Mezinárodní výstava

Oberwart - Rakousko - 14. července 2002

Úvod (Home) Výstavy (Shows)  Chov číňani (CCD) Z médií (Press) Inzerce (Puppies)
Standardy Ke čtení Chov peruáni (Peruvians) Foto (Photo)  z Haliparku
 

Minulý rok jsem k výstavě v Oberwartu nenapsala žádný komentář a letos by se mi bývaly moje praktické poznámky hodily. Výstaviště je snadno přístupné ze silnice č. 63 (sjezd z dálnice A2 č. 111 na Oberwart), následně 63a a je jasně značeno. Výstavní haly jsou tři, vchod bývá ze dvou stran - zepředu a z pravého boku. Parkovat se dá všude kolem výstavního areálu, prostoru je dostatek. V halách jsou betonové podlahy a záleží na tom, do které z nich se dostanete. Na to, jak moderní a dokonale čisté je zde sociální zařízení (na WC se dá bez problémů převlékat i líčit, nejsou tu fronty a nic se neplatí), je v některých kruzích docela dost prachu a špíny. Koberec má jen jeden pruh po diagonále uprostřed, zbytek podlahy tvoří poměrně tvrdá hmota (doporučuji neklouzavé kvalitní obutí, ve kterém jste si každým pohybem jistí). V halách je při zatažené obloze snesitelně, na slunci však hodně teplo. Finálový kruh je situován do rohu haly, velikostí spíše menší, ale plně pokrytý kobercem. Vcelku solidní je nabídka chovatelských potřeb, služeb jídelny jsme nevyužili. 

Hana Arens - RakouskoZ hotelového balkonu jsme měli výhled do nádherného parku.Do Oberwartu jsme přijeli odpočinutí, dostatečně nasnídaní a dobře naladění z hotelu Claudius v Szombathely, kde jsme od včerejška přespali (reportáž o výstavě v Zalaegerszegu ZDE). Cesta nám trvala i s přechodem hranic a nepříjemnou objížďkou opravované silnice 55 minut.

Kruh, u kterého jsme rozložili tábor, byl vlastně dvojkruží. Nejprve šlo o kruh 23, v němž paní Hana Arens z Rakouska posuzovala všechny čivavy, a potom o kruh 24, určený pro některá plemena Zwerghunde klubu. Místo avizované české rozhodčí paní Libuše Ubrové (ta měla na starosti jiná plemena) byli čínští chocholatí psi svěřeni rakouské rozhodčí Marii Singer. Podle informací místních vystavovatelů posuzovala číňánky poprvé. 15 přihlášených je na zdejší poměry zajímavý počet a je třeba si všimnout, jak roste počet rakouských majitelů tohoto plemene. Z předvedených psíků mě příjemně překvapil líbivý Lovely Boy od Chlpíků (po Doyelovi Modrý květ a Babsi Chocco od Chlpíků). Lovely Boy od ChlpíkůPokud se nic zásadního nestane (teď je to sedmiměsíční dorostenec), bude z něj velmi pěkný pes. Elegance z Jasné hvězdyVyniká v typu, v pohybu i pěknou hlavou. K dokonalosti mu zatím chybí jen nepatrně pevnější ouška, ale co není, může být. V každém případě o něm ještě uslyšíme. Nezajímavý není ani Ocean Deep Blue Fantasy Island, kterému výstava ten den moc neseděla. Kdyby solidněji chodil na vodítku, mohl by pomýšlet i na úspěch. V kruhu se poprvé objevila i nahá fenka Elegance z Jasné hvězdy, které, bohužel, příroda vybrala od předků nepříliš souladný zevnějšek. Osrstěná fenečka Snow White von Shinbashi může časem snad i překvapit. Ostatní soutěžící jsou "staří známí" u nichž komentář není třeba. Při shrnutí výsledků do jedné věty lze říci, že vkusu paní rozhodčí Singer byl na této výstavě nejbližší psík rakouské majitelky pí Gabriely Thoma jménem Newbourne Jumping Jack Flash, Gessi a Newbourne při soutěži o BOB.Gessi a Newbourne při soutěži o BOB.který získal titul BOB před Gessi a CACIB před Akimem.

Ve volné chvíli jsem stihla zaběhnout do vedlejší haly, ve které se konala mezinárodní výstava ušlechtilých koček. Docela jsem se pobavila. Najdou se tu stejné typy lidí jako u psů a to jak mezi rozhodčími, tak mezi vystavovateli. Zajímalo mě, zda i kočičí nahulky tu mají své zastoupení a nebyla jsem zklamaná. V jedné z klecí se protahovaly dvě kočky sphynx s nádherně heboučkou kůží, vrásčitou hlavou a typickým výrazem. Blízko mám i k devon rexům, ale na první pohled mě upoutala skvostná bengálka. Na jejím kožíšku s pravidelným vzorem jsem mohla oči nechat. Je jasné, že kdybychom s manželem měli kočku, pak zcela jistě výstavní a objížděli bychom na střídačku soutěže psí a kočičí. Třeba by se mi dařilo jeden den vystavovat kočky a druhý den psy. (Berte to jako pokus o humor - u nás kočka zatím nepřipadá v úvahu, a kdyby na ní došlo, pak to bude zaručeně právě sphynx!)

Maria Singer - RakouskoV samostatné soutěži Zwerghunde klubu nikdo z "našich" nebodoval. Ve finálové soutěži párů se sešly dvě dvojice: první Lovely Boy a Elegance a druhá Brenthill s Newbournem. Z pěti párů skončily na čtvrtém a pátém místě. Zdá se mi, že doby, kdy se jezdilo do Rakouska pro vítězství, jsou nenávratně pryč. Číňánci se začínají rozmáhat a za pár let tu bude situace ve výstavních kruzích vcelku podobná té naší. Přeji vám hodně trpělivosti a krásně si užívejte prázdniny.

 Čínský chocholatý pes (variety společně)
Posuzovala: Maria Singer (Rakousko)

P-TD Lovely Boy od Chlpíků (HA) Lovely Boy od Chlpíků VN Bregenzer
  Your My Man of Honeycroft (HA) VN Weber/Blümel

P-TM

Jason Powder od Chlpíků (PP)

neúč.

Weber/Blümel

 

Ocean Deep Blue Fantasy Island (HA)

Ocean Deep Blue Fantasy IslandVD1

Klima

P-Mz

Newbourne Jumping Jack FlashNewbourne Jumping Jack Flash (HA)

Newbourne Jumping Jack FlashV1, CACA, CACIB, BOB

v. Berg/Thoma

P-TS

Ch. Akim Hvězda z Podmok Ch. Akim Hvězda z Podmok (HA)

Ch. Akim Hvězda z Podmok V1, CACA, res. CACIB

Brychtová/Nohejlová

F-TD

Zara of Honeycroft (PP)

Zara of HoneycroftVN

Weber/Blümel

 F-TM

Brenthill Gavany´s Bohemia (HA)

Brenthill Gavany´s BohemiaV1, Jugendbester

Thoma

 

Elegance z Jasné hvězdyElegance z Jasné hvězdy (HA)

Elegance z Jasné hvězdyV3

Bregenzer

 

Jahůdka Pink od Chlpíků (HA)

VD4

Dechat S.

 

Jasněnka Powder od Chlpíků (PP)

neúč. 

Thoma

 

Snow White von Shinbashi (PP)

Snow White von ShinbashiV2

Klima

F-Mz

Heppy Modrý květHeppy Modrý květ (PP)

Heppy Modrý květV1, CACA, res. CACIB

Dandanová

F-TO

Sasquehanna Eksplozja (PP)

Sasquehanna EksplozjaV1, CACA

Nemanic/Thoma

F-TS

Ch. Gessi Modrý květ (HA)

Ch. Gessi Modrý květV1, CACA, CACIB

Brychtová

Ch. Akim Hvězda z Podmok splnil podmínky pro udělení titulu Rakouský šampion.

15. 7. 2002 - Ing. Libuše Brychtová