Zahraniční výstavy 2002

Nitra  - Slovensko - 2. června  2002

Úvod (Home) Výstavy (Shows)  Chov číňani (CCD) Z médií (Press) Inzerce (Puppies)
Standardy Ke čtení Chov peruáni (Peruvians) Foto (Photo)  z Haliparku
 

Nitra červen 2002 - KatalogJestliže jsem v článku o jarní Nitře psala, že pokud přišlápnete plyn, potrvá vám cesta z Prahy 3,5 hodiny, musím dnes toto tvrzení zlehka poopravit. Sláva vítězům, čest poraženým. BOB získala mladá fenka Meluzína Alexa Lachesis. Záleží totiž na tom, kdože plyn přišlápne. Já jsem v březnu do Nitry dorazila za 3,5 hodiny, můj manžel dnes za tři rovné. Jako chlap má evidentně těžší nohu :)) Cesta probíhala idylicky a v příjemné náladě. Přes hraniční přechod v Hodoníně jsme přejeli co by dup a sypali se do vnitrozemí. Asi 14 km od hranic nás však v jedné vísce zastavili dva uniformovaní muži a představili se jako celní kontrola. Rozespale jsem uvažovala, jestli se mi to nezdá. Pravdou je, že celníci mají vyhrazené pásmo několika desítek kilometrů za hranicemi, kde mohou provádět regulérní celní prohlídky. Kupodivu příjemný pán požadoval jen doklad totožnosti mého manžela, ale temně vrčící Fanynka ho inspirovala ještě k požadavku očkovacích průkazů psů. Takto se utkala Amanda (vepředu) a Francesca (vzadu) ve třídě otevřené. Vzhledem k tomu, že před námi stála česká škodovka, v níž za okénkem řádil trpasličí pinč a majitel také lovil žlutý průkaz, nešlo zřejmě o nijak výjimečný požadavek. Celní orgán zalistoval našimi brožovanými doklady (při 35 výstavách ročně nám samozřejmě běžné očkováky dávno nestačí) a udiveně zamrkal na fotografie naháčků. Fanynka přidala na intenzitě vrčení, díky čemuž nám byly všechny dokumenty bez prodlení vráceny a dostalo se nám i přání hodně úspěchů na výstavě. Den tedy začal příjemným setkáním.

Mgr. Božena Ovesná Na organizaci výstavy se nic moc nezměnilo (čtěte ZDE) , jen pro katalog a katalogová čísla se na základě vstupních listů čekalo ve dvou mírných frontách - v jedné zvlášť pro cizince a ve druhé pro Slováky. Dostali jsme desky pro každého psa, ve kterých kromě katalogového čísla a dvou poukázek na Delikan a Bono nebylo zhola nic. Matně jsem si vzpomněla, že loni se diplomy vydávaly podle katalogových čísel ve výstavní kanceláři až na základě posudků a získaného ocenění. Stejně tomu bylo i letos. Prázdné posudkové listy měl k dispozici vedoucí kruhu. Na personál jsme tentokrát neměli moc štěstí. Tak rozdílné typy byly v Nitře k vidění. Vedoucí kruhu sice dobře vyvolával čísla soutěžících, ale předávání papírů a zapisování získaných titulů do posudků lehce vázlo a občas se krapku zašmodrchalo.  Zkušená mgr. Ovesná situaci vyřešila jednoduše. Každý majitel vítězného psa dostal celý posudkový list i kartičku CAC nebo CAJC s pokynem, že je má přinést až ho zavolají do další soutěže. Tím se předešlo zmatkům na stole zapisovatelky a organizační chaos se podařilo zvládnout téměř nepozorovaně. 

Na rovinu řečeno, do Nitry jsme jako kolektiv vyráželi s jediným cílem. Záběry tohoto typu dávám na web nerada a spíš vůbec ne.  Ae tentokrát si nemohu pomoci. Chci tím říct jediné: "Prosím, takové naháčky už nechovejte." Získat na Akima, Gessi a Francesku CAC, aby prostřednictvím čtvrtého čekatelství splnili podmínky Slovenského šampionátu krásy a my jsme se nemuseli v srpnu pařit na dvoudenní MVP v Bratislavě. Čínských chocholatých psů se sešlo 35 (22 hairless a 13 powderpuff) ve velmi rozdílné kvalitě i vzhledu. Chvíli jsme měli zpoza kruhu dojem, že to ubohé zvířátko výstavu nepřežije ve zdraví.Mgr. Ovesná naprosto dokonale roztřídila typy soutěžících psů a rozdělení vyjádřila známkami velmi dobrý či dobrý a výborný. Do puntíku jsem s ní souhlasila. Ráno před výstavou jsem si do katalogu (před několika svědky) udělala znaménka k těm jedincům, o kterých jsem si myslela, že dostanou tituly CAJC a CAC. Strefila jsem se v 12 případech a ve 2 nikoliv, stejně tak jsem tentokrát, až na jednoho, neodhadla držitele vyšších titulů. Poučné bylo sledovat nové přírůstky do startovního pole, kde o různá překvapení nebyla nouze. Někdy šlo o objevy překvapivě pěkné, jindy bohužel o jedince z druhé strany kvalitativního spektra. Objevilo se i zvířátko, se kterým bych osobně na výstavu nešla už jen proto, aby se ochránci zvířat neměli o co zajímat a na co ukazovat prstem, jako na možný příklad pojmu "týrání chovem". 

Briton True PazzdaNaopak dobře se dívalo na krásně se předvádějícího Britona, moc se mi líbila Meluzína následovaná Ch. Amanda Hvězda z Podmok se předvedla skvěle a majitelka z mohla mít jen a jen radost. Azií a Besamelou, skvělý byl souboj výtečně běhající Francesky s dobře naladěnou Amandou, dokonale technicky i takticky byl svým pánečkem předvedený Bonifácio Avokaduh, v pohybu ve své třídě vynikala Claire z Jasné hvězdy (soupeřky regulérně uběhala). V kvalitě nejvyrovnanější se mi zdála třída mladých osrstěných psů, kde si Bonifacio, Jason a Claudio vytvořili pohlednou konkurenci. Bonifacia Avokaduh jsem si při kontrole vrhu vyhlédla z rekordních devíti štěňátek na první pohled. A zdá se, že mi tip vyšel. Celému našemu týmu se podařilo získat slovenské CACe a tak jsme domů v autě vezli tři zbrusu nové šampiony Slovenska. Claire z Jasné hvězdy má krásně prostorný pohyb. Přesto se soutěž o CACIB fen a následně o BOB díky drobné nehodě vyvíjela maličko jinak, než bych si asi tajně, v den Gessinčiných druhých narozenin přála. Gessi si před nástupem do kruhu o CACIB zadřela do zadečku třísku z drobných pilin, které byly rozsypané po koberci před naší klecí, a v pohybu se pochopitelně nepředvedla tak, jak to s přehledem zvládla ve své třídě.  Ačkoli jsem tušila, kde mám problém hledat, miniaturní světlý kousek piliny jsem na fenečce našla až po odchodu z kruhu. Hoofy Modrý květ. Naše nevelká, leč nepříjemná nehoda, tedy dala šanci jiným a mě se opět potvrdilo to, co vám znovu a znovu píši. Claudio z Jasné hvězdy to ve své třídě neměl snadné, ale bojoval. Každý úspěch je souhra mnoha náhod, které musejí zafungovat bez zaváhání po sobě. Proto si važte každého vítězství svého psíka a pořádně si ho užijte! A dávejte si pozor na třísky na podlaze, až půjdete do kruhu.

Černou kaňkou dne se bohužel stala krádež přímo na výstavišti. Zara of Honeycroft pana Blümela získala velmi nadějnou známku.  V té chvíli jsem ještě netušili, že se jejímu pánečkovi pobyt u nás hodně zkomplikuje. Panu Blümelovi někdo neznámý odcizil tašku s cestovním pasem, který nutně potřeboval pro návrat domů, a s dalšími doklady. CACIB získal  Newborne Jumping Jack Flash a vylepšil si tak ocenění VD z minulého týdne ze Salzburgu. Přestože nás zpráva zastihla už na odjezdu, ještě jsme se vrátili a pomohli mu s pátráním v okolí a u našich známých. Poberta si pravděpodobně z tribuny v hale vyhlédl nestřežený okamžik a udělal tak výstavě a lidem na Slovensku vizitku, která jim na věhlasu v zahraničí zaručeně nepřidá. Bylo nám stydno za potíže, které zahraničního vystavovatele určitě čekaly. Proto i vy buďte opatrní na své věci a nepouštějte je raději z dohledu. Nikdy nevíte, kdo a s jakým úmyslem chodí kolem vás.

Akimek předvádí pozorný výstavní postoj. A malá legrace na konec. Akim předvádí svou radost z toho, že mu nosím do kruhu pamlsky.A tohle je Akimova sestra Amanda. Jak se zdá, ani jí nečiní radostné panáčkování problémy :-))Gessi si dnes sama nadělila malý dárek ke svým druhým narozeninám, v podobě splnění druhého šampionátu členské země FCI (má ČR a SR, šampiona KCHN splnila loni). Večer jí doma čekala oslava a také Andulčina psí miminka, která už se vehementně domáhají výletů po kuchyni a kulturní zábavy v podobě předkládání různě pískajících hraček. V pondělí v oslavách setrváme, proběhneme se v přírodě, psíci se pořádně vyspí a večer dostanou grilované kuřátko a rohlíčky obzvláště vypečené. Nashledanou o víkendu na MVP v Praze - POZOR nikoliv v Chuchli, ale na holešovickém výstavišti, v pravém křídle Průmyslového paláce u kruhu 25. Přihlášeno je přes 50 číňánků, tak se určitě přijďte podívat.

Posuzovala: Mgr. Božena Ovesná (ČR)

Čínský chocholatý pes bez srsti

P-TD

You're my man of Honeycroft

You're my man of HoneycroftVN

Blümel

 

Cheon Modrý květ

neúč.

Zavadilová

P-TM

Briton True Pazzda

Briton True PazzdaV1, CAJC

Frolíková

 

Van E Jo Van Hannibal

neúč.

Trommler

 

Zenek Sasquehanna

Zenek SasquehannaV2

Byrtusová

 

Poarott Benjamín

Poarott BenjamínD

Žáčeková

P-Mz

Henry Modrý květ

Henry Modrý květV2

Hudákovi

 

Newbourne Jumping Jack Flash

Newbourne Jumping Jack FlashV1, CAC, CACIB

Thoma

P-TO

First Crested Alexa Lachesis

First Crested Alexa LachesisV1, CAC, Res. CACIB

Šimovičová

P-TS

Genetik Alexa Lachesis

Genetik Alexa LachesisV2, Res. CAC

Šimovičová

 

Akim Hvězda z Podmok

Ch. Akim Hvězda z PodmokV1, CAC

Brychtová, Nohejlová

F-TM

Azia Hot ChocolateAzia Hot Chocolate

Azia Hot ChocolateV2

Blaha

 

Van E Jo Van Grétka

VD4

Blaha

 

Meluzína Alexa Lachesis

Meluzína Alexa LachesisV1, CAJC, BOB

Šimovičová

 

A-ji Czári Falka

VD

Dadík

 

Besamella Avokaduh

Besamella AvokaduhV3

Toupalová

 

Poarott Ann Marion

Poarott Ann MarionVD

Vahalíková

 

Van E Jo Van Graciela

Van E Jo Van GracielaVD

Eštoková

F-TO

Francesca Modrý květ

Francesca Modrý květV1, CAC, Res. CACIB

Chrtková

 

Amanda Hvězda z Podmok

Amanda Hvězda z PodmokV2, Res. CAC

Čtyroká 

 

Groteska Alexa Lachesis

Groteska Alexa LachesisV3

Dudášovci

F-TS

Gessi Modrý květ

Gessi Modrý květ - takhle chodila bez třísky v zadečku.V1, CAC

Brychtová

Čínský chocholatý pes osrstěný

P-TD

Chearle Modrý květ

neúč.

Zavadilová

P-TM

Jason Powder od Chlpíků

V3

Blümel

 

Claudio z Jasné hvězdy

Claudio z Jasné hvězdyV2

Kňážková, Byrtusová

 

Bonifácio AvokaduhBonifácio Avokaduh

Bonifácio AvokaduhV1, CAJC

Hudákovi

P-Mz

Hoofy Modrý květ

Hoofy Modrý květV1, CAC

Chlpíková

P-TO

Doyel Modrý květ

Doyel Modrý květV1, CAC

Chlpíková

F-TD

Zara of Honeycroft

Zara of HoneycroftVN

Blümel

F-TM

Black Allanis PazzdaBlack Allanis Pazzda

Black Allanis PazzdaV2

Šimovičová

 

Jasněnka Powder od ChlpíkůJasněnka Powder od Chlpíků

Jasněnka Powder od ChlpíkůV1, CAJC

Thoma

F-Mz

Chimaira Charmé Alexa Lachesis

Chimaira Charmé Alexa LachesisV1, CAC

Šimovičová

 

Claire z Jasné hvězdy

Claire z Jasné hvězdyV2, res. CAC

Byrtusová, Kňažková

 

Anabuco Sarah Valenzo

Anabuco Sarah ValenzoV3

Toupalová

F-TO

Heppy Modrý květ

Heppy Modrý květV1, CAC, CACIB

Dandanová

Titul Slovenský šampion mladých splnila Heppy Modrý květ.
Nový slovenský šampion - Ch. Akim Hvězda z Podmok předvádí mgr. Ovesné své chody zezadu. Titul Slovenský šampion krásy splnili: Akim Hvězda z Podmok, Doyel Modrý květ, Francesca Modrý květ a Gessi Modrý květ.
Titul Klubový šampion KCHN splnili: Amanda Hvězda z Podmok a Genetik Alexa Lachesis. Francesca Modrý květ titul splnila již v Budějovicích.
Všem blahopřejeme.

9.6. opraveny nepřesnosti ve výsledcích. Děkuji M. Byrtusové za upozornění.

02.06.2002 - L. Brychtová