Mezinárodní výstava

CACIB - Litoměřice - 23. května 2004

Úvod (Home) Výstavy (Shows)  Chov číňani (CCD) Z médií (Press) Inzerce (Puppies)
Standardy Ke čtení Chov peruáni (Peruvians) Foto (Photo)  z Haliparku
 

Vítězové obou dní - BIS aglický kokršpaněl, res. BIS Aljašský malamut, rozhodčí H. Müller, ŠvýcarskoPeruánek Albi Nort Brun čeká na svou skupinu FCI. Mezi lijáky zrovna na pár vteřin vysvitlo sluníčko. Byl jediným z peruánů, kdo na finále počkal.Někdy jsou víkendové zážitky plné paradoxů. Pro mě k takovým dvěma dnům patřila sobota a neděle v Litoměřicích. V sobotu jsem dostala zřejmě neopakovatelnou příležitost pracovat jako vedoucí kruhu u jednoho z nejzkušenějších zahraničních rozhodčích FCI (věřte, že načerpané zkušenosti jsou k nezaplacení!) a v neděli jsem se potkala s českou obdobou posuzování v roli vystavovatele. Nemusíte pochopitelně souhlasit s tím, co napíšu, ale dvacet let kynologických zkušeností z výstavních kruhů různých plemen (při různé práci v nich či mnohokrát v pozici vystavovatele) mi snad dovoluje dívat se na věci po svém a svobodně vyjádřit vlastní názor. V Litoměřicích přítomní si jistě svůj také udělali, naši čtenáři se asi zahloubají do výsledků, které porovnají s fotkami a předchozími výsledky stejných psů. Přesně k tomu mají tyto stránky sloužit. Učte se, studujte, budujte si vlastní názory a stůjte si za nimi.

El Djazaira Avokaduh - výborná na Evropské výstavě v Barceloně 2004Předem jsem tipovala, že posuzování čínských naháčů panem Kučerou bude nevšední, originální a zajímavé. Předchozí výsledky u jiných plemen i jeho účast u naháčů v roli hospitanta na loňské výstavě v Lysé tomu nasvědčovaly. Za sebe musím říct, že se mi jeho způsob posuzování líbil. Má zažitý a jednotný systém práce v kruhu, jasná gesta, ke psům je vlídný, posuzuje rovnoměrně v postoji i v pohybu, na psech většinou našel nedostatky, které skutečně mají. Kéž by takových rozhodčích bylo víc.Krásná hlava a vynikající stojící ucho Cassidyho Čertova stěna. Jeho otec je čerstvým Evropským vítězem 2004. Zaručeně není jednoduché hned napoprvé posuzovat 52 čínských chocholatý psů, i když to nebylo číslo zdaleka nejvyšší (někteří majitelé tušili, co může přijít a psy nepřihlásili, jiní je pak na místě samém raději nevyndali z klece). V České republice jde při dlouhodobé kvalitě chovu o situaci, do níž by šli s mírným respektem i velmi zkušení rozhodčí. Kevin Modrý květ je českou nadějí na Evropskou výstavu 2005 v Tullnu. Zaručeně není snadné posuzovat plemeno, které má dlouhodobě pověst, že se v jeho kruhu "stále něco děje" a posuzovatel to tu a tam nějak odnese. Buď je ze seznamu rozhodčích Klubem přímo vypsán nebo "jen" není navrhován na posuzování (jména si doplňte sami porovnáním toho, kdo a kdy číňánky posuzoval a už neposuzuje, kdo dal či naopak nedal komu tituly, případně kde a jak se k čemu otevřeně vyjádřil). Pro úplnost dodávám, že všechny rozhodčí na výstavy navrhuje rok dopředu výbor chovatelského klubu, jehož doporučeními se pak obvykle výstavní výbor řídí, pokud je to z technických důvodů možné. Tak tomu bylo i tentokrát.

Briliant z Haliparku je držitelem titulu BOB i res. BIG.Artík Golfík vyrostl v líbivého psíka.To, co zbývá k případné diskusi, je nedělní nastavení kvalitativní hranice posuzování u našeho plemene, jako celku. V řadě případů jsem se sníženými zadanými známkami souhlasila, bylo to třeba. Trošku zvláštní bylo znění některých posudků s převažujícím hodnocením "výborný" a s konečným výsledkem velmi dobrý nebo dokonce dobrý. Jen výjimečně bych viděla udělení známek na úrovni dobrá (těch padlo až příliš a mnohdy u jedinců, kteří svými skutečnými kvalitami patří do kategorie výborných), tím pádem bych čekala větší šíři pro velmi dobré a při takovém nastavení spektra mělo dojít k určení širší špičky výborných, do níž bezesporu patřila řada psů, kteří odešli s velmi dobrou. Richie Powder od Chlpíků Když jsem se samozřejmým nadhledem odešla s Codym z Haliparku z kruhu též s velmi dobrou 1 (mnozí slyšeli moje naprosto věcné konstatování, že se to může na výstavě stát kdykoliv a kdekoliv, takže mě to nepřekvapuje), čekala jsem s opravdovým zájmem, jak celé posuzování dopadne. Cody z Haliparku Moc mě mrzí, že pan rozhodčí závěr "neustál" a pod tlakem okolí z nastavené přísnosti uhnul. Doufala jsem, že má pevnější nervy, i když to neměl snadné. Naopak u peruánských naháčů (nic proti nim!) bych při stejně nastavené úrovni posuzování viděla kandidátů na velmi dobrou několik. A ono nic. Přála bych si, aby po této zkušenosti pan rozhodčí na příště laťku posadil k rozumnému zlatému středu a udržel jí do konce i kdyby takzvaně trakaře padaly. Pak se z něj stane výborný posuzovatel, ke kterému bude radost jezdit. Tak se těším zase někdy příště, až to přijdu opět zkusit s nějakým šampionem.

Výstava a počasí
I na Best in show hrozně lilo. Naštěstí měl prezident FCI všímavou asistentku, takže zmokl jen mírně.Finále veteránů - Lilo jako z konve, ale Gwendy od Zlaté Samanty si jen přikrčila ouška, aby jí do nich nenateklo. Zabodovala na užší finále.Na výstavě jako takové bylo celý víkend velmi chladno a vládlo ryze aprílové počasí. Sluníčko střídal déšť, přeháňky se měnily v liják a pak bylo zase chvíli jasno. Naháčkům to v hale v kruhu 9 nevadilo, ale finálové soutěže se tradičně odbývaly v otevřeném amfiteátru s pódiem, které ovšem sloužilo jen pro vyhlašování vítězů. Soutěžilo se na asfaltu na otevřené ploše a při počasí, které se měnilo snad každých pět minut, šlo docela o loterii. Nejsilnějšíí spršku dostali v neděli mladí s veterány, devátá skupina FCI a nakonec vítězové obou dnů při soutěži o Best in Show. Jak jsem v žertu prohodila s maďarským rozhodčím Petrem Harsánym, který přijel jen v košili a v saku, bylo tohle počasí českou odvetou za liják v maďarském Kecskemétu před třemi roky. Vrcholem řádění přírodních živlů byla záplava krup ve větrné bouři, která se na nás snášela v Praze, těsně po návratu z Litoměřic. Naše babičky by v tom možná viděly nějaké znamení ...

Ve finále veteránů se sešly i Stáňa Jansová s faraonkou a Jitka Hořáková s číňankou.Douška pro majitele zoufalé ze zadaných známek:
Enriquillo Avokaduh - pejsek přivezl ocenění výborný 3 z Evropské výstravy v Barceloně! Nic si z toho nedělejte, to je život z výstavních kruhů. Jednou dole, jednou nahoře. Pravdou je, že v poslední době máme dění u čínských naháčů nezvykle pestré, někdy i na můj vkus až moc. Ale alespoň se nenudíme. Pokud není možné situaci nějak celkově ustálit a řešit z pozice klubu, a na to by měli tlačit především členové Klubu, existuje jen jediná cesta. Ušetřete peníze na českých výstavách a jeďte to zkusit do zahraničí (jen uvažuji, jestli to náhodou není cílem dosavadního počínání v KCHN). Nemohu vám ovšem slíbit, že tam nedopadnete stejně nebo hůř. Výstavy jsou jen naše zábava, náš koníček a obor, v němž se snažíme si vlastně všichni nějak hrát. Pro každého z nás je samozřejmě právě náš pes tím nejhezčím. Tak na to nezapomínejte a jestli se chcete bavit, neztrácejte odvahu a jeďte na další výstavu. Určitě se letos ještě mnohokrát v Čechách i zahraničí uvidíme. My s naším kolektivem vyrážíme už v neděli do polského Leszna na známou výstavu Prestige Leszno 2004 do konkurence třiceti domácích psů a k nám neznámé polské rozhodčí. Karty jsou na stole, zbývá jen si nějakou vybrat ...

Všechny naháče posuzoval: Tomáš Kučera
Čínský chocholatý pes bez srsti

Třída Pes Ocenění Majitel

P-TD

Carlo Prague Limit

VN1

Šimečková

P-TM

Cris Čertova stěna

Cris Čertova stěna V3

Salátovi

 

Devil z Alšova nábřeží

VD

Martinů

 

Enriquillo Avokaduh

Enriquillo Avokaduh VD

Hudáková, Byrtusová

 

Erny z Alšova nábřeží

D

Vyskočilová

 

Eso z Haliparku

Eso z Haliparku V1, CAJC, junior užší finále

Markovičová

 

Keep my Promise Lionheart

neúč.

Nosková

 

Kevin Modrý květ

Kevin Modrý květ V2

Pacinová

 

Kruise Modrý květ

Kruise Modrý květ VD4

Nováková

P-TO

Accord Sunny od Bílé laně

Accord Sunny od Bílé laně D

Kavalírová

 

Albi Ga-He-Mi

Albi Ga-He-Mi V1, CAC, CACIB

Machová

 

Artík Golfík

Artík Golfík V3

Kantová Soňa

 

Briliant z Haliparku

Briliant z Haliparku VD4

Bastl

 

Casey z Haliparku

D

Drábková

 

Gremi Modrý květ

Gremi Modrý květ D

Jansovi

 

Cheon Modrý květ

D

Zavadilová

 

Irwin Modrý květ

Irwin Modrý květ V2, res.CAC, res.CACIB

Dandanová

 

Itaco Modrý květ

neúč.

Nováková

 

Lampion Pink od Chlpíků

Lampion Pink od Chlpíků D

Chlpíková a Farníková

F-TD

Cidonie z Frýdeckého zámku

Cidonie z Frýdeckého zámku N

Ivančová

F-TM

Aibi Haneli

Aibi Haneli VD

Koldová

 

El Djazaira Avokaduh

El Djazaira Avokaduh VD3

Hudáková

 

Elizabeth z Haliparku

Elizabeth z Haliparku V1, CAJC, BOB, BIG 3

Markovičová

 

Genie Pupo-Haichi

Genie Pupo-Haichi VD2

Fritschová

 

Goldie Pupo-Haichi

VD4

Machová

F-TMz

Backy od Kimovy Boudy

Backy od Kimovy Boudy VD2

Racová

 

Daia od Kimovy boudy

Daia od Kimovy boudy Vylouč.

Vlasáková

 

Di Gabriellas Vicky

Di Gabriellas Vicky D

Körner

 

Negritka Nefis od Chlpíků

Negritka Nefis od Chlpíků VD1

Chlpíková

F-TO

Babetka od Sv. Linharta

Babetka od Sv. LinhartaVD1

Husáková

 

Besamella Avokaduh

neúč.

Toupalová

 

Carrie od Kimovy boudy

neúč.

Pokorná

 

Cenera Hvězda Ostravy

Cenera Hvězda Ostravy VD2

Koldová

F-TS

Francesca Modrý květ

Francesca Modrý květ V1, CAC, CACIB

Šimečková

 

Jaštěrica Alexa Lachesis

neúč.

Pištěková

F-TV

Nena Van Jo Van

neúč.

Pištěková

Čínský chocholatý pes osrstěný

Třída Pes Ocenění Majitel

P-TM

Butterfly Puff Lásky dar

neúč.

Bídlová

 

Cassidy Čertova stěna

Cassidy Čertova stěnaVD2

Kusá

 

Diamond Black Avokaduh

Diamond Black AvokaduhVD3

Musilová

 

Fabien Gavany's Bohemia

neúč.

Machová

 

Korrdn Modrý květ

D

Vacková

 

Richie Powder od Chlpíků

Richie Powder od ChlpíkůVD1

Chlpíková

P-TMz

Carbon Quantara Avokaduh

Carbon Quantara AvokaduhVD1

Hudáková

P-TO

Cody z Haliparku

Cody z HaliparkuVD1

Jansovi, Brychtová

 

Chearle Modrý květ

D

Zavadilová

 

Olympic Powder od Chlpíků

Olympic Powder od ChlpíkůD

Chlpíková

P-TS

Akoubek od Ken-Di

Akoubek od Ken-DiD

Frimlová

 

Bonifácio Avokaduh

Bonifácio AvokaduhVD1

Hudáková

F-TD

Felona Cherie Boheme

VN1

Zapadlová

F-TM

Amber Sue of Moonlight Shadow

Amber Sue of Moonlight ShadowV2

Martinů

 

Clea Čertova stěna

neúč.

Suchánková

 

Geries Pupo-Haichi

Geries Pupo-HaichiVD4

Siváňová

 

Konnie Modrý květ

Konnie Modrý květV1, CAJC

Pospíšil

 

Quincy Powder od Chlpíků

Quincy Powder od ChlpíkůV3

Chlpíková

F-TMz

Sasquehanna Sabda

Sasquehanna SabdaV1, CAC, Res.CACIB

Lukaszcuk

F-TO

Ajka Libachar

Ajka LibacharV1, CAC

Chlpíková

 

Baby od Kimovy boudy

Baby od Kimovy boudyVD3

Zavadilová

 

Cibetka z Haliparku

Cibetka z HaliparkuVD2

Zářečtí

 

Jokime Modrý květ

neúč.

Dandanová

F-TV

Gwendy od Zlaté Samanty

V1, Nejl. veterán, užší fin. veteránů

Hořáková

 

Happy Van Jo Van

Happy Van Jo VanV2

Siváňová

Peruánský naháč malý

Třída Pes Ocenění Majitel

F-TS

Funnyface de E.T.Allccodon

V1, CAC, CACIB, BOB

Viel

F-TV

Imelda Elimar CS

V1, Nejl. veterán

Jankovská

Peruánský naháč střední

Třída Pes Ocenění Majitel

P-TM

Delgado Amaru Pazzda

V1, CAJC

Drábková

P-TO

Cenón Měsíční květina

V1, CAC, CACIB

Rieglová

F-TM

Dorita Ina Měsíční květina

V1, CAJC

Jankovská

F-TMz

Caqueta Illapa Pazzda

V1, CAC, CACIB, BOB

Linhart

F-TS

Amazonia del Nari Walac

V1, CAC, res. CACIB

Viel

Peruánský naháč velký

Třída Pes Ocenění Majitel

P-TM

Albi Nort Brun

V1, CAJC, BOB

Sógelová

P-TO

D'Allko Chimok Delfino Can

V1, CAC, CACIB

Viel

P-TS

D'Allko Sipan Delfino Can

V1, CAC, res. CACIB

Viel

F-TMz

Uqllu Calista de Bodhisattva

V1, CAC, res. CACIB

Růžičková

F-TO

Uqllu Mama Quila de Bodhisattva

V1, CAC, CACIB

Viel

F-TS

Alma Mochica Delfino Can

V1, CAC

Viel

Finálové soutěže:
BIG IX. -  3. místo Elizabeth z Haliparku
Junior BOD - užší finále - Eso z Haliparku
Veterán BOD - užší finále - Ich. Gwendy od Zlaté Samanty

24.5.2004, text: Brychtová, foto: Brychta