henk Modrý květ

V1, CAJC

Fritschová

P-Mz

Akim Hvězda z Podmok

V1, CAC

Brychtová/Nohejlová

 

Alpachino Pupo-Haichi

VD4

Schäfer-Korchová

 

Axel Pupo-Haichi

VD3

Schäfer-Korchová

 

Griffin Modrý květ

V2, res. CAC

Moringlová

P-TO

Arden Solutre Pazzda

V1,CAC,CACIB

Nosková G.

 

Damiáne Modrý květ

V2, res. CAC

Burýšková

F-TD

April Violet od Bílé laně

N

Mašková O.

F-TM

Amanda svého tatínka nezapře a díky své majitelce se předvádí s elegancí a ladností.Amanda Hvězda z Podmok

V1, CAJC

Čtyroká

 

Antika Candy ze Země pokladů

neúč.

Dostálová

 

Happy Star od Chlpíků

neúč.

Dostálová

F-Mz

Frencis Modrý květ

V2, Res. CAC

Pospíšil

 

Gessi Modrý květ

V1, CAC, CACIB

Brychtová

 

Petycja Sasquehanna

V3

Čermáková

F-TO

Eyllin Modrý květ

V2, res. CAC

Fritschovi

 

Francesca Modrý květ

V1, CAC

Chrtková

F-TS

Ch. Ellie Modrý květ

V1, CAC

Pospíšil

 

Ich. My Exotic World Abra Cadabra

V2

Hellmund

Čínský chocholatý pes osrstěný

P-TD

Apollon z Dagovy zahrady

VN

Elznicová

 

Artuš Lásky dar

VN

Rúfusová/Frolíková

 

Boston Prague Limit

N

Jaroš

P-TM

Bastien z Alšova nábřeží

V2

Martinů

 

Enrico Čin-čin pet

V1, CAJC

Holečková

 

Impressario Vellar Pljus

neúč.

Mlatečková

P-Mz

Arees Pupo-Haichi

V1, CAC

Nosková G.

P-TO

Akoubek od Ken-Di

V1, CAC, res. CACIB

Frimlová

 

Eddy Modrý květ

V3

Boháčková

 

Elvis Modrý květ

V2, res. CAC

Fritschová

F-TD

Aerin z Dagovy zahrady

VN

Rychlovská

F-TM

Arkáda Candy ze Země pokladů

VD3

Zářecký/Dostálová

 

Basta Sasquehanna

V2

Čermáková

 

Heppy Modrý květ

V1, CAJC, BOB

Dandanová

F-Mz

Debie Čin-čin pet

VD

Rychlovská

F-TO

Ukázka výtečného rozsahu pohybu. Adina Chérie Boheme.Adina Chérie Boheme

V2, res. CAC (uznán CAC)

Volfová

 

Ch. Evita Modrý květ

V1, CAC, res. CACIB

Pospíšil

Ano, skutečně další pohár! Tři účasti v soutěži, tři finálová umístění. Inu kvalita hovoří sama za sebe bez ohledu na to, kdo posuzuje. Skupina chovatelské stanice Modrý květ pana Jiřího Pospíšila – 3. místo v soutěži o Nejlepší chovatelskou skupinu – ve složení: Ellie Modrý květ (Pospíšil), Francesca Modrý květ (Chrtková), Gessi Modrý květ (Brychtová). Posuzoval: Petr Řehánek.

Peruánský naháč malý

P-TS

Ch. Aron od Zátoky

V-

Růžičková

F-TM

Bellisa Měsíční květina

V-

Balajková

F-TV

Corazon našla novou báječnou majitelku v paní Novákové.Corrazon Elimar

V-

Nováková

Peruánský naháč střední

P-TM

Adonis z Vysokého lesa

V1, CAJC

JUDr. Dvořák

P-TO

Benží Every

V1, CAC, res. CACIB

Chudobová

P-TS

Falcon Taschi-Rimpo

V1, CAC, CACIB, BOB, 3. místo BOG

Panýrek/Poslední

F-TM

Bonie Měsíční květina

V1, CAJC

Jankovská

F-Mz

Babriada Šedá orchidej

VD

Belšanová

F-TO

Daisy-Desiree byla krásná už jako štěňátko, pamatujete?Daisy-Desiree Royal Bernadot

V1, CAC, CACIB

Podařilová/Muchová

F-TS

Akzeret Slezský sen

V1, CAC, res. CACIB

Panýrek

Peruánský naháč velký

P-MZ

Blue Berry Slezský sen

V1, CAC, CACIB

Růžičková

F-TM

Andesite Killa Pazzda

V1, CAJC

Pangrácová

F-Mz

Dovezená fenka Wanhan z Finska si kvůli úrazu vytrpěla své. Doufejme, že už jí smůla opustila a ona se stane přínosem pro český chov.Wanhan Wuoren Taikatuuli

V1, CAC, CACIB, BOB

Podařilová