Krajská výstava

Brno - 30. srpna 2003

Úvod (Home) Výstavy (Shows)  Chov číňani (CCD) Z médií (Press) Inzerce (Puppies)
Standardy Ke čtení Chov peruáni (Peruvians) Foto (Photo)  z Haliparku
 

Na krajskou výstavu jsem se rozhodla jet po loňském zážitku, kdy jsem ji navštívila s fenou bišonka Zarettou Moravian White. Navíc na kynologickém cvičišti KK Zetor Brno jsme s Casim jako doma, protože tam pravidelně chodíme na kurzy agility, které mě i mého pejska úplně nadchly a díky pohybovému nadání, živé povaze a vynalézavosti číňánků se tento sport ukázal jako ideální řešení pro vybití energie nás obou.

Na výstavu mě doprovázela maminka, takže jsme neměli žádný stres s cestou, protože máme cvičiště vzdálené asi dvě minuty jízdy autem. Místa k parkování se nacházela po stranách silnice nebo uvnitř areálu. Samotná výstava se konala na rozlehlé travnaté ploše, na které za normálních podmínek probíhají různé kurzy (poslušnost, obrana, agility aj.), cvičí zde policejní psi i psi záchranářští. Psi byli rozděleni do 4 kruhů a číňánky měla posuzovat paní Božena Ovesná, která se však omluvila a tak byla zastoupena panem Kocourkem. Desky s katalogem jsme obdrželi hned u vstupu a tak jsme se vydali k našemu kruhu. Protože jsem věděla, že při krajské výstavě se bude konat i několik klubových výstav, které posuzovala paní Jaroslava Ovesná, těšila jsem se na zajímavou podívanou. V našem kruhu měli být posuzováni i peruánští naháči, ale ti byli přeřazeni právě k paní Ovesné. Jeden nemilý problém nastal, když jsme zjistili, že všechny velikostní rázy mají být posuzovány dohromady a nikdo to nechtěl řešit s tím, že si pořadatelé stáhli informace (tedy standardy) z Internetu a tudíž  to považují za správné. Nakonec to vyřešila paní rozhodčí, protože je nemožné posuzovat různě velké peruánce dohromady a tak nakonec byli rozdělěni.

Posuzování začalo někdy okolo čtvrt na deset, tráva po nočním vydatném lijáku dostatečně oschla a i počasí se zdálo být téměř ideální - nebyla moc velká zima, sem tam se na nás usmálo sluníčko, ale zato hodně foukal vítr, což působilo menší potíže labutěnkám. Nejdříve přišli na řadu osrstění číňánci, kde mě zaujal velmi pěkný a povahově vyrovnaný Olympic Powder od Chlpíků, který za daných okolností získal ocenění Krajský vítěz i Nejlepší pes plemene (zadával se zvlášť pro obě variety). U naháčků došlo k malé změně oproti katalogu a tak se pejsci rozdělili do tříd po jednom. V třídě dorostu se předvedla šestiměsíční fenka Cenera Hvězda Ostravy, která byla velmi zajímavě a pravidelně puntíkovaná, čímž budila zaslouženou pozornost. O titul Krajského vítěze se sešla početnější skupinka a tak měl pan rozhodčí z čeho vybírat. Casinášek se ale předvedl v nevídané formě s hlavičkou nahoře a se vztyčenými oušky a získal titul pro sebe. O chvíli později jsme nastoupili do kruhu s Vítězi tříd mladých a po opět velmi přesvědčivém výkonu stran mého psa jsme získali i ocenění Nejlepší pes plemene. Jeho sebejisté a nevídaně precizní předvedení  mě přimělo vyčkat až do odpoledních soutěží, i když v dané konkurenci v IX. skupině to bylo jen jaksi „do počtu“, ale nechtěla jsem si to nechat ujít.

V době, kdy jsme čekali na skončení posuzování ostatních plemen, jsem se malinko rozhlédla okolo sebe po ostatních kruzích. Na výstavě bylo k vidění i několik méně tradičních plemen jako thajský tigeback, Perro de Presa Mallorquin, červený pes plemene saluki či trikolorní barzoj. Mimo jiné mě zaujali rotvajleři s nekupírovaným ocasem. Nevím, jak popisuje standard ocas tohoto plemene v nezkrácené podobě, ale bylo možné vidět mnoho různých tvarů a zakřivení.

Ve finálových soutěžích se v posuzování střídali paní Ridarčíková ze Slovenska, paní Ovesná a pánové Řehánek a Kocourek z Česka. Ze všech skupin na výstavě zastoupených vybrali vždy jen jednoho nejlepšího psa, který postupoval do soutěže o tři nejlepší jedince. V V.skupině zazářil teprve 10-ti měsíční pejsek Capac Mayta Pazzda, kterého si z početné konkurence za svého favorita vybral pan Řehánek. IX.skupinu vyhrál a nakonec i titul BIS získal často i na mezinárodních výstavách vítězivší maltézáček Paper Man Mary Evan paní Moniky Kupicové.

Na závěr bych ráda přidala poděkování všem lidem, kteří nám s Casim pravidelně drží pěsti a na výstavách nám vytrvale fandí.

S pozdravem Jana Kvíčalová

Posuzoval: JUDr. Karel Kocourek (ČR)

Čínský chocholatý pes osrstěný

P-TM

 Arad Brno-frost

 V2

 Široká T.

 

 Olympic Powder od Chlpíků

 V1, VTM, Nejlepší pes plemene

 Chlpíková S.

P-TV

 Ginn Čin-Čin Pet

 V1, VTV, KV

 Jurovi J+J

F-TM

 Ajka Libachar

 V1, VTM

 Chlpíková S.

Čínský chocholatý pes bez srsti

P-TM

 Henessy Čin-Čin Pet

 V1, VTM

 Pokorná M.

P-Mz

 Cassidy Gavany´s Bohemia

 V1, VMzT

 Chlpíková S.

P-TO

 Lampion pink od Chlpíků

 V1, VTO

 Farníková J.

P-TV

 Casanova Pupo-Haichi

 V1, VTO, KV, Nejlepší pes plemene

 Kvíčalová J.

F-TD

 Cenera Hvězda Ostravy

 VN1

 Kožušníková B.

F-TM

 Negritka Nefis od Chlpíků

 V1, VTM

 Chlpíková S.

F-Mz

 Mirabel Beauty od Chlpíků

 V

 Čadová S.

Peruánský naháč střední

P-TM

 Capac Mayta Pazzda

 V1, VTM, Nejlepší pes plemene

 Jurovi J+J

Peruánský naháč velký

P-TV

 Buddy Měsíční květina

 V1, VTV, KV

 Kocmanovi H+P

F-TM

 Flor de Canela Delfino Can

 V1, VTM, Nejlepší pes plemene

 Kocmanovi H+P

Finálová umístění:
Capac Mayta Pazzda – Nejlepší pes V. skupiny FCI

31.08.2003 Jana Kvíčalová