Mezinárodní výstava

Litoměřice 27. května 2001

Úvod (Home) Výstavy (Shows)  Chov číňani (CCD) Z médií (Press) Inzerce (Puppies)
Standardy Ke čtení Chov peruáni (Peruvians) Foto (Photo)  z Haliparku
 

Letošní Litoměřická výstava psů měla dvě prvenství. Jedno vám prozradím hned – byla poprvé výstavou mezinárodní a získala oficiální název Nord Bohemia Canis. Ve dvou výstavních dnech hostilo výstaviště Zahrada Čech 3092 psů plemen uznaných FCI a 381 psů národních plemen. Z našich plemen se přihlásilomojzis.jpg (6105 bytes) 6 peruánských naháčů ( 2 malí, 3 střední a 1 velký) a 38 čínských chocholatých psů (23 naháčků /10 psů a 13 fen/ a 16 labutěnek /8 psů a 8 fen/). K posuzování obou plemen byl delegován zkušený mezinárodní posuzovatel PhDr. Vladimír Mojžíš.

henkmk.jpg (14345 bytes)Podle mého osobního názoru se mezi číňánky sešla tradičně silná konkurence a z celkového pohledu velmi kvalitní jedinci. Nadchl mě Henk Modrý květ ve třídě dorostu, který jakoby k nám přistál rovnou z Ameriky. Jeho čistě modelovaná hlava i tělo září elegancí a vztyčená ouška dodávají pozorný výraz. Kdyby se někdo ptal, jak vypadají američtí psi, tak odpovídám jednoznačně: někteří šampioni právě takhle. Je mi poměrně zatěžko psát komentář ke třídě, kde soutěží některý můj pes, ale většinou mi hodně pomůže videozáznam, který připraví můj manžel. Podle slov pana rozhodčího Akim Hvězda z Podmok zvítězil ve třídě mladých mimo jiné pro jasně vyjádřený samčí výraz a celkově ušlechtilý dojem. Ovšem od krásného Griffina a velice nadějného desetiměsíčního Arneeho z Alšova nábřeží to bylo i s trochou štěstí. Arden Solutre Pazzda nikým neohrožován získal v mezitřídě další CAC. Ve třídě otevřené tentokrát bratra Corkyho Ankadi zastoupil Caleb a konkurovali mu Damiáne a Blue Boy. Caleb stačil na druhé místo za Damiánem Modrý květ. Mimochodem vítěz se hodně vylepšil. Trošku přibral, což mu velice svědčí, a předvedl krásný výkon v pohybu. Třída mladých hairless fen se schází z 50% většinou ve shodné konkurenci a jen na té které výstavě rozhodují detaily a vkus toho kterého rozhodčího. Tradiční trojici Amanda, Gerrya a Gessi v Litoměřicích doplnila Petycja Sasquehanna, která bohužel neměla svůj den a pro zdravotní indispozici se jí výstava nevyvedla. Doufejme, že to příště s přehledem napraví. O vítězství se této třídě mladých fen při závěrečném posouzení v pohybu utkala Amanda s Gessi a štěstěna se usmála na posledně jmenovanou. V mezitřídě opět zavládla „modrokvětní“ bitva mezi Eyllin, Francescou a Frencis. První z nich si odnesla i CAC. I ve třídě otevřené se sešly tři feny. Tradičně Ellie Modrý květ, stále se lepšící Adéla z Kamilova dvora a Ajka od Sv. Linharta. Těsný souboj o první dvě místa skončil v pořadí Ellie a Adéla. Ve třídě šampionek fen se předvedla ve výborné kondici pětiletá Ch. Nena Van-Jo-Van a ve veteránech druhá nejstarší číňanka u nás Teufelchen Lovely Schezabel (o 17 dní je v ČR starší jen Ich. Aryan z Vlozu).

gucimk.jpg (9380 bytes)Kategorie labutěnek pro mě byla příjemným překvapením. Ve třídě mladých psů při neúčasti Areese Pupo-Haichi získal prvenství pohledný Bastien z Alšova nábřeží před Gucim Modrý květ. Nadchla mě třída otevřená. Všichni předvedení psi byli ve vynikající kondici se skvěle připravenou srstí. Radost pohledět. Zkušenému oku pana rozhodčího neunikly žádné nedostatky v mechanice pohybu ani ve tvaru končetin. Po tuhém boji (jak by řekli dostihoví odborníci) tentokrát zvítězil Amadeus Nezkrotná markýza, který ovšem už je českým šampionem, takže CAC přejde na Elvise Modrý květ, který získal res. CAC. Labutěnky dorostenky reprezentovala Sasquehanna Basta (nenechte se mýlit, u této fenky je Sasquehanna  křesní jméno a chovatelská stanice Basta, nikoliv obráceně), což je velmi pěkná fenečka nádherného trikolorního zbarvení, které je určitě atrakcí pro přihlížející diváky. Jen se obávám, že trikolorních pufíčků nebude pro zájemce nikdy dostatek. Mladá Aerin z Alšova nábřeží doplnila titulem CAJC úspěšně soutěžící trojici z této stanice a chovatelce paní Martinů musíme k úspěchu jejích odchovů poblahopřát. Zkušená trojice fen ve třídě otevřené jako vždy sázela na štěstí a to se usmálo na Cynthii Powder, následovanou Adinou a Evitou. Závěr jako vždy patřil elegantní Angelice Nezkrotná markýza ve třídě šampionů, stejně jako udělený CAC.DoyelMkhlava.jpg (11818 bytes)

Mezinárodní výstavy v ČR jsou pro soutěžící majitele se psy zajímavé zejména proto, že je na nich  možné udělit „českého“ CACIBa, nezbytný to titul pro eventuální úspěšné získání titulu Mezinárodní šampion krásy. Tudíž kdo ho má, může vesele začít jezdit do zahraničí a minimálně po rok a den, v dalších dvou zemích, u dalších dvou rozhodčích může usilovat o nezbytná 4 čekatelství. Není to cesta ani krátká ani jednoduchá ani levná a na její konec se dostane jen pár vyvolených, trpělivých a statečných. U našeho plemene je získání titulu o to těžší, že se CACIB zadává pro obě variety jen jeden. V Litoměřicích se o něj ucházeli díky malému obsazení tříd jen psi Arden Solutre Pazzda, Damiáne Modrý květ a Amadeus Nezkrotná markýza. AmadeusaAles.jpg (15642 bytes) Za dané situace jsem s panem rozhodčím do puntíku souhlasila a potlesk diváků naznačoval totéž: CACIB Amadeus, Res. CACIB Arden. Pokud Amadea sledujete na výstavách, jistě vám neujde, jak moc se mu zlepšila srst, jak pečlivě s ním jeho páneček chodí a jak společně nabírají zkušenosti. Tenhle titul jim patřil právem a zaslouženě. Fenky na tom byly výrazně hůř, protože se do konkurence sešly: Eyllin Modrý květ, Ch. Ellie Modrý květ, Ch. Nena Van Jo Van, Cynthia Powder od Chlpíků a Ch. Angelika Nezkrotná markýza. Náročné, nemyslíte? Majitelé si docela zaběhali, než padlo rozhodnutí. CACIB Ellie, res. CACIB Cynthia Powder.

Soutěžit o titul BOB nebo-li vítěz plemene, je u čínských chocholatých psů v ČR jen pro silné povahy. Dva držitele CACIBů doplní ještě držitelé CAJC, opět z obou variet, což je tedy dvojnásobek kandidátů na titul, než u jiných plemen. K Amadeovi a Ellii tedy do kruhu nastoupili mladí naháči Akim Hvězda z Podmok a Gessi Modrý květ a labutěnky Bastien z Alšova nábřeží a Aerin z Alšova nábřeží. Komentář tentokrát nechám na PhDr. Mojžíšovi, který po třech kruzích řekl: „Předvádí se vám velice kvalitní jedinci, nebojím se říct evropské kvality a ačkoli to nebývá zvykem … Best of Breed“ a otočil se ke mně s Gessi. Myslím, že ledasco vydržím, jsou chvíle, kdy jsem na měkko a tahle k nim patřila. Moc mě potěšily upřímné gratulace od všech, kteří s námi o tenhle titul soutěžili i od dalších majitelů číňánků, pejskařů i diváků, zaver2.jpg (15593 bytes) když zaver1.jpg (14452 bytes) jsme opustili kruh. Abych pravdu řekla, měla tahle výstava po dlouhé době velmi příjemnou a milou atmosféru, kdy všichni tleskali všem a vítězové přijímali srdečná blahopřání.

Hned po číňáncích nastupovali peruánští naháči, kteří zabodovali na celé čáře. Byvše ve třídě po jednom získali „všichni všechno“, vyjma mladé Armidy, jejíž skus ohodnocený jako předkus jí znemožnil získat titul. Do finále V. skupiny FCI tedy mohla nastoupit trojice Ch. Aron od Zátoky, Ch. Falcon Tachi-Rimpo a Blue Berry Slezský sen.

V Litoměřicích ale zadáním vítězů plemene nic neskončilo, protože ve finálových soutěžích jsme měli mnoho želízek v ohni nejen v V. a IX.skupině FCI. Do soutěže senior handling nastoupil Patrik Panýrek s peruánským naháčem (určitě si pamatujete, že 4. 2. 2001 v Brně tuhle soutěž vyhrál). Dnes mohl být stanoven vítěz jen jeden a tím se stala slečna s černým teriérem. Přesto Patrikovi patří dík za skvělou reprezentaci. V párech byla naší nadějí jako již mnohokrát dvojice Amadeus a Angelika Nezkrotná markýza pod vedením Jitky Hořákové. Ani získání titulů CACIB a CAC jim bohužel nestačilo na stupně vítězů. Snad zase příště.

Slíbila jsem vám také druhý historický okamžik téhle výstavy. Teď slovo plním. Ne že by jím snad byla první účast chovatelské skupiny čínských chocholatých psů v soutěži skupin (to nikoliv, neboť už nás na MVP reprezentovala chovatelská stanice „od Chlpíků“), ale proto, že se na mezinárodní scéně poprvé představila sestava stanice Modrý květ ve složení Gessi (dnešní CAJC, BOB), Eyllin (CAC), Francesca (V2, Res, CAC) a Ellie (CAC, CACIB).jitkaamk.jpg (14964 bytes) Po posuzování ve třídách jsme v hale uspořádali malou secvičnou, protože to byla první příležitost vidět čtyřčlennou skupinu pohromadě, a pod vedením choreografky a dirigentky Jitky Hořákové jsme pilovali možné varianty pohybu a postavení. Diváci za kruhem museli mít dojem, že půjdeme na manévry. Odpoledne jsme zkompletovali sadu triček (2x Modrý květ a 2x obrázek s číňany), sjednotili barvu vodítek a netrpělivě čekali, až na nás dojde řada. Někteří z nás možná zažili, jakou trému mají herci před prvním představením. Ale pak už to přišlo. Paní Tichá začala volat skupiny a ptát se na jméno a na počet otců a matek, kteří se na vzniku skupiny podíleli. Nastupovali jsme jako první ze sedmi, počet matek 3, otcové 2. Úctyhodná kombinace. Jen co jsme psí holčičky postavili, už byl představen mezinárodní rozhodčí pro tuto soutěž, pan ing. Matyáš ze Slovenska. Pečlivě si všechny skupiny matyas.jpg (6003 bytes) prohlédl a pak nechal oběhnout ještě kolečko. Do užšího finále postoupili: papiloni, dobrmani a čínští chocholatí psi. Vítězem se mohl stát jen jeden. Každou skupinu čekalo další předvedení v pohybu i v postoji. Pak už jen vyhlašování vítězů. Třetí papiloni. Už můžeme být nejhůř druzí, šeptla vedle mě s nadějí nejmladší členka rodiny Fritschových. A je to tady, říká paní Tichá. Druhé místo dobrmani a vítězí čínští chocholatí. V jásot jsem vypukli my i diváci. mk4.jpg (17856 bytes) Objímáme se, slzíme dojetím. Musíme ale ještě pro pohár a postavit se před objektivy fotografů. Všechno je pro nás nové a krásné. Když obíháme čestné kolečko, diváci nám aplaudují. Hřeje nás to u srdce a moc tojirkamk.jpg (12750 bytes) Jirkovi Pospíšilovi přejeme. Naše účast v téhle soutěži je jen takovým malým poděkováním z naší strany, za jeho skvělou chovatelskou práci. Snad se nám podaří mu jí trošku splatit. V euforii se vracíme mezi naše přátele.

Den ale ještě nemá konec. Po II. skupině FCI nastupuje skupina V. a tady máme tři peruánské zástupce. Paní Pavlíková do užšího výběru staví i Patrika Panýrka. Tleskáme jak nejvíc můžeme a Falcon se vybičovává ke skvělému výkonu. Paní Pavlíková určuje páté a čtvrté místo. Mezi nimi není pro peruána žádné. Postoupil mezi první tři. Další posouzení v pohybu. Falcon běží se svým pánečkem  jako dobře namazaný motor.falcon.jpg (9364 bytes) Tak to řekla paní Tichá, která také hecuje diváky k tomu, aby tleskali svému favoritovi. Třetí místo už je jasné a není to Falcon! Mezi prvními dvěma rozhoduje poslední kolečko ve finálovém kruhu. Falcon s Patrikem bezchybně! Poslední chvíle v postoji a je rozhodnuto. První místo peruánský naháč! Gratulujeme Patriku i Falcone, byl to skvělý výkon. Gessi Modrý květ v IX. skupině nepadla do oka zahraniční rozhodčí, která si vybrala většinu dlouhosrstých psů. Přesto dostala páreček za odměnu a něžná slovíčka pochvaly za statečnost.PanyrekBIG.jpg (11393 bytes) V soutěži o nejlepšího psa dne Falcon na krásného cane corso už také nestačil, ale vítězství ve skupině je dostatečným důvodem k jásotu. Letošní Litoměřice měli nádech úspěchu naháčů. Vítězství Patrika Panýrka s Falconem Taschi-Rimpo v V . skupině FCI a vítězná chovatelská stanice Modrý květ pana Jiřího Pospíšila. Tyto dva pojmy se 27. května 2001 zapsaly do historických tabulek výstavních úspěchů našich plemen. Oslavte tu radost s námi a hlavně, přijeďte si kamarádsky fandit na další výstavy. Těšíme se na vás.

                                               Ing. Libuše Brychtová      

Čínský chocholatý pes bez srsti

P-TD

Henk Modrý květ

VN

maj. L. Fritschová

P-TM

Akim Hvězda z Podmok

V1, CAJC

maj. Brychtová/Nohejlová

 

arnee.jpg (6178 bytes)Arnee z Alšova nábřeží

V3

maj. J. Martinů

 

Fantastik pink od Chlpíků

V4

maj. S. Chlpíková

 

Griffin Modrý květ

V2

maj. S. Moringlová

P-Mz

Arden Solutre Pazzda

V1, CAC, Res. CACIB 

maj. G. Nosková

P-TO

Blue Boy Čin Čin pet

V3

maj. R. Mašková

 

Caleb Ankadi

V2, Res. CAC

maj. J. Machoňová

 

Damiáne Modrý květ

V1, CAC

maj. R. Burýšková

F-TM

amanda.jpg (12843 bytes)Amanda Hvězda z Podmok

V2

maj. H. Čtyroká

 

Gerrya Modrý květ

V3

maj. G. Nosková

 

gessibob.jpg (8873 bytes)Gessi Modrý květ

V1, CAJC, BOB

maj. L. Brychtová

 

Petycja Sasquehanna

VD

maj. A. Čermáková

F-Mz

Eyllin Modrý květ

V1, CAC

maj. P+L. Fritschovi

 

Francesca Modrý květ

V2, Res. CAC

maj. M. Chrtková

 

Frencis Modrý květ

V3

maj. J. Pospíšil

F-TO

adelazkd.jpg (11673 bytes)Adéla z Kamilova dvora

V2, res.CAC

maj. R. Mašková

 

Ajka od Sv. Linharta

V3

maj. R. Pištěková

 

Ellie Modrý květ

V1, CAC, CACIB

maj. J. Pospíšil

F-TS

Nena Van Jo Van

V1, CAC

maj. R. Pištěková

F-TV

Teufelchen Lovely Schezabel

V1, VTV

maj. S. Chlpíková

Čínský chocholatý pes osrstěný

P-TM

BastienAn.jpg (10359 bytes)Bastien z Alšova nábřeží

V1, CAJC

maj. J.Martinů

 

Guci Modrý květ

V2

maj. Z. Trojanová

P-TO

amadeus.jpg (11929 bytes)Amadeus Nezkrotná markýza

V1, CAC, CACIB

maj. Hořáková/Jirec

 

doyelmk.jpg (8435 bytes)Doyel Modrý květ

V4

maj. S. Chlpíková

 

Eddy Modrý květ

V3

maj. S. Boháčková

 

Elvis Modrý květ

V2, Res. CAC

maj. L. Fritschová

F-TD

SasquehannaBasta.jpg (8130 bytes)Sasquehanna Basta

VN

maj. A. Čermáková

F-TM

Aerin z Alšova nábřeží

V1, CAJC

maj. Y. Vyskočilová

F-TO

Adina Chérie Boheme

V2, Res. CAC

maj. H. Volfová

 

CynthiaodCh.jpg (7047 bytes)Cynthia Powder od Chlpíků

V1, CAC, Res. CACIB

maj. S. Chlpíková

 

Evita Modrý květ

V3

maj. J. Pospíšil

T-TS

Angelika Nezkrotná markýza

V1, CAC

maj. Hořáková

Peruánský naháč malý

P-TS

Aron od Zátoky

V1, CAC, CACIB, BOB

maj. I. Růžičková

F-TM

Armida z Vysokého lesa

V1-

maj. S. Kutínová

Peruánský naháč střední

P-TS

Falcon Taschi-Rimpo

V1, CAC, CACIB, BOB

maj. P. Panýrek

F-Mz

Akzeret Slezský sen

V1, CAC, CACIB

maj. P. Panýrek

F-TO

Aša Měsíční květina

V1, CAC, Res. CACIB

maj. Jankovská Alena

Peruánský naháč velký

P-TM

Blue Berry Slezksý sen

V1, CAJC, BOB

maj. I. Růžičková

Finálové soutěže:

1. místo V. skupina FCI – Falcon Taschi Rimpo, maj. Patrik Panýrek

chsmk.jpg (16215 bytes)Nejlepší chovatelská skupina – čínský chocholatý pes "Modrý květ"