Top 10 ATK (Slavnostní klubové setkání - ATK Club day)

Budapešť - Maďarsko (Hungary) - 12.  únor  2005

Úvod (Home) Výstavy (Shows)  Chov číňani (CCD) Z médií (Press) Inzerce (Puppies)
Standardy Ke čtení Chov peruáni (Peruvians) Foto (Photo)  z Haliparku
 

Pet Silk sponzoroval nejúspěšnějšíhop maďarského majitele, ale fotil si první tři psy pro své reklamní účely. Gessi ho opravdu používá :))Největší legraci z fotografování a z titulu Pes roku měl bišonek Kamily Dlabalové... * Top Ten ATK za rok  2002 a 2003 

Posledním soutěžním kláním, které spadá do sezóny předchozího roku, je pro nás již třetím rokem soutěž Top Ten maďarského Klubu asijských a malých plemen (ATK - Ázsiai és Törpekutya klub ) a klubový den se slavnostním vyhlášením nejlepších psů, majitelů i chovatelů za uplynulý rok. 

Náš letošní příjezd nebyl prost několika zajímavostí. Už začátkem ledna jsme obdrželi od předsedy klubu e-mail v němž stálo, že se do Top Ten probojovali hned tři čeští zástupci: bišonek, číňánek a maltézský psík. To byla situace dosud nevídaná a dlužno říci, že jsme z ní všechny tři (myslím majitelky psů Brychtová, Dlabalová, Kupicová) měly opravdu radost. Že by příští favorit soutěže...?Potvrdili jsme účast našich rodinných týmů, tří manželských párů doplněných o psí svěřence, zaplatili obědy a členství na další rok a domluvili se na příjezdu do Budapešti. Jak se ukázalo v sobotu 12 února ráno, příroda ten den neměla smysl pro pohodlné cestování. Od rána pršelo, u Brna začal padat mrznoucí sníh, Monika Kupicová s manželem vjela před  Bratislavou do kolony po automobilové nehodě (převrácený kamion) zatímco naše auto policisté odklonili už u Lozorna mimo dálnici. V jedenáct hodin, kdy jsme se původně měli setkat na parkovišti 20 kilometrů před Budapeští, jsme se setkali na maďarských hranicích, do Budapešti nám zbývalo 140 kilometrů a hodina času do zahájení akce. Venkovní teplota se ustálila na -2 °C, slovenský rozhlas vytrvale varoval před "poľadovicou" na celém území a po maďarské dálnici se v mrznoucí mlze řítila dvě auta - naše a Kupicových. Jak mi posléze Monika tlumočila, její manžel po dojezdu prohlásil, že jde rovnou vrátit řidičák než aby jel znovu za Brychtovými. Faktem zůstává, že jsme do hlavního města Maďarska vjeli těsně před dvanáctou. Přesně ve 12,00 mi zazvonil mobil a předseda Klubu pan  Máté se starostlivě ptal, zda jsme v pořádku. Dlabalovi, kteří již byli na místě, pomohli s tlumočením a tak na nás všichni se začátkem akce malou chvilku počkali. 

Část těchto nádherných pohárů se usídlila i na našem stole...Rozhodčí: prezident MEOE István Nagy a Zsuzsanna Petik, oba mezinárodní rozhodčíJakmile jsme nastěhovali věci i sebe do sálu, začalo vyhlášení Psů a fen roku, díky kterému se náš stůl číslo 9, speciálně určený české výpravě, zaplnil poháry. Však jsme dohromady získali 4 poháry za psa či fenu roku, 1x Derby psa, 1x nejlepšího chovatele, 3 poháry za umístění v Top Ten (viz výsledky) a 2 poháry za Absolutní vítězství (jeden putovní a jeden na památku pro Paper Mana). Nakonec jsme využili i sousední volný stůl, jinak bychom se neměli kde naobědvat. Na maďarské majitele psů čekaly také poháry za jakékoliv výborné umístění na evropské či světové výstavě v roce 2003 a za BIG případně res. BIG na maďarských výstavách v uplynulém roce.

K posuzování desítky nejlepších psů "Top Ten 2004" byl letos přizván prezident maďarské kynologické organizace, renomovaný rozhodčí a zkušený chovatel István Nagy a též maďarská mezinárodní rozhodčí Zsuzsanna Petik, specialistka na plemena IX. skupiny FCI. Přítomni byli i další hosté jako Bánhidi Pálné, Kiss Ibolya, Maria Kaló, zástupci sponzorů, fotograf časopisu A Kutya Alex a další.

Čivava Francouzský buldoček Prohlídka tibetského teriéra. Gambler Bohemia Acro vyhrál Top Ten před dvěma roky. Majitel powdepuff fenky O´lala přebírá cenu pro Derby fenu roku.

Havaňáček Čivava s majitelem a chovatelem v jedné osobě. Tiběťáček. Přebírám cenu pro Lenku Markovičovou a jejího Esínka in memoriam... Pohár si vysoutěžil právem! Pro pohár pro Chovatele roku plemene francouzský buldoček si přišlo i mrně, které zaujalo pane předsedu Mátého. 

Nástup účastníků Top Ten 2004 a jejich představení divákům.Do soutěže jsme, na rozdíl od loňského ročníku, nastupovali v abecedním pořádku dle maďarských názvů plemen, takže úloha "prvňáčka" připadla Kamile Dlabalové s bišonkem. Za cotonem, čivavami, francouzským buldočkem a havanézem nastupovala Gessi, hned za ní maltézáček Moniky Kupicové, shih-tzu a tibetský teriér. Z dnes již více než 40 plemen sdružených v klubu se jich jen deset s nejvyšším počtem získaných bodů dostane do téhle přehlídky nejlepších. Po společném představení soutěžících všichni opustili plochu, v sále se vzápětí znovu jednotlivě předvedli a byli posouzeni všichni finalisté a pak už začalo postupné vyhlašování vítězů od desátého do prvního místa.

Stát v tu chvíli vzadu v zákulisí a čekat na to, kdy vás zavolají, když kolem vás pomalu ubývají konkurenti, je docela zajímavá zkušenost. Než jsme se nadáli, pět míst do desátého do šestého už bylo obsazených ale naše kompletní česká trojice stále ještě čekala v předsálí! Páté místo a volají majitele s francouzským buldočkem. Pánové, s námi tu čeká už jen jediný maďarský pes - shih-tzu. Čtvrté místo získal maltézáček, na třetí se dostal bišonek. Skvělý úspěch. Zbývá už jen Gessi a shih-tzu Gambler. Nás dva zvou do sálu najednou ke společnému předvedení před diváky a znovu před rozhodčími. Zdá se, že nic není rozhodnuto. Gessi je ve svém živlu, protože potlesk publika se jí líbí. Kolem sálu peláší s nadšením a s vervou sobě vlastní. V postoji pak čekáme na vyhlášení vítěze. V maďarštině nerozumím téměř ničemu a tak čekám na nějaké záchranné gesto od kohokoliv. Po slovech "Kínai meztelenkutya" sice chápu, že jde o nás, ale nevím, o jakém místě se mluvilo. Až maďarský prezident zvedne palec nahoru a ukáže mi jasným gestem na první místo. "Šmankote, zahraniční člen klubu poprvé vyhrál Top Ten". Gessi je již potřetí Fenou roku a po loňském absolutním vítězství dosáhla i na cenný titul vítězství v deseti nejlepších. Myslím, že po vítězném tažení lhasa apso Sayonara Lyones se stala druhým nejúspěšnějším jedincem klubu v historii a nejúspěšnějším zahraničním účastníkem zcela jistě. Všichni čtyři psi na prvních místě letošního Top Ten jsou psi z českého chovu, což je úspěch, jaký zaručeně nelze přehlédnout. Bez nadsázky je možné říci, že všichni tři čeští zástupci v rukách českých majitelů tu bezkonkurenčně zářili. 

Plné talíře výtečného jídla byly dobrým základem pro náročnou cestu zpět do Brna (všichni tři jsme se chystali na nedělní mezinárodní výstavu), protože v Budapešti vytrvale sněžilo. Netušili jsme ale, že nás opět čeká hororová cesta po maďarské dálnici, kdy se místy i rychlost 30 km/h zdála příliš nebezpečnou. V koloně za pluhem a několika sypači se jelo sice pomalu, ale relativně bezpečně, zatímco před nimi sice rychleji, ale po ledu. Bratislava byla v půl osmé večer na pohled dokonalým ledovým královstvím. Déšť namrzl úplně na všem, včetně dopravních značek, stromů, trávy, chodníků... jen prosolené silnice odolávaly mrazu. Byla to skleněná nádhera ve světle lamp, v níž se ovšem nedoporučovalo vycházet bez bruslí. V Brně mžilo a vládlo nevlídno, které se do rána vylepšilo o vytrvalý déšť a chladno. Ale to už je jiná kapitola stejného víkendu.

Do Top Ten se letos dostali 3 čeští zástupci! Top Ten 2004 - 1-3 místo. Top Ten 2004 - Gessi a Gambler. Gessi Modrý květ - Vítězka Top Ten 2004 Prohlídka při Top Ten - maltézáček - absolutní vítěz ATK 2004.

Ich. Gessi Modrý květVýsledky 2004:
Čínský chocholatý pes - Chinese Crested Dog:

Fena roku 2004 / Bitch of the Year - Ich. Gessi Modrý květ (hairless)
+ 1. místo v Top 10 ATK
maj. Brychtová Libuše, CZ

Ich. Cody z HaliparkuPes roku 2004 / Dog of the Year - Ich. Cody z Haliparku (powderpuff)
maj. Brychtová Libuše, CZ

Jch. Eso z HaliparkuDerby pes 2004 / Derby dog 2004 - Jch. Eso z Haliparku (hairless)
maj. Lenka Markovičová, CZ

Jch. O´lala Schloss NeuschwansteinDerby fena 2004 / Derby bitch 2004 - Jch. O´Lala Schloss Neuschwanstein (powderpuff)
maj. Atilla Balog, H

Přebírám nádhernou cenu pro Chovatele roku 2004.Chovatel roku 2004 / Breeder of the Year 2004 - Čínský chocholatý pes / CCD:
Stanice "z Haliparku", chovatel: ing. Libuše Brychtová, CZ
Pro zvídavé: podmínkou soutěže je členství chovatele v Klubu a přihlášení nejméně tří vítězných jedinců z dané chovatelské stanice do soutěže. Výsledek vznikne na základě vyhodnocení výstavních úspěchů odchovů, které získaly nejvíce HPJ a CAC či vyšších titulů u psů ne starších 4 let.

! Děkuji majitelům svých odchovů, díky jejichž nádherným výstavním úspěchům a díky skvělé péči majitelů o ně, jsem je mohla do soutěže přihlásit. Jejich úsilí mi umožnilo již podruhé za sebou získat titul, kterého si nesmírně vážím. Na úspěchu se za rok 2004 podíleli: Belissa, Cody a Eso z Haliparku !

  Přebírání poháru pro Psa roku - bišonek, maj. Kamila Dlabalová, ČR Blondy Critters From Prague - bichon frise, own. Dlabalová Kamila, CZ Přebírání poháru pro Psa roku - maltéz, maj. Monika Kupicová ČR Absolutní vítěz ATK za rok 2004 - Paper Man Mery Evan - maltezer, own. Monika Kupicová, CZ 

Nejlepší psi a feny v Top Ten 2004 - pamětní foto. Zase jsme napsali kousek historie v kynologických dějinách.Vítěz Top Ten ATK 2004
1.
místo - Ich. GESSI Modrý květ - Chinese Crested Dog, own. Brychtová Libuše, CZ
2. místo - Gambler Bohemia Acro - Shih-tzu, own. Erdélyi Anita, H
(chov. J. Podzemská, CZ)
3. místo - Blondy Critters from Prague - bichon frise, own. Dlabalová Kamila, CZ 
4. místo - Paper Man Mary Evan, maltézský psík, own. Kupicová Monika, CZ

Po L. Brychtové převzala letos pohár za absolutní vítězství M. Kupicová, opět z ČR. Blahopřejeme! Absolutní vítěz ATK za rok 2004 - Paper Man Mery Evan - maltezer, own. Monika Kupicová, CZ

Three successful czech dogs at ATK day... 14.02.2005, text: Brychtová, Foto: ing. Hanuš Brychta