Film Samotáři

Úvod (Home) Výstavy (Shows)  Chov číňani (CCD) Z médií (Press) Inzerce (Puppies)
Standardy Ke čtení Chov peruáni (Peruvians) Foto (Photo)  z Haliparku
 

Podle agenturní zprávy překročila sledovanost českého filmu Samotáři režiséra Davida Ondříčka půl milionu platících diváků. Kromě tvůrců filmu, herců a celého štábu může mít radost ještě kdosi, jehož umělecké iniciály jsou BMK. Že nevíte o kom bude řeč? To je ovšem zásadní nedostatek, který se ihned pokusím napravit. U těch z vás, kteří jste film viděli, vyzkoušíme postřeh i paměť, a v těch, kteří se na něj teprve chystají, se pokusíme probudit detektivní talent. Pro začátek drobná nápověda. Dotyčný je mužského pohlaví, což je i ve filmu vidět na první pohled, má dobře osvalenou, souměrnou sportovní postavu. Ve filmu předvádí svůj temperament, eleganci a projev gentlemana zároveň, má moderní účes s výrazně delšími vlasy v zářivě bílé barvě, pro podtržení celkově atraktivního vzhledu nosí oděv z jemné kůže, se vzorem plným nepravidelných hnědobílých znaků. Jeho oblečení doplňuje dozadu vlající boa, barevně ladící s účesem. Na nohou má méně nápadné, ale též bílé ponožky. Ve filmu ho doprovází žena, která, jak jí scénář předepisuje, na každém kroku podléhá jeho životnímu tempu. Ještě nevíte? Inu nedivím, se. Pravdou je, že na scéně se mihne hned na začátku filmu a jeho role opravdu nepatří mezi titulní. Než vám ho představím, ještě nahlédněme do jeho soukromí.

Narodil se v Praze jako čtvrté dítě americké matky a anglického otce. Má české občanství a i když často cestuje do zahraničí, vždy se vrací domů, do malé obce nedaleko Kynšperka nad Ohří. Jako malé miminko ho v devíti týdnech věku adoptovala nová rodina, neboť jeho vlastní rodiče mu ani při největší snaze nemohli poskytnout dostatečné zázemí a individuální péči. V novém domově se stal „prvorozeným“, opečovávaným a navždy benjamínkem. Jakmile povyrostl z dětských dupaček ukázalo se, že z něj bude docela pohledný chlapec. Už v období puberty se díky porozumění své rodiny zúčastnil první soutěže krásy a okamžitě vzbudil zaslouženou pozornost i ve vyšších společenských kruzích. Mezi vrstevníky vynikal pevným tělem a celkově sebejistým projevem. Jak dospíval, jeho vzhled ho stále více předurčoval k úspěchu. Procestoval většinu střední část Evropy a z dalších prestižních soutěží si přivezl ceny za vítězství. Ještě prozradím, že v rodině nezůstal sám. V jeho stopách i v úspěšné kariéře kráčí jeho mladší bratr a tak se občas stane, že se na několika soutěžích utkají i spolu. Nikdy na sebe ale nežárlí, ani se neperou. Každý z nich si je vědom svých vlastních kvalit. Dnes má BMK na svém kontě titul mezinárodního šampiona krásy, řadu titulů národního šampiona a nespočet cenných vítězství v několika zemích. Dělá radost nejen své současné rodině, ale i své matce a památce zesnulého otce. Před získáním filmové role účinkoval již dvakrát v televizi, vždy v pořadech, jejichž názvy mluví za všechno. Posuďte sami: Miláčci a Eldorádo.

Jak se dostal do filmu Samotáři? Díky mým osobním i společenským kontaktům figurují fotografie řady kamarádů této hvězdy ve většině hereckých a komparsních rejstříků a pokud někde náhodou chybí, je zajisté načase, aby to jejich správci napravili. Profesionální fotografie nevšední tváře s pozorným výrazem zřejmě rozhodla o výběru kandidáta a pak už šlo všechno ráz na ráz. BMK svým vzhledem a osobním kouzlem zaujal i osazenstvo filmového štábu. Při samotném natáčení v Praze nebylo počasí nic moc. Tedy upřímně řečeno, byla pěkná zima a mezi scénami se všichni choulili do teplých kabátů. Obraz se točil několikrát a asi byste neřekli, kolik práce dá takové obyčejné přecházení ulice. Práce zabrala skoro celý den a výsledek se nakonec vešel do několika vteřin. Inu i tak rychlá může být chvilka slávy.

Snad mi prominete nadsázku, s jakou jsem vám vyprávěla o filmovém herci z řad komparsu. Ti nejbystřejší z vás už vědí, že jsem se vám snažila přiblížit zvláštního pejska, který si ve filmu zahrál a jehož plemeno hned napoprvé určili jen skuteční kynologičtí nadšenci. Už mohu prozradit, že se jmenuje Bextry Modrý květ a patří k vzácnému plemeni čínský chocholatý pes. Pro zvědavé dodávám, že je to pravý a nefalšovaný naháč. Jen na hlavě, na nožkách a na ocásku má standardem plemen předepsaný chochol srsti. Za svůj dosavadní psí život dosáhl na nejvyšší tituly psí krásy a dělá radost svým chovatelům i majitelům. Jinými slovy, ve filmu vidíte skutečného šampiona. V tomto ohledu jsem rozhodně nepřeháněla.

Jak jsem se dověděla přímo od majitelky Bextryho, Lenky Fritschové, pejsek měl při natáčení veškerá hvězdná privilegia a postaráno o něj bylo dokonale. K dispozici měl vlastní šatnu ve vytopeném přívěsu a osobního garderobiéra, který pečoval o to, aby psí hvězda v chladném počasí nenastydla. Po každém záběru byl naháček pečlivě zabalen do deky a hýčkán až do další akce. Osobní pozornost mu věnoval i pan režisér Ondříček. Pravda, v první chvíli si do oka nepadli, protože červený kulich pana režiséra v Bextrovi nevzbudil příliš důvěry, což vyjádřil temným vrčením. Ovšem pan režisér se ukázal jako zkušená osobnost, která ví, jak s filmovou hvězdou zacházet. Slíbil Bextrymu, že když si během chvilky na jeho kulicha nezvykne, sám si ho sundá, jen aby se natáčení vydařilo. Na oplátku za takovou ochotu vzal naháček páně režisérův kulich na milost a plně se soustředil na svou roli. Jak se ukázalo, psí přirozenost dokáže divy a tak se místem natáčení rozléhalo: „Pejsek dobrý, panička pomalu.“ „Pejsek výborně, panička moc rychle.“ „Pejsek v pořádku, paní přidá.“ Nevím, jestli Bextryho filmová partnerka někdy viděla živého naháče, ale zaručeně musela dojít k poznání, že tenhle nahatý klučina má herectví v krvi.

A ještě závěrečná perlička, protože film Samotáři drží ještě jeden důležitý prim. Bextry v něm totiž ostatním čínským naháčům prošlápl pomyslnou cestu na stříbrné plátno. Teprve o rok později ho ve filmové roli následoval další naháč, posměšně nazvaný „Chlupáč“, malý hrdina z filmu 102 dalmatinů, groteskní psík strašlivé Cruely de Vill. Myslím, že až více filmařů objeví kvality i krásu plemene čínský chocholatý pes, budeme se v kinech s naháčky určitě setkávat častěji. V tuto chvíli se z jejich kouzelných vlastností v České republice těší odhadem 350 majitelů, jimž se tihle zvláštní psíci stali na dlouhé roky báječnými kamarády. Kdybyste mezi ně chtěli patřit, dejte mi vědět, určitě vám tohle přání pomohu splnit. Gratuluji k úspěchu filmu Samotáři i Bextrymu a vám přeji samá příjemná setkání s naháčky a jejich páníčky.

                                                                        Ing. Libuše Brychtová