Gerard O´Shea - Seminář - Praha 2010

Úvod (Home) Výstavy (Shows)  Chov číňani (CCD) Z médií (Press) Inzerce (Puppies)
Standardy Ke čtení Chov peruáni (Peruvians) Foto (Photo)  z Haliparku
 

Updated: 11.09.2010

„Není nic jednoduššího, než využít to, co vám pes nabízí sám.“

Seminář „Vystavování psů“ vedl Gerard O´Shea

Gerard O´Shea - usměvavý, vtipný, charismatický a energickýMísto: Základní škola Bílá, Praha 8 - Dejvice
Termín: 2. - 4.7.2010

Jsou věci, které by člověka v životě neměly minout. Na mě takhle čekal seminář o Vystavování psů s irským rodákem žijícím ve Švédsku, profesionálním handlerem a mezinárodním rozhodčím exteriéru Gerardem O´Shea. Poprvé jsem ho viděla před několika lety na fotkách, které z jeho přednášky v Dánsku dovezla moje kamarádka Lucka Koutecká. Když o něm vyprávěla, oči jí zařily a sálala z ní energie, díky které jsem pochopila, že tohohle člověka by bylo skvělé zažít. A znáte to... stačí si jen přát a počkat...

Praktická výuka se psy...Do rukou se mi dostala pozvánka na jeho první seminář v ČR již v roce 2009, ale ve stejném termínu jsem měla jiné pracovní povinnosti. Jakmile ale pořadatelé (http://www.go2show.eu/ ) zveřejnili informaci o jeho druhém plánovaném příjezdu, už jsem věděla, že chybět nebudu. Třídenní  účast jsem si nadělila k narozeninám a na dubnový víkend se těšila, jako malé dítě na cumel. Jenomže islanská sopka, se jménem“ Kteréneumímepřečístanivyslovit“ měla jiný názor a kvůli jejímu výbuchu a ochromení letecké dopravy nad Evropou,  v Praze místo očekávaného lektora přistál sopečný prach. Seminář byl po té přeložen na první  prázdninový víkend. Potíž byla v tom, že se mi nedělní výuka kryla s prvním dnem letního tábora na Svojanově, kde jsem měla učit vystavování. Stáňa Jansová, díky bohu, že je také pejskařka srdcem a duší, mi vyšla vstříc a program na Svojanově lehce poupravila a já na něj mohla odjet až rovnou z nedělní přednášky. Moje účast na semináři byla zachráněna.

V pátek 2. července 2010 se sešla v ZŠ v Bílé ulici v Praze v Dejvicích společnost majitelů a chovatelů malých plemen. Odpolední seminář s názvem „Table dog“ byl věnován speciálně rasám, které se předvádějí na stole a metodice jejich učení. Hned na začátku mě pobavilo překvapení řady lidí, že jsem na semináři, když sama léta vystavuji a vystavování i učím. Výuka štěněte rhodéského ridgebacka... ke štěňátkům je Gérard neuvěřitelně vnímavý a laskavýOvšem ten, kdo čte moje články, překvapen být nemohl, protože zná jedno z mých životních kréd: „Stále se učím od nejlepších“. A musím dodat, že to platí i nyní, protože nikdo nikdy není tak moudrý, aby se učit přestal. Na přednášku Gerarda O´Shea jsem šla s velikým zájmem, s chutí se něco nového naučit a také se zvědavostí, jak učí někdo jiný. Krom toho jsem se těšila i na anglický výklad a na cokoliv nového, co mě potká. Přihlásila jsem se bez psů, protože jednak momentálně nemám psa, se kterým bych potřebovala vystavování trénovat a také vím, že pokud se chci něčemu naučit, potřebuji lektorovi věnovat 100% pozornosti a pes by mě rušil. Příště si ale možná nějakého psíka sebou pro zábavu vezmu...

Z páteční přednášky jsem odjížděla nadšená. Gerard je nesmírně charismatický, přímý a energický muž. Současně je ale ke psům nesmírně citlivý a přesně ví, jak pracovat s energií svou i psí. Nezapře letitou praxi ve služebním výcviku ani práci s rotvajlery i dalšími velkými plemeny, které chová. Hlásí se ale také k malým plemenům od čivavy, přes čínského naháče, pekinéze, tibetského teriéra či akitu až třeba po pudla. Kdo chce, najde v jeho přednáškách a výuce maximum toho, pro co si přijel. Za páteční odpoledne probral základní metodiku nácviku pobytu psa na stole a přidal spoustu zkušeností, z nichž si mohl vybrat vskutku každý. Gerarda je ovšem nutné zažít na vlastní kůži, žádné vyprávění nemůže nahradit účast na jeho přednášce.

Gerard ukazuje, jak moc je vystavování o nás a našem postoji :)Sobotní a nedělní přednášky byly věnovány všem plemenům bez rozdílu, výstavní rutině i taktice. To co vykládal, mnohokrát předvedl na vypůjčených psech a majitelé se mohli jen divit, jak se jejich miláček v Gerardových rukách mění na výstavního přeborníka. Své dělala i chutná odměna v podobě masových kuliček (recept najdete na stránce dole). Naše české piškoty Gerarda vždycky pobaví, ale za ideální odměnu je z mnoha důvodů rozhodně nepovažuje.

Až pojedete na Gerardovu přednášku můžete si být jisti platností přísloví: "Co slovo, to perla!". Nejdůležitější věci často uslyšíte na konci tématu nebo bloku zařezené jen jakoby mimochodem. Gerardovy totiž připadají samozřejmé a navíc dobře ví, že bez nich se vše dělá poněkud obtížněji. Většina vyřčeného v jeho přednášce vám přijde důvěrně známá a je jen s podivem, proč ty snadné věci také běžně neděláme. Jak on sám praví, nejlepší je učit lidi to, co dávno vědí a nechat si za to platit.

Gerard předvádí, jak pracovat s energií a snížit stres psaPárkrát mi vehnal slzy do očí ve chvíli, kdy jsem slyšela prakticky totéž, co na svých kurzech vystavovatele učím sama, včetně vysvětlení a ukázek práce s energií. Jeho výklad je jasný, pochopitelný, logický i zábavný. Je nejen o učení psů, ale hodně i o nás lidech a o našem nitru. Pokud nemáme jasno sami v sobě, těžko budeme vůdci našich psů. Spíš na ně nakládáme své starosti, obavy a pochybnosti, polidšťujeme je a divíme se, že začínají být neurotičtí, jsou neovladatelní a neposlouchají... Ale to je na dlouhé povídání.

Čeho si u Gérarda na přednášce všímat? Jeho pokyny je dobré plnit přesně a učit se stavět prvky jeden na druhý. S postupem výkladu je dobré na naučené základy nezapomínat! Plné soustředění je naprosto nezbytné, stejně jako uvědomělá práce se sebou samými. Jakmile totiž podle jeho pokynů změníte své chování, změní se vám v rukou i váš pes. Jestli vám mohu něco poradit, pak jeďte na přednášku s vnitřním přesvědčením, že nic neumíte a to co umíte, před začátkem přednášky zapomeňte. Jedině tak si odnesete maximum nového. Jakmile naskočíte v průběhu výuky na svůj dosavadní vžitý stereotyp, přestanete přijímat nové informace a skončíte u konstatování: „Tohle jde jenom jemu a koukejte, jak mě to na mého psa vůbec nefunguje“. Kouzlo je v tom, že Gerard pracuje se psy čitelně, jasně, jednoduše a čestně. Jeho pokyny jsou zřetelné, dokonale zná řeč těla a co neřekne slovy, kterým pes stejně nerozumí, to ukáže gestem nebo tělem. Ostatně k jeho dalším radám patří minimum slovní komunikace se psem a pokud už použije řeč, pak preferuje citoslovce nebo primitivně jednoduchá slova. Na jeho Hop Hop či Jupíí během krátké chvíle reagují psi i lidé. Nastaví pravidla a ta dodržuje. Takže doporučuji pozorně nejen poslouchat, ale i hodně se dívat a vnímat výklad jako celek. A přemýšlet co, proč a jak Gerard dělá.

Spolupracující číňanka: "Gérarde mňamku prosím..." Sen majitelů číňanů: na volno stojící jedinec s pozornýma vztyčenýma ušima...Jistě nejen já jsem si odvezla poznatek, že Gerard učí metodiku výuky vystavování psů budoucnosti. Kdo na ní naskočí teď, bude mít ohromnou výhodu. Pryč je doba stylizovaného drilu ve výstavních kuzích. Přichází čas skutečné souhry vystavovatele se psem a priorita pozorného výrazu psa, na kterém vše stojí a padá. Výraz psa, jeho napjaté očekávání a přitom vnitřní pohoda je tím, co ho v davu odliší od stovek jiných jedinců a co upoutá pozornost rozhodčích i publika. Pakliže se k dokonale připravenému psu přidá vystavovatel ovládající rutinu i výstavní taktiku, šance na úspěch se pro celou dvojici zvedají na maximum. Zbytek záleží na štěstí a to jak známo, přeje připraveným...

Přeji vám tedy, aby k nám Gerard zase přijel a abyste se na jeho přednášku dostali a odnesli jste si právě to, co nejvíce potřebujete.

A ještě větička speciálně pro majitele čínských naháčů... nám Gerard doporučuje pracovat především s výrazem psa... číňánka měl v péči, tak ví, co říká. Přítomná číňanka pod jeho vedením během chvilky předvedla snad všechna kouzla typické naháččí povahy i své dosud skryté ohromující kvality.

Moje poděkování patří pořadatelskému týmu i Gerardovi! Thank you Gerard!

Stránky Gerard O´Shea:
http://www.gerardoshea.com/en

Kde se zajímat o seminář v ČR - pořadatelé:
http://www.go2show.eu/

Odkazy na:
Recept na masové kuličky - Glenalbyn

Fotky ze seminářů:
2. až 4.7.2010

http://picasaweb.google.cz/crhova.jana/TableHandlingGerardOShea#

http://ladych.rajce.idnes.cz/seminar_GOS_7-2010/

http://ladych.rajce.idnes.cz/GOS_2/

13. a 14.2.2010 - http://www.japan-chin.cz/My_Albums/seminar/2010-02-13/album/index.html

http://www.bearded-collie.cz/index.php/fotogalerie/lide/193

http://www.bearded-collie.cz/index.php/fotogalerie/lide/196

Video ze semináře...
http://www.youtube.com/watch?v=tyF_VjOVRe0

Kde učím vystavování: Svojanov - reportáže 2007, 2008 a 2010

11.09.2010 - Text: Libuše Brychtová
Foto: © Libuše Brychtová