Mezinárodní výstava

Litoměřice 26. května 2002

Úvod (Home) Výstavy (Shows)  Chov číňani (CCD) Z médií (Press) Inzerce (Puppies)
Standardy Ke čtení Chov peruáni (Peruvians) Foto (Photo)  z Haliparku
 

Vítejte v Litoměřicích.Do Litoměřic se přijel podívat i Ich. Cenn Modrý květ. Již podruhé se v Litoměřicích konala výstava mezinárodní (do roku 2000 šlo o výstavu národní), se zadáváním CAC a CACIB. Podle předchozích výstav se dala očekávat další pozoruhodná účast čínských chocholatých psů. Tak se také se stalo a v katalogu bylo uvedeno 35 jedinců bez srsti a 17 labutěnek, celkem 52. Peruánští naháči měli své variety rovnoměrně zastoupeny, každá pěti jedinci ve velikostním rázu (15). Předpovědi počasí už od pátku nezněly moc optimisticky, mělo být deštivo a nevlídno, což nikomu na náladě nepřidalo. Po loňském luxusním pavilonu A nás letos čekala hala C, ve které byly umístěny 4 kruhy s velikostí, která tak tak stačila pro sedmičlennou třídu otevřenou psů bez srsti. Nicméně černí teriéři se ve vedlejším kruhu tísnili výrazně více. Jakýsi šestý smysl mi poradil, abych na ranní otázku svého manžela, zda má vzít do Litoměřic rozkládací stoleček, odpověděla záporně. Briton True Pazzda a Candy z Alšova nábřeží kamarádí mezi posuzováním ve třídě mladých.Skončili jsme u klece se dvěma židlemi a u stěny haly jsme se vešli velmi těsně. Tiše jsem záviděla vystavovatelům v jiných halách, kde se v jediném kruhu sami téměř báli. Ovšem oproti moknoucím plemenům ve venkovních kruzích byla naše hala s průvanem a zimou vlastně luxus. Asi jsem zhýčkaná z minulého týdne z Maďarska, kde bylo 27 stupňů. 

Ráno se mi zoufale nechtělo vstávat. Určitě znáte ten hrozný pocit, kdy vám budík zazvoní v nejlepší chvíli spánku. A přesně to se mi stalo. Klid hlubokého nočního snění mi nevzalo ani důvěrné sdělení z předchozího večera, že bude mít Gessi v mezitřídě pětičlennou konkurenci. Skutečnost byla taková, že jsem neměla chuť nechat propadnout výstavní poplatky a zklamat přátele, se kterým jsem si v Litoměřicích dala schůzku. Akimek s Gessi nepotřebovali žádný titul, protože oba mají v Čechách hotovo a jejich poslední výstavou bude za 14 dní MVP v Praze. Od poloviny června už se budou věnovat jen výstavám, pořádaným po celé Evropě. Do Čech zavítáme jen tehdy, když nám to termínový kalendář dovolí a půjde-li o naší oblíbenou výstavu s příjemným posuzovatelem. V každém případě budu oba hlásit do třídy šampionů (to prozrazuji konkurenci a všem dalším, kteří už byli z naší přítomnosti na českých výstavách mrzutí). Držím vám palce a jsem moc zvědavá na příští hvězdy českých výstavních kruhů.

Rozhodčí Zdena JílkováK posuzování do Litoměřic byla opět Klubem delegována paní Zdena Jílková, která před třemi týdny hodnotila Klubovou výstavu KCHN. Své práce se zhostila znovu s nadhledem a rozhodností, která nepřipouštěla jakékoliv diskuse. Vedoucí kruhu, zkušená Veronika Frolíková, zvládala svou práci dokonale, proto se nic nezdržovalo a předvádění psů běželo jako na drátkách.

Dvojnásob početná konkurence se sešla ve varietě hairless. Cheon Modrý květ byl ve třídě dorostu opuštěný, ale až přejde mezi mladé, určitě se neztratí. Mezi šesticí mladých psů se představila silná vedoucí čtyřka, v níž rozhodovaly detaily a příště může být pořadí i jakkoliv přeházené. V rozsahu pohybu bezkonkurenčně vedl Zenek Sasquehanna (troufám si tvrdit, že měl vůbec nejlepší mechaniku pohybu ze všech předvedených psů), vyváženě působil Dandy Pupo-Haichi a dvojice Briton s Gondolierem svedla těsný souboj, kde byl úspěšnější Gondolier. V mezitřídě se nádherně prezentoval Arnee z Alšova nábřeží, těsně následovaný Henrym Modrý květ. Na první pohled se mi moc líbila následující třída otevřená. Všichni psi se velmi pěkně předváděli, výtečně nosili ocásky a krásně chodili. S ohledem na celkový typ a přitom vysokou kvalitu konkurence udělila paní Jílková i známky velmi dobré, jejichž nasazenou laťku držela u všech psů i fen na stejné hodnotě. Také zde se jasně vydělila čtveřice nejlepších. Trojici psů z Modrého květu porazil druhý zástupce polské ch.s. Sasquehanna - Sennik. Akim Hvězda z Podmok chodil v šampionech sám a tak si na soupeře musel počkat až do finále o CACIB. 

Mezi fenkami se poprvé předvedla Babetka od Sv. Linharta po švýcarském psu importovaném na Slovensko (Dynasty King the Legend od Shangrila) a po Akince od Sv. Linharta, které k prvnímu klání chyběla konkurentka Chantal Modrý květ. Pět fen ve třídě mladých není sice nejvyšší možný počet, ale zase bylo nač se dívat. Při své první účasti zabodovala Blanket Marple Pazzda, která si je se svým bratrem Britonem velmi podobná, mimo jiné i líbivým zbarvením kůže. Na paty jí šlapala elegantní hnědě zbarvená Casiopea z Alšova nábřeží, která typ svého otce nezapře. "Beggynko, pejsek se předvádí na všech čtyřech."  Nejlépe se předvádějící Jaštěrica Alexa Lachesis skončila třetí před statečně běhající Beggy Hvězdou z Podmok. V mezitřídě jsem se těšila na setkání Gessi s její rodnou sestrou. Bohužel Gerrya Modrý květ nenastoupila, stejně tak jako Antika, která si na termín Litoměřic vybrala "své dny". Ve třídě tedy zbyly jen tři fenky a za dané situace nešlo moc soutěžit. I čtveřice přihlášených do třídy otevřené se zmenšila o jednu a ze zbývající trojice o titul bojovala fakticky jen Pilarka s Amandou. Úspěšnější byla druhá jmenovaná, která nezadržitelně kráčí k titulu České šampionky. V následující třídě sebe samu porazila Eyllin Modrý květ a také vyčkávala, jaké soupeřky o CACIB vzejdou z osrstěné variety.

Líbivému Chearlemu Modrý květ výstava zpočátku příliš nesedla, ale nakonec se dal vlídnou paní Jílkovou přemluvit a velmi nadějnou získal. Třída mladých vypadala zajímavě. Velký kus práce udělala s Barnabashem paní Vozníková, výstavním přeborníkem už je Artuš Lásky dar, ale na perspektivního Bonifácia Avokaduh to ani jednomu z nich v Litoměřicích nestačilo. Ch. Elvis Modrý květV mezitřídě se předvedl nový junioršampion ČR, stále usměvavý pejsek Eichir Powder Ankadi, který získal další CAC před Hoofym Modrý květ. Silná trojka bojovala ve třídě otevřené a musím dodat, že vyspělý a krásně osrstěný Akoubek od Ken-Di na mě udělal velký dojem. V šampionech se mohl odehrát další zajímavý souboj, kdyby k Elvisovi Modrý květ nastoupil Arees Pupo-Haichi. Elvis však, bohužel pro diváky, zůstal osamocen a v klidu si tak vyšlapal další CAC. 

Účast osrstěných fen byla spíše symbolická (dohromady jen 6), přesto se zde zrodilo pár zajímavostí. Elegantní Cassy Pupo-Haichi kráčí mílovým kroky za titulem juniorské šampionky a zřejmě není mnoho fen, které by jí v tom mohly zabránit. Z mezitřídy vzešla třetí zúčastněná a třetí vítězná zástupkyně ch.s. Sasquehanna, fenka Basta, která tak završila i vícenásobný úspěch potomků amerického psa Gingery´s Krimson N Clover (ve třídě zvítězili: Sennik, Gessi, Eyllin, Elvis a Basta). Heppy Modrý květ zatím nemá v Čechách, snad kromě zmíněné Basty, vážnější osrstěnou konkurentku a CAC jí podle mě nemohl uniknout.

Akoubek od Ken-Di. Z výše uvedeného vyplývá, že se do soutěží o tituly CACIB a BOB sešla vynikající konkurence a k vidění byla přehlídka kvalitních jedinců. Tiše si představuji, s jakými dojmy se na fotografie těch nejlepších dívají zahraniční zájemci o čínské naháče. Ve psech se utkali:  Arnee z Alšova nábřeží, Sennik Sasquehanna, Akim Hvězda z Podmok, Akoubek od Ken-Di v pohybu.Akoubek od Ken-Di a Elvis Modrý květ. Snad mohu prozradit předsoutěžní domněnky ze zákulisí. Protože se všeobecně očekávalo zadání BOB a CACIB fence Heppy (zejména po jejím vítězství na KV v Lysé), bylo méně pravděpodobné, že CACIB dostane také osrstěný pes. Ch. Akim Hvězda z Podmok - od Litoměřic má 11x CACIB. Tím se zvětšily teoretické šance pro tři zúčastněné naháče. A záleželo jen na momentálním předvedení, který z nich to bude. Ve skutečnosti byli v kruhu největšími soupeři Akim s Elvisem, přičemž ani jeden z nich CACIB de facto nepotřeboval. Inu, to je kouzlo výstav. Akim po posledním kolečku vzorně postavil uši i sebe a domnívám se, že tak paní Jílkové konečné rozhodnutí poněkud ulehčil. Ve fenkách, za účasti Sennik SasquehannaAmandy Hvězdy z Podmok, Gessi Modrý květ, Eyllin Modrý květ, Sasquehanny Basta a Heppy Modrý květ, padlo rozhodnutí dle očekávání na Heppy a res. CACIB na bezchybně předvedenou Eyllin. Soutěž o vítězství v plemeni je dobrým tréninkem pro mladé, pro jejich další soutěže, a tak se Gondolier Sasquehana, Blanket Marble Pazzda, Bonifácio Avokaduh a Cassy Pupo-Haichi připojili k Akimovi a Heppy. Slovy okřídleného úsloví: "Nebylo co řešit" Heppy potvrdila své kvality. Litoměřice, jako celek, byly přehlídkou krásy a elegance čínských chocholatých psů. CAC - Jch. Eichir Ankadi (ICh. Arnold Malyshka Airin x Jch. Jacqueline Joop od Zlaté Samanty).Je jen na majitelích vítězných jedinců, aby své CAJC - Blanket Marble Pazzdasvěřence pustili i do zahraniční konkurence, když se zahraniční majitelé (až na výjimky), bojí jezdit k nám. Upřímně řečeno, ani se jim nedivím.

Posuzovala: Zdenka Jílková (ČR)

Čínský chocholatý pes bez srsti

P-TD Cheon Modrý květ Cheon Modrý květ VN1 Zavadilová
P-TM Accord Sunny od Bílé laně VD Kavalírová
  Briton True Pazzda Briton True Pazzda V2 Frolíková
  Candy z Alšova nábřeží Candy z Alšova nábřeží - malý Candy je velice roztomilý a snadno si získává diváky. V Přibková
  Dandy Pupo-Haichi V3 Fritschová+Tomanová J.
  Sasquehanna Gondolier V1, CAJC Čermáková

 

Zenek Sasquehanna

V4

Byrtusová

P-Mz

Arnee z Alšova nábřeží

V1, CAC

Martinů

  Henry Modrý květ Henry Modrý květV2, res. CAC Hudáková
P-TO Bloondy z Jasné hvězdy VD Pindurová+Byrtusová
  Caleb Ankadi VD Machoňová
  Damiáne Modrý květ V3 Burýšková
  Griffin Modrý květ V4 Moringlová

 

Henk Modrý květ

Henk Modrý květV2, res. CAC

Fritschová

  Houdinis Magic Carpet Ride Houdinis Magic Carpet Ride VD Havlínová
   Sennik Sasquehanna Sennik Sasquehanna V1, CAC Zelený

P-TS

Ch. Akim Hvězda z Podmok

Ch. Akim Hvězda z PodmokV1, CAC, CACIB

Brychtová/Nohejlová

F-TD

Babetka od Sv. Linharta

Babetka od Sv. LinhartaVN1

Kučerová

  Chantal Modrý květ neúč. Mašková

F-TM

Baronesa Avokaduh

VD

Vozníková

  Beggy Hvězda z Podmok Beggy Hvězda z Podmok V4 Skřivanová
   Blanket Marble Pazzda Blanket Marble Pazzda V1, CAJC Dostálová

 

Casiopea z Alšova nábřeží

Casiopea z Alšova nábřežíV2

Martinů

 

Jaštěrica Alexa Lachesis

V3

Pištěková

F-Mz

Anthea Queen Xantusia

Anthea Queen XantusiaVD3

Paluska

  Antika Candy ze Země pokladů neúč. Zářecký
  Arnika z Kamilkové zahrady V2 Štěpánek
  Gerrya Modrý květ neúč. Nosková

 

Ch. Gessi Modrý květ

Ch. Gessi Modrý květV1, CAC

Brychtová

F-TO

Ajka od Sv. Linharta

Ajka od Sv. LinhartaVD3

Pištěková

 

Ch. Amanda Hvězda z Podmok

Ch. Amanda Hvězda z PodmokV1,CAC

Čtyroká

 

April Violet od Bílé laně

neúč.

Mašková

  Pilarka Sasquehanna Pilarka Sasquehanna V2, res. CAC Zelený

F-TS

Ch. Eyllin Modrý květ

V1, CAC, res. CACIB

Fritschovi

F-TV Fatima Van Jo Van Fatima Van Jo Van V1, nejl. veterán Procházková

Čínský chocholatý pes osrstěný

P-TD

Chearle Modrý květ

VN1

Zavadilová

P-TM

Artuš Lásky dar

V2

Rufusová

 

Barnabash Candy ze Země pokladů

Barnabash Candy ze Země pokladůV3

Vozníková

  Bonifácio Avokaduh Bonifácio Avokaduh V1, CAJC Hudák
P-Mz  Eichir Powder Ankadi Jch. Eichir Powder Ankadi - tenhle pejsek se stále usmívá V1, CAC Procházková, Plášková

 

Jch. Hoofy Modrý květ

V2

Chlpíková

P-TO Akoubek od Ken-di Akoubek od Ken-di V1, CAC Frimlová
  Jch. Doyel Modrý květ V2, res. CAC Chlpíková
  Impressario Vellar Pljus Impressario Vellar Pljus V3 Mlatečková

P-TS

Arees Pupo-Haichi

neúč.

Nosková G.

 

Ch. Elvis Modrý květ

Ch. Elvis Modrý květV1, CAC, res. CACIB

Fritschová

F-TM

Cassy Pupo-Haichi

Cassy Pupo-HaichiV1, CAJC

Burýšková

F-Mz Arkáda Candy ze Země pokladů Arkáda Candy ze Země pokladů V3 Zářecký
  Sasquehanna Basta Sasquehanna Basta V1, CAC Čermáková

 

Cindy z Kamilova dvora

Cindy z Kamilova dvoraV2

Páníková

F-TO Adélka od sv. Linharta VD2 Světlíková

 

Heppy Modrý květ

Heppy Modrý květV1, CAC, CACIB, BOB

Dandanová

Bonbónek pro fajnšmekry - Ch. Gessi Modrý květ a Ich. Cenn Modrý květ.

S chutí jsem se po delší době podívala na přehlídku peruánských naháčů. Líbila se mi nadějná Bochica Ollanta Pazzda, naprosto mě nadchla Anika Sokolovská jednička a moje velké sympatie má i fenka importovaná z Finska Wanhan Wuoren Taikatuuli. 

Peruánský naháč malý

P-TS

Aron od Zátoky

V1

Růžičková

F-TD

Bochica Ollanta Pazzda

Bochica Ollanta PazzdaVN1

Nosková

F-TM

Jesica Taschi-Rimpo

V1, CAJC, BOB

Poslední

F-Mz Bonie Měsíční květina  V1, CAC, CACIB Jankovská

F-TO

Armida z Vysokého lesa 

VD1

Kutinová

Peruánský naháč střední

P-TO

Adonis z Vysokého lesa

V1, CAC, CACIB

Dvořák

F-TD

Anika Sokolovská jednička

VN1

Šulcová

F-Mz

Bellisa Měsíční květina

V1, CAC, CACIB, BOB

Balajková

Peruánský naháč velký

P-TO

Blue Berry Slezský sen

V1, CAC, CACIB

Růžičková

F-Mz

Andesite Killa Pazzda

V1, CAC, res. CACIB

Pangrácová

F-TO

Wanhan Wuoren Taikatuuli

V1, CAC, CACIB, BOB

Podařilová

Závěrečné soutěže:
Bochica Ollanta Pazzda* o Nejlepší dorost - 2 . místo peruánský naháč Bochica Ollanta Pazzda
* o Nejlepšího mladého jedince - užší výběr čínský chocholatý pes osrstěný Bonifácio Avokaduh
* Eichir Powder Ankadi splnil podmínky Českého junior šampiona. 

26. 5. 2002 - Brychtová