Národní výstava - CAC, Národní vítěz (CAC, National winner)

Praha - 13. listopadu ( November) 2005 (National Dog Show)

Úvod (Home) Výstavy (Shows)  Chov číňani (CCD) Z médií (Press) Inzerce (Puppies)
Standardy Ke čtení Chov peruáni (Peruvians) Foto (Photo)  z Haliparku
 

 

BIG 13.11.2005 Praha - 1. Lhasa apso, maj. Patrik Panýrek, 2. Ich. Cody z Haliparku, maj. L. Brychtová, BIG judge: Mgr. Zuzana Brotánková* 3 390 psů na Národní výstavě psů v Praze
* 56 českých a 4 zahraniční rozhodčí (3x Slovensko, 1x SCG)
* 70 čínských chocholatých psů (45 hairless, 25 powderpuffs)
* Kdo se přišel pobavit a také pozorně poslouchat komentář rozhodčího Karla Hořáka, jistě se mnohému důležitému přiučil a dověděl se spoustu odborných informací i zajímavostí o našem plemeni
* 20-tý jubilejní BOB pro Codyho z Haliparku a jeho další umístění v BIG (již dvanácté mezi prvním až sedmým místem!). K oslavám nám přibyl i res. BIG.
* Po patnácti letech chovu čínských naháčů a po dvaceti letech chovu vůbec jsem konečně stanula na stupních vítězů v Best in Group i v České republice, navíc s pejskem ze své vlastní stanice. Rozhodčí pro BIG Mgr. Zuzana Brotánková se tak navždy zapsala do historie úspěchů našich odchovů a zařadila se mezi elitu rozhodčích, kteří nás posuzují a oceňují po celé Evropě i mimo ní.
* Další vítězství pro krásnou i skvěle oblečenou chovatelskou skupinu shih-tzu Bohemia Acro
* V párech zvítězili mopsové pod vedením Patrika Panýrka, skvěle se předvedl i hairless pár CCD ing. Šimečkové
* BIS vyhrál český fousek před bullmastifem

 PNV05_CleerMonteka0008_2371.jpg (39553 bytes) PNV05_LadaMM0095_2400.jpg (43321 bytes) PNV05_terezkaAfChlp9966_2364.jpg (39753 bytes) PNV05_KruellazJH9946_2356.jpg (42008 bytes)

Nebýt Lucky Kotěrové a toho, jak krásně vystavuje Codýska v juniorhandlingu, do Prahy bych Codyho vůbec nehlásila a šla se jen podívat. Když jsme se ale na sklonku léta s Lucku domlouvaly kde se ještě můžeme potkat, padla volba i na Prahu, přestože mě tak čekal večerní návrat ze sobotní výstavy ve Stuttgartu. Posuzování rozhodčího Karla Hořáka bych si ale nenechala ujít v žádném případě (ke kruhům, kde posuzuje, se chodím bavit i učit už dlouhou řadu let) a tak jsem vlastně skloubila dvě užitečné věci dohromady. Juniorhandling i výstavu.

Libuše Brychtová, Cody z Haliparku, Lucie KotěrováPěkná účast téměř obligátní sedmdesátky číňánků dávala tušit, že se bude na co dívat. A to také bylo. Kdo se přišel na výstavu pobavit a něco o psech přiučit, ten jistě neodešel zklamaný. Karel Hořák je rozhodčím, jehož styl posuzování je nezapomenutelný, jeho hodnocení psů odborné a vědomosti o plemenech nevšední. Je ovšem nezbytné, aby vystavovatelé přistoupili na jeho hru a připravili se na někdy poněkud "méně taktní" způsob sdělování informací. Prostě pan Hořák sděluje zjištěné skutečnost rovnou a bez obalu, i když mnohdy s notnou nadsázkou. Dala jsem si tu práci a zaměřila se na to, co se lze v kruhu dovědět i co je tu k vidění.

Jednak jsem přišla na chuť skutečnosti, že se rozhodčí pohybuje v kruhu tu a tam po čtyřech, posuzuje ve dřepu či v kleče. Někteří majitelé totiž vystavují tak, že by posuzovatel jinak nic neviděl a navíc se tak dokonale přiblíží psovi. Přestože byl rozhodčí v kruhu hodně pohybově aktivní, jeho přístup ke psům byl vždy adekvátní situaci. Zuby a varlata prohlížel na zemi, zde také udělal hlavní část prohlídky psa. Méně odvážným jedincům dal čas i prostor, u zlobivých chvilku vyčkal nebo dal šanci majiteli k záchraně situace a ani k šampionům nikdy nešel ze zadu (což je v našich kruzích bohužel občas k vidění) bez předchozího upoutání pozornosti psa. Psy prohlížel pečlivě, rozhodně i dostatečně jemně. Pro převedení v pohybu volil takové směry, aby viděl z pohybu maximum a bylo-li to třeba, za psíkem si i přeběhl. Stanovené pořadí i zadané známky vždy srozumitelně zdůvodnil, hlavní nedostatky i přednosti psů názorně ukázal a vítězům poblahopřál. Přítomným divákům osvětlil a ukázal i mnohé kynologické pojmy, na které jiní (například i já :)) ) studují kynologické kurzy. Pevně doufám, že si z jeho výkladu zejména chovatelé odnesli maximum a na své svěřence se podívají novýma očima.

NVP Praha - BOB - Ich. Cody z Haliparku, judge: Karel Hořák, CZS ohledem na zadané známky nemohli být všichni nadšení. Na druhou stranu ale dostali takové informace o svém psu, se kterými mohou pracovat a které velmi přesně vystihují skutečnost. Sama vím, jak je zpočátku nepříjemné přijmout sníženou známku. Však jsem před léty začínala také s první velmi dobrou. Byla jsem z ní zklamaná, ale posudek byl pravdivý, což mi nakonec nejvíc pomohlo k pozdějším vítězstvím, neboť  jsem na slabších stránkách svého psa nejvíce zapracovala a zlepšila je tak, jak jen to bylo možné. Když se majitelé zamyslí nad posudky svých psů pak zjistí, v čem vynikají a kde je "bota tlačí". Cody má posudek odpovídající mému dojmu i mým znalostem o něm: "Tříletý pes, předveden ve vrcholné výstavní kondici, typická hlava samce, výborná kostra, pouze v pohybu nepatrně užší posun pánevních končetin. Pes byl fantastickým způsobem předveden. Skus nůžkový úplný." 

Jch. Chuan z Jasné hvězdyPři posuzování číňánků se pozorní diváci mohli dovědět spoustu zajímavého. Rozhodčí znal historii plemene i dobu jejího trvání u nás, vývoj chovu za patnáct let chovu v ČR, dovedl vyzdvihnout to, co se našim chovatelům povedlo (např. plnochrupost i u hairless variety, sílu koster atd.) i to, co je dnes celosvětovým problémem (kohoutková výška). Zcela jasně ukázal, že má aktuální přehled o dění v našem plemeni a to je věc, kterou nesmírně oceňuji. Takové informace totiž nelze zjistit jen tak doma z gauče, je potřeba se o plemeno zajímat, sledovat ho a bavit se s odborníky v různých zemích světa. Měl také výbornou představu o tom, jak má současný moderní čínský chocholatý pes vypadat, což je pro některé posuzovatele problém. Důraz kladl na správný pohyb psů, divákům vysvětlil mnoho z mechaniky pohybu, stavby kostry i práce končetin. Ten, koho to zajímalo, si během dopoledne odnesl vědomosti, jež vydají na knihu. A nadto všechno měl jasný názor na vzhled jedinců v závislosti na znění standardu plemene, který jasně sděloval chovatelům i majitelům. 

Kdybych měla použít poněkud "neoficiální" tón, pak většina pejskařů ví, že "jet na Hořáka" znamená, že v kruhu bude nějaká legrace a možná i nečekané dění. Obojí je pravda, ale je nezbytné dodat, že za onou legrací a šoumenstvím je vidět neobvyklé množství a hloubka odborných informací o plemeni, chovu i kynologii. Já jsem si díky tomu celý den ohromně užila a i nyní mám stále o čem přemýšlet. Svůj dojem bych shrnula do věty: "Dejte mi alespoň patnáct takových rozhodčích a budu za nimi jezdit na kraj světa, protože mi za to stojí!"

Pár slov o fotografování aneb aby váš pes vypadal co nejlépe

Jistě není novinkou, že náš web www.nahaci.cz je hodně známý a v tomto týdnu překročila jeho návštěvnost čtvrt milionu přístupů. Velkou popularitu mají zejména výsledky výstav s fotografiemi jednotlivých psů. Jsou srozumitelné všem a všude na světě. Web už obsahuje přes 6 tisíc snímků a jak asi víte, fotografie s označením www.nahaci.cz se vyskytují na webových stránkách po celém světě. Můj manžel je tím, kdo se pokaždé trpělivě snaží vaše psy zvěčnit co nejlépe. Snažit se sice může, ale bez vaší spolupráce se jednoduše neobejde. Chytří a zkušení majitelé to dobře vědí, už ho sami vyhledávají a psy mu vzorně staví před objektiv. I vy ho můžete najít. Po dohodě s rozhodčím se v rohu kruhu obvykle vyskytuje muž s velkou fotografickou brašnou a a většinu času posuzování hledá co nejlepšího záběr každého psa. A jsme u jádra věci. 

Jestliže vám v kruhu pes leze po hlavě, chováte ho v náručí, necháváte ho dělat brikule nebo ustrašeně sedět, dobrou fotku prostě mít nemůžete. Ve výstavním kruhu jste proto, abyste svého psa vystavili, předvedli rozhodčímu a divákům. Nezapomínejte tedy ani na dobu, kdy není posuzován právě váš pes a vystavujte ho! Jedině tak dáte divákům šanci ho obdivovat a fotografům (nefotí jen můj manžel, ale řada dalších profesionálů a reportérů) příležitost ho vyfotit. Až se tedy příště budete v kruhu nudit a čekat na individuální posouzení svého psa, vzpomeňte si na objektivy fotoaparátů i na diváky a VYSTAVUJTE ! Vnímejte také okolí, protože občas na vás některý z fotografů mávne, abyste mu psa postavili a on mohl udělat snímek. Rozhlédněte se kolem kruhu a pracujte se psem tak, abyste se za něj nemuseli stydět. Vždyť jsou přece naši číňánci tak krásní! 

Mám-li zmínit například výstavu v Praze, abychom se bavili konkrétně, pak je na jednotlivých fotografiích vidět kdo dobře vystavoval a kdo ne. Prakticky všechny psy má výtečně vystavené Táňa Vozníková, Magda Hudáková, Markéta Šimečková, Jiří Pospíšil, Lenka Fritschová, Hanka Machová, Martin Bastl, paní Kusá a také majitelé s jedním pejskem jako třeba Veronika Šulcová, Radek Skřivan, Soňa Kantová, Jitka Pacinová, Iva Strnadová a další. Následuje řada majitelů, kteří zjevně vědí co by měli, ale zkusí to jednou, dvakrát a to jim stačí. Trpělivost prosím! Jedině výstavní kruh je místem, kde se svým psíkem můžete trénovat na ostro a učit ho, co se na výstavě děje. Pokud je vás ve třídě osm, potřebuje fotograf čas na to, aby zachytil každého psíka. Je na vás, aby mu stály uši, aby neměl křivě nožky, aby nebyl hrbatý, abyste mu nestínili atd. Myslete na to, že každá fotka na našich stránkách je vaše bezplatná světová reklama. Myslíme to s vámi dobře, tak se prosím snažte. Teď máte čas trénovat a přemýšlet  o tom až do února 2006.

Rozhodčí/ Judge: Karel Hořák (Česká republika - Czech republic)

Čínský chocholatý pes bez srsti / Chinese Crested Dog Hairless

P-TD

Falco Čičiko

PNV05_FalcoCCK9870_2336.jpg (43609 bytes)VN2

Toupalová

 

Bahir Al Sharifi

PNV05_BahirAlShraifi9877_2337.jpg (35714 bytes)VN1

Čermáková

 

Chunky Gavany´s Bohemia

PNV05_ChunkyGB9876_2338.jpg (31740 bytes)VN3

Demeterová

P-TM

Edy Čičiko

PNV05_EdyCCK9882_2339.jpg (31533 bytes)V2

Vopatová

 

Hitchcock Ankadi

PNV05_HitchckAnkadi9895_2340.jpg (38276 bytes)VD

Matoušková

 

Eliáš Kalis z Třeště

PNV05_EliasKzT9886_2341.jpg (47088 bytes)VD

Pazderová

 

Wizard Gold od Chlpíků

PNV05_WizardGChlp9892_2342.jpg (44278 bytes)VD4

Klauzová

 

Moonswift Swallow Indigo

PNV05_MoonswiftSI9900_2343.jpg (36586 bytes)V1, CAJC

Hudáková

 

My Longtime Companion Xeros

PNV05_MyLongtCompXeros9890_2344.jpg (54439 bytes)V3

Vozníková

P-Mz

Godrick z Haliparku

PNV05_GodrickzHalip9914_2345.jpg (32992 bytes)VD2

Rozner

 

Dendre Orange Pazzda

PNV05_DenderOrPzz9910_2346.jpg (44568 bytes)VD4

Šnajdrová

 

Ice Angel z Haliparku

PNV05_IceAzHalip9912_.jpg (38225 bytes)V1, CAC

Šulcová

 

Bastien ze Zatopené chajdy

PNV05_BastienzeZCh9917_2348.jpg (35264 bytes)VD3

Vozníková

P-TO

Accord Sunny od Bílé laně

PNV05_AccordSunodBillane9928_2349.jpg (45739 bytes)VD3

Kavalírová

 

Billy Boy Čičiko

PNV05_BillyBCCK9927_2350.jpg (33673 bytes)D

Hejdová

 

Carlo Prague Limit

PNV05_CarloPL9930_2351.jpg (44787 bytes)V2, res. CAC

Šimečková

 

Artík Golfík

PNV05_ArtikGolfik9923_2352.jpg (28398 bytes)V1, CAC

Kantová

P-TS

Albi Ga-He-Mi

PNV05_AlbiGHM9933_2353.jpg (41171 bytes)V2, res. CAC

Machová

 

Kevin Modrý květ

PNV05_KevinMK9932_2354.jpg (46429 bytes)V1, CAC

Pacinová

P-TV

Bextry Modrý květ

PNV05_BextryMK9940_2355.jpg (39317 bytes)V1, Nejl. veterán plemene

Fritschová

F-TD

Kruella z Jasné hvězdy

PNV05_KruellazJH9944_2356.jpg (36787 bytes)VN1

Schvalierová

F-TM

Waneta Viky od Chlpíků

PNV05_WanetVChlp9948_2357.jpg (39890 bytes)VD4

Křesťanová

 

Frederika Kalis z Třeště

PNV05_FrederikaKzT9953_2358.jpg (43860 bytes)V2

Kusá

 

Hannah z Haliparku

PNV05_HannahZH9957_2359.jpg (39982 bytes)V3

Trojanová

 

Bibiana od Svobodky

PNV05_BibianaodSvob9951_2360.jpg (49923 bytes)D

Macháčková

 

Hellenne Gavany´s Bohemia

abs.

Nosková

 

Fiji Fujita Avokaduh

PNV05_FijuFujAvk9950_2362.jpg (39681 bytes)V1, CAJC

Krňávková

F-Mz

Biadiké z Aibonu

PNV05_BiadikezAib9969_2363.jpg (44538 bytes)VD4

Schvalierová

 

Terezka Afinity od Chlpíků

PNV05_TerAfChlp9981_2364.jpg (46940 bytes)VD

Lešikarová

 

Mystic Modrý květ

PNV05_MysticMK9986_2365.jpg (48392 bytes)V2, res. CAC

Skřivanová

 

Bona Dea z Aibonu

PNV05_BonaDeazAib9967_2366.jpg (40956 bytes)VD

Hermanová

 

Daissi Čičiko

PNV05_DaisyCCK9975_2367.jpg (36946 bytes)V3

Vojtková

 

Cintia Čičiko

PNV05_CintiaCCK9980_2368.jpg (48920 bytes)D

Hejdová

 

Bonie za Zatopené chajdy

PNV05_BoniezeZCh9985_2369.jpg (47222 bytes)V1, CAC

Vozníková

F-TO

Kiara Modrý květ

PNV05_KiaraMK0011_2370.jpg (35962 bytes)V1, CAC, Národní vítěz

Strnadová

 

Cleer Monteka

PNV05_CleerMOnteka9999_2371.jpg (36739 bytes)V4

Vopatová

 

Genie Pupo-Haichi

PNV05_GeniePH9995_2372.jpg (44677 bytes)VD

Fritschová

 

Cidonie z Frýdeckého zámku

VD

Ivančová

 

Banhilaré Pernštejnský anděl

PNV05_BanhilarePA0016_2374.jpg (43687 bytes)V3

Halouzková

 

Eichi od Kimovy boudy

PNV05_EichiodKB0004_2375.jpg (42808 bytes)VD

Schvalierová

 

Diablesa Dina Avokaduh

PNV05_DiablesaDAvk9996_2376.jpg (48053 bytes)VD

Krňávková

 

Taijan Dreamer Showtime

PNV05_TaijanDST0002_2377.jpg (38832 bytes)V2, res. CAC

Niklová, Pištěková

F-TS

El Djazaira Avokaduh

PNV05_ElDjazAvk0023_2378.jpg (39701 bytes)V3

Hudáková

 

Goldie Pupo-Haichi

PNV05_GoldiePH0025_2379.jpg (37565 bytes)V2, res. CAC

Machová

 

Francesca Modrý květ

PNV05_FrancMK0022_2380.jpg (38280 bytes)V1, CAC

Šimečková

 

Čínský chocholatý pes osrstěný / Chinese Crested Dog Powderpuff

P-TD

Nick Modrý květ

PNV05_NickMK0039_2381.jpg (38967 bytes)VN1

Trojanová

 

Nugget Modrý květ

PNV05_NuggetMK0038_2382.jpg (32395 bytes)VN2

Lešikarová

P-TM

Chuan z Jasné hvězdy

PNV05_ChuanzJH0047_2383.jpg (32548 bytes)V1, CAJC

Chudejová

 

Čenda ze Zatopené chajdy

PNV05_CendazeZCh0042_2384.jpg (33110 bytes)VD2

Vlčková

P-Mz

Brisco Il Dorfi Al Maarii Sapphire

PNV05_BriscoAMS_0052_2385.jpg (40051 bytes)V2, res. CAC

Dandanová

 

Ilek Čin-Čin Pet

PNV05_IlekCCP0049_2386.jpg (28945 bytes)V1, CAC

Hermanová

P-TS

Cody z Haliparku

PNV05_CodyzHaliparku0061_2387.jpg (31016 bytes)V1, CAC, Národní vítěz, BOB, res. BIG

Brychtová

 

Artush Čičiko

PNV05_ArtushCCK0060_2388.jpg (35830 bytes)V2, res. CAC

Hozmanová

P-TV

Dali Puff pod Měndou

PNV05_DaliPpodMend0064_2389.jpg (42027 bytes)V1, Nejl. vet.

Svobodová

F-TD

Geneviev Kalis z Třeště

PNV05_GenevievKzT0070_2390.jpg (38135 bytes)VN1

Vojtková

 

Fanny Čičiko

PNV05_FannyCCK0072_2391.jpg (35654 bytes)N

Dvorská

F-TM

Magic Carpet´s Gladys Night

PNV05_MagCarpGladNIght0076_2392.jpg (44483 bytes)V2

Vozníková

 

Beffany Bay Spolov

PNV05_BeffanyBSpol0079_2393.jpg (39515 bytes)VD4

Breidlová

 

Violka Powder od Chlpíků

PNV05_ViolkaPChlop0081_2394.jpg (33682 bytes)V3

Široká

 

Centuria Lady Pernštejnský anděl

PNV05_CenturLPernA0075_2395.jpg (34061 bytes)V1, CAJC

Poláková

F-Mz

Dajána Kalis z Třeště

PNV05_DajanaKzT0091_2396.jpg (40930 bytes)V2, res. CAC

Suchánková

 

Lusy Modrý květ

PNV05_LusyMK0090_2397.jpg (31832 bytes)V1, CAC

Pospíšil

 

Eimy Čičiko

PNV05_EimyCCK0087_2398.jpg (42776 bytes)VD3

Hejdová

F-TO

Geries Pupo-Haichi

PNV05_GeriesPH0102_2399.jpg (36198 bytes)V4

Siváňová

 

Lada Modrý květ

PNV05_LadaMJ0103_2400.jpg (41385 bytes)V1, CAC

Hořáková

 

Loty Modrý květ

PNV05_LotyMK0106_2401.jpg (34829 bytes)V2, res. CAC

Honzová

 

Adélka od Zlatého moku

PNV05_AdelkaodZlMoku0098_2402.jpg (45257 bytes)V3

Francová

F-TS

Konnie Modrý květ

abs.

Pospíšil

 

Brooke Ly Yanne Al Maarii Sapphire

PNV05_BrookeLYAllMS0111_2404.jpg (30678 bytes)V1, CAC

Dandanová 

F-TV Gwendy od Zlaté Samanty PNV05_GwendyodZS0112_2405.jpg (33969 bytes)V1, Nejl. vet. Hořáková

PNV05_CodyJHLucka0139_.jpg (27251 bytes)Český junior šampion - splněno: Ice Angel z Haliparku, Kiara Modrý květ, Chuan z Jasné hvězdy

Finále:
Juniorhandling II. kat. - 2. místo Lucie Kotěrová a Cody z Haliparku (rozhodčí: Z. Holmerová, CZ)
páry - účast: Carlo Prague Limit a Francesca Modrý květ, maj. ing. Šimečková (rozhodčí: Z. Jandová, CZ)
BIG IX: res. BIG Ich. Cody z Haliparku (BIG rozhodčí: Zuzana Brotánková, CZ)

13.11.2005 - text Brychtová., foto Brychta
zdroj: www.vystavapsu.cz