Poprvé a úspěšně

Úvod (Home) Výstavy (Shows)  Chov číňani (CCD) Z médií (Press) Inzerce (Puppies)
Standardy Ke čtení Chov peruáni (Peruvians) Foto (Photo)  z Haliparku
 

Nedílnou součástí většiny výstav psů jsou závěrečné soutěže. Vybrat a složit chovatelskou skupinu z vlastních odchovů tak, aby mohla soutěžit na mezinárodním poli, není pro chovatele zdaleka tak jednoduché, jak by se podle názvu soutěže možná mohlo zdát. Podmínky pro účast říkají: „Chovatelská skupina musí být složena nejméně ze tří jedinců stejného plemene, velikosti a barvy, kteří sice nemusejí být v majetku jednoho majitele, ale musejí pocházet se stejné chovatelské stanice a být potomky nejméně dvou různých matek nebo otců. Všichni přihlášení jedinci musí být posouzeni na výstavě.“ Snadno se to píše a velmi těžko plní. Což o to, tři jedinci stejného plemene, to je v podstatě hračka. Velikost jedinců také nebývá zásadním problémem. Zato jednotnost barvy je oříškem pro fajnšmekry především u plemen, která mohou mít dle standardu jakékoliv zbarvení. Ono třem černým kníračům nebo čtyřem bílým pudlům se to chodí ve skupině! Ale pokuste se odchovat a posléze sehnat do skupiny barevně stejné jedince u našeho plemene, které má ještě navíc dvě zcela odlišné variety a každý jednotlivý pes může být v barvě naprostým originálem! Přesto se taková věc podařila a na mezinárodní výstavě v Litoměřicích se soutěže poprvé zúčastnila jednotná skupina čínských chocholatých psů bez srsti..

Pan Pospíšil, majitel chovatelské stanice Modrý květ, musel odchovat osm velice kvalitních vrhů, než se mu podařilo se k myšlence na účast v této soutěži alespoň přiblížit. Teprve pak se mohli majitelé několika vytipovaných svěřenců předem domluvit, včas přihlásit na výstavu, absolvovat dopolední posuzování a na výstavě vydržet až do odpoledního konání soutěže. Kdyby se vám i tohle všechno zdálo příliš snadné pak vězte, že zvolená skupina byla složená ze samých psích děvčat, a tudíž žádná z nich nesměla „mít své dny“, jinak by byla z účasti vyloučena. Těsně před konáním výstavy v Litoměřicích se zdálo, že skupina bude jen tříčlenná, ale ukázalo se, že i čtvrtá přítomná fenka se do skupiny velice hodí. Díky ní skupina získala prestižní složení, protože soutěžící feny pocházely po třech matkách a dvou otcích! Jen ten, kdo intenzivně chová, umí ocenit, jakou hodnotu má uvedená kombinace.

chsmk3.jpg (17145 bytes)Abych vás ještě více vtáhla do okamžiku budoucí slávy, představím vám členky této skupiny jednotlivě (na fotografii zleva doprava). První nastupovala teprve jedenáctiměsíční Gessi Modrý květ s majitelkou ing. Libuší Brychtovou. V dopolední soutěži získala vítězství ve třídě mladých (CAJC) a dokonce i čestný titul vítěze plemene (BOB) ze 38 přihlášených číňánků. Následovala jí dvouletá Eyllin Modrý květ vedená Sandrou Fritschovou, která při předvádění skvěle zastoupila svou maminku (ta zatím doma pečovala o osm čerstvě narozených štěňátek čínských naháčů). Eyllin dopoledne vyhrála v mezitřídě, čímž jí náleželo čekatelství CAC. Druhou polovinu startovního pole otevírala 18 měsíční Francesca Modrý květ s ing. Markétou Chrtkovou. Tato fenka byla ve stejné třídě jako Eyllin a protože skončila těsně za ní, získala „jen“ výborná 2, res. CAC. Nejlepší nakonec, říká se. Nejinak tomu bylo i v tomto případě, neboť skupinu uzavírala Eyllina sestra, Ellie Modrý květ s chovatelem Jiřím Pospíšilem. Ta si z dopoledního soutěžení odnášela ze třídy otevřené CAC a CACIB. Shrnuto a podtrženo: předváděla se skupina fen, které na výstavě získaly maximum možných titulů. Před soutěží ještě všechny čekal společný trénink, kterého se ochotně ujala Jitka Hořáková. S voňavým langošem v ruce hravě zvládla diktovat choreografické nápady, seřadila feny tak, aby celkový pohled lahodil oku a proháněla všechny majitele, až byl výsledný obrázek podle jejího mínění téměř dokonalý. Mezi přípravné práce patřilo i zkoušení velikostí soutěžních triček s nápisem Chinese Crested Dog MODRÝ KVĚT, s odkazem na sponzora triček www.nahaci.cz a obrázky čínských naháčů. Stejnobarevná předváděcí vodítka už byla jen třešničkou na dortíku. Fenky čekalo česání, leštění kůže a laskavé povzbuzování k co nejlepšímu výkonu.

Posuzování soutěže chovatelských skupin náleželo zahraničnímu rozhodčímu, řediteli národní výstavy v Nitře a zkušenému mezinárodnímu posuzovateli ing. Jaroslavu Matyášovi ze Slovenska. Ze sedmi velmi kvalitních skupin byly do užšího finále vybrány tři: černobílí papiloni „Zlatý krystal“ Hany Holé, černí dobrmani s pálením „Bohemia Gotika“ Ireny Sýkorové a čínští chocholatí psi bez srsti „Modrý květ“ Jiřího Pospíšila. Pan rozhodčí si nechal všechny skupiny ukázat v postoji a znovu samostatně předvést v pohybu. Jak už tomu v bitvě o prvenství bývá, záleželo na každém detailu. V postoji psů na způsobu a vyrovnanosti postavení, v pohybu na rychlosti i dynamice kroku a v neposlední řadě i na rozestupech předvádějících. Úžasné litoměřické obecenstvo fandilo, seč mu ruce stačily. Třetí místo obsadili papiloni, druhé dobrmani a poprvé v historii desetiletého chovu plemene v ČR náleží vítězství čínským chocholatým psům.

chsmk2.jpg (15305 bytes)Ve chvíli, kdy jsme se objímali a plakali radostí, jsem si uvědomila, jak je mi nesmírně milé patřit právě do téhle skupiny, na jejímž úspěchu se určitě podílí i něco, co lze nazvat štěstím. Štěstí musí mít chovatel nejen při koupi své první feny, při výběru rodičovského páru, při péči o matku i štěňata, ale i při výběru nových majitelů. Právě bez podpory a pochopení majitelů „svých“ štěňat se chovatel, chce-li zúročit svou práci, neobejde. Nový majitel se musí naučit vystavovat, musí mít jedince odpovídajícího standardu plemene, musí mít čas a možnost jet na danou výstavu právě v termínu, kdy chce chovatel skupinu přihlásit, všichni musejí být zdraví a dohromady musí tvořit pohodovou partu. Není to jednoduché, že? Však je také vítězství v téhle soutěži ceněno nad všechny poháry. Příznivci plemene čínský chocholatý pes dobře vědí, že slovo „modrokvěť“ je značkou kvality a jméno Jiří a Hana Pospíšilovi zárukou solidnosti, čestného jednání a poctivé chovatelské práce. Ať se všem i nadále daří!

                                                                                    Ing. Libuše Brychtová