Champion of Champions FCI
Šampion šampionů FCI

Úvod (Home) Výstavy (Shows)  Chov číňani (CCD) Z médií (Press) Inzerce (Puppies)
Standardy Ke čtení Chov peruáni (Peruvians) Foto (Photo)  z Haliparku
 

Aktualizace: 22.01.2012

Dosavadní vítězové - Champion of Champions winners :'
1997 -
Basilej, Švýcarsko – border teriér Foxforest Flying Finn border terier, Finsko (border terirer)
2002 – St. Gallen, Švýcarsko – černý ruský teriér Gently Born Chaikovski, Rusko (giant schnauzer)
2004 – Bratislava, Slovensko – azavak
Ahmar Kel-Es-Suf, Česká republika (azawakh)
2011 – Brusel, Belgie – irský vlkodav 
Absolut Roan Inish Tullamore Good Stuff, Slovensko (Irish wolfhound)

Co možná nevíte o soutěži Šampion šampionů FCI...
Je snad osudem naší doby, že jí dějinné okamžiky míjejí a vlastní historii pomalu zapomínáme. To se bohužel týká i  kynologického dění. Pokud neudržují starší výsledky akcí na svých webech někteří osvícení správci, končí údaje v propadlišti dějin. Kontinuitu nejslavnějších psích jmen stabilně udržují jen Crufts, Westminster a AKC. Vítěze BIS světových či sekčních výstav FCI byste ale na internetu bohužel hledali marně. I mě dalo dost práce najít pro vás jméno vítěze prvního ročníku soutěže Světový šampion šampionů. Jako záchrana se ukázal článek z roku 1997, který vyšel ve Světě psů díky vstřícnosti a zájmu šéfredaktora časopisu RNDr. Petra Dvořáka a mojí osobní účasti v soutěži. Jak to tehdy bylo?

Vznik
Myšlenku, sezvat ke společnému setkání šampiony z celého světa, přivedl k životu dlouholetý prezident FCI Hans Müller ze Švýcarska s cílem uspořádat celosvětové setkání šampionů a interšampionů ze všech členských zemí FCI a jejich majitelů. Sošku pejska, který se stal symbolem soutěže, navrhla švýcarská umělkyně Heidi Rohrer. Victor, jak se cena jmenuje, se uděluje ve zlatě, stříbře a bronzu podle umístění tří nejlepších. Tak s ní zacházejte s úctou, až jí vyhrajete!  Název ceny "Victor" vznikl podle obdoby filmařské trofeje "Oscar" a navíc slovo Victor znamená v latině vítězství.

Basilej 1997 -  Na první soutěž se do Basileje sjelo 559 psů 165 plemen ze 30 zemí s účastí 24 českých psů (České republice patřilo 6. místo v početním zastoupení jednotlivých zemí za Německem, Švýcarskem, Itálií, Francií a Belgií). Soutěž se konala jako zcela samostatná akce, ale zato měla dvě části. Dopoledne proběhla část Open Challenge, kam se mohli přihlásit psí šampioni a interšampioni z celého světa, avšak jejich počet byl omezen na 150. Tři vítězové z každé skupiny FCI z této soutěže se odpoledne přidali k finalistům z 28 zemí světa (včetně Japonska a Argentiny). Země vyslali do této soutěže své oficiální reprezentanty, obvykle vítěze skupin FCI v národní soutěži šampion šampionů. Každého psa hodnotili odděleně tři rozhodčí, sčítaly se předělené body.
Zcela jistě by nemělo být zapomenuto deset finalistů "Top Ten" z České republiky v jednotlivých skupinách FCI:
I. Border kolie Natterjack´´s Just Czeching pí Volkové
II. Trpasličí pinč Ema z Iru paní Ježíkové
III. Erdelteriér Fresh Citas CS p. Dundy
IV. Jezevčík Chuan z Debry p. Dvořáka
V. Peruánský naháč střední Czech Taschi-Rimpo pí Rosové (Mikolinové), vedený ing. Libuší Brychtovou
VI. Basset Doris Dominik pí Jindrákové
VII. Český fousek Por z Kusalova chovu pana Kusala
VIII. Anglický špringršpaněl Clodin z Dokturku pana Tydlity
IX. Bišon frisé Beáta z Ivanovických koutů pí Bohuňovské
X. Saluki Naara del Monte pí Hradecké

V katalogu jsou k nalezení kromě reprezentantů ještě další čeští přihlášení psi: československý vlčák Adon Irprus Jana Raaba, pinč Eva z Iru Ivany Ďuricové, basenji Baseiko Bena Makima Miroslavy Matouškové, pudl Jany Bohmové Bando pier Senga Nilz; královský pudl Evy Markové Armanda Marco Bohemica; coton de tulear Aldemarin Crocodile Taura-Lan Aleny Kaderové, barzoj Azerbaujan Leyton a Cellini Leyton Dagmar Horáčkové a ještě nejsilnější skupina jezevčíků majitelů Filípková, Dvořák a Tater

Soška Victora ve stříbrném provedení.Organizace byla švýcarsky dokonalá i přesná, katalog obsahoval i nákresy výstavních kruhů a celého pavilonu včetně popisek, kde se co bude dít, soutěž natáčela BBC a snad vás zaujme i můj výběr některých ze 30 jmen rozhodčích: Ole Stanskjauer z Dánska, Lisbeth Mach ze Švýcarska, Paolo Dondina z Itálie, Harry O´Donoghue z Irska, Elke Peper z Německa, Luis Pinto Teixeira a Carla Molinari z Portugalska, Hirosi Kamisato z Japonska, Marja Talvitie z Finska, Horst Kliebenstein z Německa, Norman Huidobro Corbett ze Španělska, Karl Reisinger z Rakouska, Ellis Hulme z Velké Británie, Rafael de Santiago z Portugalska ... Finále soutěže pak posuzoval Carl Johann Adlercreuzt ze Švédska, Uwe Fischer z Německa a Liliane de Riddder-Onghena z Belgie. Pokud máte dojem, že řadu jmen znáte, pak se opravdu nemýlíte. S většinou těchto osobností jsem už měla tu čest se setkat ve výstavních kruzích na mnoha výstavách a někteří z nich posuzovali i moje naháčky. Při ohlédnutí do minulosti je mi o to více ctí mít doma jejich posudky. Ale vraťme se ještě na skok do Basileje. Protože majitelka peruánka Czecha sama jet nemohla a Václav Poslední (jeho chovatel) na poslední chvíli onemocněl, požádala mě Zuzka, zda bych pejska do Basileje nevzala, protože jsme tam s manželem jeli tak jako tak. Czech, domácím jménem Čekín, byl úžasným společníkem. Přes všechny hranice jsme ho provezli v ohromné přepravce na zadním sedadle auta a na slova celníka, zda něco vezeme, jsme odpovídali že nic. Projeli jsme všude a bez problémů. I v hotelu se pejsek choval vzorně a já byla zvědavá, jak spolu zvládneme soutěžení. Trojí předvedení v kruhu u tří rozhodčích se nám povedlo, ale ze silně obsazené páté skupiny FCI postoupili sami chlupáči, přičemž skupinu pak vyhrála akita s Richardem Hellmanem, známým to handlerem. Tehdy jsem samozřejmě netušila, kolik svých budoucích zahraničních známých tu potkávám, ale dnes listuji katalogem se zájmem hledače pokladů. Čekín tu byl jediný peruánský naháč, za mexičany soutěžila multichampionka Cinderella z Holandska a čínské naháče tehdy reprezentovali: Effendi vom Martin´s Tal a Bijou vom Martin´s Tal pana Martina Almuta z Německa, Rohilla Lotus Monique Pabé Stöckling z Holandska a Sasquehanna Penycylina z Polska pí Supronowicz. Mezi finalisty se nedostal nikdo z jmenovaných. Pro mě osobně se stala výstava důležitým odrazovým můstek do budoucna. Celý den jsem se se dívala z tribuny na nádherné psy 165 plemen a na práci mnoha profesionálních handlerů. Odjížděla jsem nadšená a bohatší o mnoho zkušeností, které mám dnes už sama zažité a předávám je dál všem, kteří se chtějí učit kouzlu, zvanému předvádění psů. Basilej a videozáznam z ní patří ke skvostům našeho kynologického archivu. Vítězství historicky prvního držitele ceny Golden Victor border teriéra Foxforest Flying Finnz Finska bylo zjevným překvapením pro diváky a možná skrytě i pro některé posuzovatele ...

Vice Champion of champions FCI 2004 pomeranian pí Světlany Ševčenko a patron soutěže pan Hans Müller ze Švýcarska, prezident FCISt. Gallen 2002 - Pět let muselo uběhnout, než se 80 šampionů psí krásy sešlo k soutěži podobné úrovně v St. Gallen ve Švýcarsku v roce 2002. Nešlo ale o tak silně obsazenou soutěž a nebyly do ní přizvány týmy Top Ten ze zahraničí. Přesto se sešla luxusní konkurence šampionů, kteří v sobotním večeru, po první mezinárodní výstavě na stejném místě, soutěžili o sošky Victorů. Z osmdesátky psů postoupilo bodováním rozhodčích šestnáct psů do finále, kde se poprvé utkali vylučovacím systémem proti sobě. O nejslavnějším psu rozhodovala Elke Peper z Německa, Marisa Brevio Chellini z Itálie a Kari Järvinen z Finska. Večer měl velice slavnostní ráz, byl doplněn večeří i produkcí hudební kapely Cobana Big Band a akci moderoval Kurt Radnetter z Rakouska. Vítězný velký černý knírač Gently Born Chaikovski z Ruska vyhrál týž den svou skupinu FCI na mezinárodní výstavě a o jeho vítězství prý rozhodla kromě krásy i vyzařovaná sebejistota. Shrnuto a podtrženo, šlo o velmi slavnostní setkání kynologů na tak prestižní akci. 

Bratislava 2004 - Do soutěže bylo přihlášeno 280 šampionů z 23 zemí světa. Mezi nimi bylo 5 čínských chocholatých psů - po pudlech druhé nejpočetněji zastoupené plemeno v IX. skupině FCI ! Ve skupině FCI číslo V. nebyl žádný peruánský naháč. Z českých posuzovatelů měli čest posuzovat předkola: Jan Coufal IV. skupinu, František Šimek VII. a Petr Řehánek IX. skupinu FCI!

V IX. skupině soutěžili moji skvělí čínští naháči Ich. Gessi Modrý květ a Ich. Akim Hvězda z Podmok.
Skupina  Přihlášených Postupujících
I. FCI 39 4
II. FCI 58 7
III. FCI 35 4
IV. FCI 12 2
V. FCI 25 3
VI. FCI 20 2
VII. FCI 18 2
VIII.FCI 14 2
IX.FCI 40 4
X. FCI 19 2

 Skupinu IX. FCI posuzovaIi:
Greg Ewa (JAR - South Africa); Petr Řehánek (ČR - Czech republic); Petru Muntean (Rumunsko - Romania)

Ich. Akim Hvězda z Podmok - finalista šampiona šampionů FCI, vedle něj příští vice champion championů Čínský chocholatý pes  - Chinese Crested Dog
Ch. Sasquehanna Dardir (PP),
maj. Supronowicz, Polsko
Ich.
Akim Hvězda z Podmok (HA), maj. Libuše Brychtová, ČR
- postoupil mezi
32 nejlepších jedinců všech plemen FCI - Best 32 dogs in the World !
Ich. Gessi Modrý květ (HA), maj. Brychtová, ČR
Ch. Sasquehanna Sabda (PP), maj. Papiernia/Lukaszuk, Polsko
Ich. Nabab Germanika (HA), maj., Ostrowski, Polsko

Finále soutěže posuzovala hlasováním pomocí terčíků pětice rozhodčích: Hassi Assenmacher Feyel z Německa, Lisbeth Mach ze Švýcarska, Uwe Fischer z Německa, Franco Ferrari z Itálie a Tamás Jakkel z Maďarska. A ještě dodejdme, že v katalogu měla inzerát i moje chovatelská stanice z Haliparku :)

Brussel 2011 - Výstava proběhla v rámci oslav 100. výročí založení FCI. Konec roku 2010 i celý rok 2011 byly zasvěceny dlouhodobě připravovaným oslavám stoletého výročí založení FCI formou pečlivě vybraných akcí. Počínaje mezinárodní výstavou v Bruselu v prosinci 2010, přes stoletou výroční mezinárodní výstavu v květnu 2011 v Dortmundu, světovou výroční výstavu FCI v červenci Paříži a evropskou výroční výstavu FCI v září v holandském Leeuwardenu se mohli všichni vystavovatelé snažit získat alespoň jeden titul CACIB pro splnění kvalifikace na listopadovou soutěž šampion šampionů. Interšampiony stačilo jen včas přihlásit. A slovo včas, hrálo roli, protože systém přihlášek byl nastaven na uzavření po naplnění počtu 150 psů pro každou skupinu FCI. Nakonec se konkurence sešla v následujícím složení (uvádím počet psů ve skupině a za lomítkem poměrný počet postupujících ze skupiny tak, aby se do finále dostalo 64 nejlepších psů). FCI skupina I. 123/9, II. 156/11, III. 112/8, IV. 33/3, V. 99/7, VI. 74/5, VII. 82/6, VIII. 68/5, IX. 101/7, X. 45/3. Přeskočíme-li 33 jezevčíků, tvořících samostatnou skupinu, přijelo nejvíce rhodeských ridgebacků (28), pudlů (19), belgických ovčáků (13), německých špiců (12), velkých kníračů, výmarských ohařů (11) a po deseti plemena anglický kokršpaněl, border kolie, Nova Scotia duck tolling tetrívr, bulteriér, novofundlandský pes a bernský salašnických pes.

Mezi 893 šampiony z 33 zemí i 22 vynikajících českých psů. Bohužel žádný z nich se nedostal mezi 64 finalistů, protože konkurence skupin FCI, kde jsme měli největší želízka v ohni, byla ohromná. Při účasti na soutěži takového kalibru by měl každý soutěžící vědět, že i vlastní účast je v podstatě odměnou za jeho mnohaletou snahu a měl by si jí přijet hlavně užít, dívat se na další psy i handlery a vychutnávat atmosféru. Být součástí kynologických dějin vůbec není k zahození. Však si letošní soutěžící odvezli i kokardu, jejíž hodnota může jen stoupat díky označení oslav stého výročí založení FCI. Takovou stuhu už nikdo jiný v ruce držet nikdy nebude. Ve finále se blýskly i dvě české handlerky, Monika Skok (Jurčovská) soutěžící za Chorvatsko s kníračem a Klára Prokůpková-Wastiaux s polským nížinným ovčákem a samojedem německých majitelů. Mezi šestnáct nejlepších psů výstavy se dostal i Jack Russel teriér českého původu Out Acting Rags Puma reprezentující Itálii. A ještě jednou bylo o České republice slyšet. Při představování rozhodčích. Mezinárodní rozhodčí pan Otakar Vondrouš měl, díky delegaci přímo z FCI, čest posuzovat V. skupinu FCI!

Chinese Crested Dogs in the catalogue:
Gyom ot Motsarta, Olga Panchenko, Russia
Chmiel Argoel Next Germanika, Lisa Croft-Elliot, UK
Happy Dancing Fantasy, Wendy van Oosten, Netherlands
Solino´s Rive Gauche, Poluektova Julia, Russia - Best 8 dogs !
Granduca Nerone Pazzda, Viviane Riesterer,Netherlands

Ve finále čekala na 64 soutěžících tříčlenná porota. Zasedli v ní zástupci tří kontinentů, E. Maneiro z Peru, H. Kamisato z Japonska a H. Kliebestein z Německa. Po výborné zkušenosti z poslední soutěže v Bratislavě 2004 byl pro vrcholnou soutěž znovu zvolen pro diváky populární KO vyřazovací systém. Předvedou se 2 psi společně a postoupí ten, který získá více hlasů. Nejlepší psi absolvovali sedm kol předvedení, než stanuli na stupních vítězů! Jistě není pochyb o tom, že se na takto prestižní akci sjede řada nejlepších psů. Jen systém posuzování některé z nich nemilosrdně vyřadil již před branami finále a na další čekal absolutně nelítostný los v podobě super kvalitního soupeře hned v prvním finálovém kole KO systému. Jen si představte, že se ve finále sešla pětice psů, kteří se znovu utkali 17. a 18. prosince 2011 v Americe v Orlandu na prestižní reprezentační soutěži Eukanuba World Challenge! Jistě vám neuniklo, že Českou republiku bude již podruhé reprezentovat Monika Kupicová s maltézským psíkem amerického původu White Field Richelieu Rio. Je skvělé, že máme v Americe české zastoupení! A koho jsme viděli v Brusselu na vlastní oči? Německého ovčáka fenu Zanta av Quantos reprezenzující Norsko, která postoupila mezi nejlepších osm. Skotského teriéra na třetím místě šampiona šampionů FCI Filisite Brash Celebration z Ruska. Bígla Ayers Rock from Elly´s Pack z Holandska se dostal do finále mezi 64 nejlepších, kde skončil hned v prvním kolem porážkou od Jack Russel teriéra Out Acting Rags Puma. Tibetského teriéra psa Atisha’s Blanc de Noir, zvaného Piccaso, reprezentujícího Maďarsko. Dostal se až mezi nejlepších osm jedinců výstavy. Pokud by se někdo chtěl inspirovat, jak se dokonale dělá propagace krásnému psu, sledujte dění právě kolem tohoto jedince a učte se. Jeho psí PR je bezchybné od titulních stran časopisů, přes inzerci, zprávy z výstav a rozhovory s handlerem. Ještě o něm uslyšíme! A pětici uzavírá okouzlující bílý pudlík Smash JP Moon Walk, super star z Japonska. Ten budiž příkladem jisté krutosti počítačového losu pro finále šampiona šampionů neboť hned v první kole se v KO systému potkal s budoucím držitelem stříbrného Victora, jímž se stal velškorgi Andvol Pinkerton z Ruska a vypadl. I tak někdy vypadá osud.

Perličky z belgického finále
Ani lhasa apso multišampion a multiBIS Nikita z Holandska neměla ve druhém finálovém kole dostatečnou dávku štěstí a porazil jí úspěšnější velškorgi. Pro nezasvěcené byl ve finálovém kruhu téměř zjevením nádherný a krásně se předvádějící čínský chocholatý pes Solino´s Rive Gauche německého původu reprezentující Rusko. Ten díky skvělému umístění mezi osmi nejlepšími převzal pomyslnou štafetu největších úspěchů plemene po českém účastníkovi Ich. Akimovi Hvězda z Podmok, jenž se v roce 2004 probojoval mezi nejlepších 32 jedinců světa. První finálové kolo bylo osudné například i slavnému velkému vendéen griffon bassetovi z Holandska jménem Jour de Noel van Tum-Tum´s Vriendjes. Mezi 64 finalisty mohl divák na tribuně vidět na živo přehlídku psů, jejichž siluety znal dosud jen ze světových kynologických časopisů a z internetu. I proto se vyplatí jet se na takovou soutěž jen dívat. Letošní akce byla díky oslavám FCI nabitá známými tváře psího světa, ať už to byli funkcionáři, účastnící se několikadenních oslav FCI  a kynologického kongresu, rozhodčí z celého světa, chovatelé, majitelé nebo handleři. Někdy je důležité se jen pozdravit, na chvilku zastavit a prohodit pár slov. Z Brusselu jsem si odvezla čerstvé připomenutí, že pokud se kynologie dělá srdcem a pro radost, je koníčkem vskutku nádherným. Důležité je nezapomenout, že v ní nejde o život a život na ní ani nestojí. Jen je škoda, nám občas někdo jiný po naší radosti docela drsně šlape. Ale až bude za pár let zase šampion šampionů FCI, určitě se na něj odvážně vydejte. Zajeďte se setkat se světovou kynologií plnou krásných šampionů a rozličných psích i lidských osudů. Uvidíte psy z jiného úhlu pohledu a ten nikdy není na škodu. Hodně štěstí!

                                                                                    Ing. Libuše Brychtová